Paris'te kırmızı alarm!

19 Haziran 2017 Pazartesi - 17:32 | Son Güncelleme : 19 06 2017 - 19:10

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Paris'in ünlü Champs Elysees Meydanı'nda aracını bilinçli olarak jandarma minibüsüne çarpan şahsın hayatını kaybettiğini açıkladı.


Fransa'nın başkenti Paris'in ünlü Champs Elysees  meydanında akşam saatlerinde kısa süreli terör saldırısı paniği yaşandı. 
 
Champs Elysees meydanında, bir sürücünün, aracıyla bir jandarma  minibüsüne çarpmasının ardından güvenlik güçleri alarma geçti. BFM televizyon kanalının polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberde,  jandarma aracına çarpan otomobilin alev aldığı ve sürücünün üzerinden silah çıktığı duyuruldu. Ayrıca açıklama yapan  Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Paris'in ünlü  Champs Elysees Meydanı'nda aracını bilinçli olarak jandarma minibüsüne çarpan  şahsın hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
"Ön soruşturma başlattı"
 
Paris Terörle Mücadele Savcılığı, başkent Paris'in ünlü  Champs Elysees Meydanı'nda akşam saatlerinde bir sürücünün aracını bilinçli  olarak jandarma minibüsüne çarpmasıyla ilgili soruşturma başlattı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre- Henry Brandet, konu ile ilgili olay  yerinde basına yaptığı açıklamada, "Bu olayla ilgili Paris Terörle Mücadele  Savcısı ön soruşturma başlattı." dedi.
 
Brandet, "Bunun bilinçli bir saldırı olduğu görülüyor." ifadesini  kullandı. Öte yandan BFM televizyon kanalı, zanlının şüpheli terör listesinde  olduğunu ve araç içinde gaz dolu şişe bulunduğunu duyurdu. Haberde, sürücünün bilinçli olarak jandarma minibüsüne çarptığı ifade  edildi.
 
Paris'te 13 Kasım 2015'te meydana gelen terör saldırılarının ardından  ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.
 
 

Geçen 14 Temmuz'da Nice kentinde düzenlenen ve 86 kişinini hayatını  kaybettiği terör saldırısının ardından OHAL uygulamasının yeniden uzatılması  kararlaştırılmıştı.

Paris'in Champs Elysees Caddesi'nde Türkiye'nin Kültür ve Tanıtma  Müşavirliğinin önünde nisan ayında düzenlenen saldırıda bir polis hayatını  kaybetmiş, iki kişi yaralanmıştı. Saldırgan olay sırasında öldürülmüştü.  Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.