Parkinsondan kaynaklı şikayetleri el sanatları ile azaldı

AA |  12 Mart 2019 Salı - 10:51 | Son Güncelleme : 12 03 2019 - 10:51

Van'ın Özalp ilçesinde yaşayan parkinson hastası İkram Vergili, doktorunun tavsiyesi üzerine başladığı ahşap oymacılığı ve maket yapımı sayesinde elindeki titremelerden kurtuldu.


Yukarı Mollahasan Mahallesi'nde ikamet eden 63 yaşındaki Vergili'ye  dört yıl önce parkinson tanısı konuldu.
 
Hastalığı yüzünden ellerinin titremesi nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan  Vergili, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görürken doktoru Caner  Baydar'ın "el sanatlarıyla uğraşarak parmak egzersizleri yapması" önerisi üzerine  çalışmalara başladı.
 
 Çöpten ve çevreden geri dönüşüm malzemeleri toplayan Vergili, atölyeye  çevirdiği odasında ahşap oymacılığının yanı sıra maketten cami, okul, uçak, ev,  araba ve saatler yaptı.
 
 Günün büyük bölümünü çalışarak geçiren Vergili, parkinson  hastalığından kaynaklanan şikayetlerinden büyük ölçüde kurtulmayı başardı.
 
 "Artık titreme yok"
  
Vergili, gazetecilere yaptığı açıklamada, önceden hastalığı nedeniyle  ellerinin sürekli titrediğini ve büyük üzüntü yaşadığını söyledi.
 
 Ardından doktorunun tavsiyesiyle ahşap işleriyle uğraşmaya başladığını  anlatan Vergili, "Bir elim çalışmıyordu ve sürekli titriyordu. Doktor da bana 'el  işleri yap' dedi. Yerde gördüğüm eski ahşap malzemeleri zımparayla temizleyerek  değerlendiriyorum. Süs eşyası yapıyorum. Artık kolum çok rahat çalışıyor ve  titreme de yok. Geceleri Kur'an-ı Kerim yazıyorum." dedi.
 
 Uzm. Dr. Caner Baydar da Vergili'nin azminin diğer hastalara örnek  olduğunu, yaptığı iş sonucu elindeki titremenin tamamen geçtiğini vurguladı.
 
Baydar, "Hastamız ilk geldiğinde esas kullandığı sağ elinin çorba  içemeyecek kadar çok fazla titrediğine tanık olmuştuk. Günlük aktivitelerini dahi  yerine getiremiyordu ancak doğru tanı ve zamanında tedaviyle elindeki titreme  tamamen geçti. El sanatıyla yaptığı güzel ürünleri bizimle paylaştı. Biz de  bunları görünce çok mutlu olduk. Etrafındaki insanlara da çok güzel örnek oldu."  diye konuştu.
 
Başhekim Doç. Dr. Mehmet Parlak da "Parkinson rahatsızlığı bulunan  hastamız nöroloji kliniğimize başvurdu. Uzman arkadaşlarımızın tedavileri sonucu  hastamızın yaşam kalitesi arttı. Yaptığı el işleriyle şikayetlerinin azaldığını  gördük. Bu, sıklıkla görülen bir şey değil.  Hastamızın elinde titreme olmadan  yaşamını sürdürmesinin mutluluğunu yaşıyoruz." ifadesini kullandı.
 

ETİKETLER