Pankreas hastalarına umut olacak ameliyat

AA |  07 Kasım 2019 Perşembe - 9:14 | Son Güncelleme : 07 11 2019 - 9:22

Isparta'da kapalı yöntemle pankreas ameliyatı yapıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Recep Çetin, "Tüm onkolojik ameliyatların yüzde 90’nını kapalı yani laparoskopik şekilde gerçekleştiriyoruz. En son yaptığımız operasyonda hastamız dünyada ve Türkiye'de ikinci defa bu yöntemle ameliyat edilen pankreas hastasıdır." ifadelerini kullandı.


Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesinde bir pankras hastası, kapalı yöntemle ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu. Prof. Dr. Recep Çetin konuyla ilgili, "Yaptığımız operasyonda hastamız dünyada ve Türkiye'de ikinci defa bu yöntemle ameliyat edilen pankreas hastasıdır." ifadelerini kullandı.
 
11 GÜN SONRA TABURCU EDİLDİ
 
Isparta’da bir kişi, karın ağrısı ve şişkinlik şikayetiye hastaneye  başvurdu. Hastanın yapılan değerlendirmesinde ana damarlarına yayılmış pankreas  kanseri tespit edildi. Hastanede görevli 7 doktorun katılımıyla kapalı yöntemle yapılan  ameliyat ile hasta sağlığına kavuştu. Hasta, ameliyat edildikten 11 gün sonra  taburcu edildi.
 
ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
 
Ameliyata katılan Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel  Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Çetin, geliştirilen yöntemin,  Antalya’da düzenlenen 14. Türk Hepato Pankreato Biliyer Cerrahi Kongresinde "en   iyi video sunum" kategorisinde ödülü layık görüldüğünü söyledi. 
 
DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE İKİNCİ
 
Üniversite olarak  başarılı operasyonlara imza attıklarını belirten  Çetin, "Tüm onkolojik ameliyatların yüzde 90’nını kapalı yani laparoskopik  şekilde gerçekleştiriyoruz. En son yaptığımız operasyonda hastamız dünyada ve  Türkiye'de ikinci defa bu yöntemle ameliyat edilen pankreas hastasıdır." diye  konuştu. Ameliyatta yer alan Doç. Dr. Mehmet Zafer Sabuncuoğlu ise bu tarz  ameliyatların kapalı yöntemle yapılıyor olmasının hasta açısından önemine vurgu  yaptı.