Palamut bolluğu fiyatlara yansıdı

AA |  01 Eylül 2018 Cumartesi - 13:46 | Son Güncelleme : 01 09 2018 - 13:46

Denizlerdeki avlanma sezonunun başlamasıyla palamut bolluğu fiyatlara yansıdı.


Av yasağının kalkmasıyla denize açılan balıkçı tekneleri, limanlara  bol palamut ve hamsiyle döndü. Balıkçı tezgahlarını hareketlendiren palamut,  hamsi, levrek ve barbun fiyatıyla hem satıcıyı hem de vatandaşı mutlu ediyor.
 
Geçen balık mevsimini tanesi 30 liradan kapatan palamudun fiyatı,  bolluk nedeniyle 15 liraya kadar düştü. "Denizlerin kuru fasulyesi" olarak  adlandırılan hamsi ise kilogramı 20 liradan satılıyor.
 
"Palamut yüzümüzü güldürecek"
 
Edirne Balık Pazarı balıkçılarından Feridun Bisteren, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, sezona balık bolluğuyla ve uygun fiyatlarla başladıklarını  söyledi.
 
Taze ve ucuz balık almak isteyen vatandaşların pazara ilgi  gösterdiğini belirten Bisteren, "Sezonumuz hayırlısıyla başladı. Balıkçı  tekneleri limanlara bol bol palamut ve hamsiyle döndü. Özellikle palamut yüzümüzü  güldürecek. Bunun yanında diğer balık çeşitlerimiz de tezgahta mevcut. Palamut,  sezona çok iyi girdi. Geçen sezon çok çıkmamıştı. Sezon başında 15 liradan  satılması umut verici. Geçen sezon sonunda 25-30 liradan satıyorduk. Önümüzdeki  günlerde tanesinin 7-8 liraya kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Vatandaşlarımızın  ilgisi de çok güzel. Herkesi pazarımıza balık almaya davet ediyoruz."
 
"Sezondan umutluyuz"
 
Balıkçı Hamza Köksoy da yeni sezondan umutlu olduklarını dile getirdi.
 
Denize açılan balıkçı teknelerinin limana kasalarca balıkla döndüğünü  ifade eden Köksoy, "Sezona balık bolluğuyla başladık. Çok kaliteli balıklar var  tezgahlarda. Özellikle palamut sezona iyi başladı. Fiyatı 15 liraya kadar düştü.  Hamsi de çok güzel. Vatandaşlarımız fiyatlardan memnun." dedi.

ETİKETLER