Palamut ve uskumrunun tadını çıkarın

BERNA LAÇİN / blacin@gazetevatan.com |  01 Ekim 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 01 10 2017 - 2:30

Henüz vakit varken, elimizde yiyebileceğimiz nispeten ekonomik ve sağlıklı az sayıdaki seçenekten biriyken balığın kıymetini bilmeli. O yüzden hazır denizden çıkan balıklar var iken afiyetle keyfini çıkarmalı...


Tam zamanı şimdi... Balık mevsimi başladı. Sağlıklı yiyecek bir şeyler bulmak için ne yapacağımızı şaşırdığımız şu dönemde, “denizden babam çıksa yerim” mottosu ayrı bir önem kazandı. Tavukları hormonladık, tahılları gdo’ladık, baklagillerin sülalesini karıştırdık. Süt, yoğurt, peynir fazla laktoz, glüten, lectin desen bağırsakların baş düşmanı, danada bile hormon çıktı, koyun tek masum o da ateş pahası, e ne kaldı geriye? O yüzden diyorum, balık “can”dır şu dönemde. Ha, üç tarafı denizle çevrili ülkemizde  onu da yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz , o da ayrı. “Hes” diye diye dere kalmadı, kenarlarında biriken balıklar  dere yatağı yerine beton duvarlarla karşılaşınca çarpa çarpa telef oldu, Karadeniz’de balık tarih oldu! Yakında balıkları da hormonlu yemlerle 1 günde büyütürler. Henüz vakit varken, elimizde yiyebileceğimiz nispeten ekonomik ve sağlıklı az sayıdaki seçenekten biriyken balığın kıymetini bilmeli. Çocukluğumuzun tavuklarını hatırlayın, şimdiki haline bakın, yarın balıkların da akıbetinden şüpheliyim, pulsuz, kılçıksız 265 kromozomlu bir balık türü üretirler endişesindeyim. O yüzden hazır denizden çıkan balıklar var iken keyfini çıkarmalı...

Beşiktaş balık pazarında balıkların mevsimi üzerine  Ramazan’la sohbet ettik biraz. Şimdi palamut ve uskumru devri. Daha sezon yeni açıldığı için tanesi 15 ila 30 lira palamutun. 5-6 ay evvel iyice bollandığı dönemde 7 liraya almıştım tanesini. Ramazan’a göre fiyatlar biraz zaman geçince düşer. Deniz levreği diye satılanlar da bildiğiniz yetiştirme. Diyorum ya korkarım yakında yapay tuzlu su ortamında tankerlerde yetiştirecekler balıkları da! Kilosu 10-15 liradan hamsi istavrit de tezgahlarda var elbet ama aslında ekim ayını  beklemek gerek. Bu avlanma mevsimi de ayarlanmalı! Her balık için aynı değil ki üreme ve büyüme zamanı... Mezgit kilo 20, sardalya 10, Norveç somonu 55, çipura adet 10 lira. Balık yemek güzel de “ah bir de kötü kokusu, arkada bıraktığı kiri pisi olmasa” diyorsanız, benim diyetime de uygun, pratik ve temizlik derdi olmayan iki tarifime göz atın.

 

Aile sırrı fırında hamsi

Dayım Bursa’da yedek subay iken aynı anda askerliğini yapan Bolulu bir aşçıdan öğrenip, İzmir’e izinli çıktığında anneanneme yaptırmıştı bu tarifi. Hepimiz öyle sevdik ki... En çok da titizlik hastası annem tuttu çünkü arkada kalan koku yok, pislik yok be yapımı çok kolay... Önceden pişip sadece son 15 dakika ızgaraya verilerek servis yapıldığı için misafire şahane oluyor. Aslında yıllardır arkadaşlarımın ısrarına rağmen havam bozulmasın diye tarifi kendimi saklamıştım.

Hamsileri, kafa-kuyruk-kılçık çıkarılacak şekilde  balıkçınıza ayıklatın. Biliyorsunuz artık ayıklanmış hamsi bulunuyor.

3-4 iri kuru soğanı piyazlık doğrayıp, pul biber ve karabiber ile ovup bir tepsinin dibine yayın

Soğanların üzerine hamsileri, ayıklanmış olan karın kısımları yukarı gelecek, sırtı soğana yağışacak şekilde dizin. Dizerken önemli husus, bir kanat bir kanat üzerine gelmeli. Yani kanatın biri üstte biri altta kalmalı.İkinci sıra dizilirken alttan yine uç kısmından  balık başık üzerine gelmeli. Yani börek gibi dizilmeli, tepside boş yer kalmamalı.

 

Bir bardağa zeytinyağı, limon, karabiber, pul biber ile salata sosu gibi sos hazırlanmalı.

Balıkların üzerine sos gezdirerek bolca dökülmeli.

Kısok ateşte ocak üzerinde üzerine hafifçe bir kapak ile buğulama gibi pişirip hazır edilmeli.

Tam yemeden önce 15-20 dakika fırın ızgarasına verip, suyu çektirmeli ve üzeri kızarana  kadar beklemeli. Çok kurutulmamalı ama sulu da olmamalı. Afiyetle yenmeli...

Gaps diyetime uygun palamut tarifi

Fırında palamut pilakisi ile balık gecesi

2 patates ve 2 soğan birkaç diş sarımsak üzerine palamut dilimleri, yeşil biber ve kabuğu alınmış limon dilimleri ile aralara defne yaprağı, karabiber biraz zeytinyağını buluşturmaktan ibaret kolay yapımlı bir şekil.  üzerine limon suyu ilavesiyle, su eklemeden kendi suyunu salması için önden üstü kapalı, sonraları üzeri açık, fırında pişince lezzetli bir palamut pilaki olarak akşam yemeğimizde yerini aldı.


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep