Pakistan'da otele terör saldırısı

11 Mayıs 2019 Cumartesi - 16:15 | Son Güncelleme : 11 05 2019 - 17:33

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde yer alan sahil kenti Gwadar'da 3 terörist, 5 yıldızlı Pearl Continental Hotel'e saldırı düzenledi. Güvenlik güçleri otelin etrafını sardı, bölgeden silah sesleri geliyor.


Pakistan'da otele terör saldırısı. Pakistan'ın en eski gazetelerinden Dawn'ın haberine göre, Gvadr bölgesindeki beş yıldızlı bir otel, terör saldırısı altında. En az 3 silahlı saldırganın otele silahlarla girdiği bildiriliyor. 
 
Polis yetkilisi Aslam Banguzlay'nin basına yaptığı açıklamaya göre  saldırganlar, ülkenin güneyindeki Umman denizi kıyısındaki Gvadar kentindeki  otele yerel saatler 16.50 sıralarında girdi.Çatışmaların devam ettiğini söyleyen Banguzlay, henüz ölü ve  yaralılarla ilgili bir bilgi paylaşmadı.
 
Gvadar'ın bağlı bulunduğu Belucistan Eyaleti Emniyet Müdürü Muhsin  Hasan Butt da yaptığı açıklamada, otelde kalanların yüzde 95'inin sağ olarak  kurtarıldığını söyledi.Butt saldırganların 2 ile 4 kişi arasında olduğunu kaydederek,  "Saldırganlar botlarla gelerek eylemlerini gerçekleştirmiş olabilirler" diye konuştu.Saldırıya uğrayan otel, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC)  projesinin son noktası olan Gvadar'da yer alıyor. Özellikle Çin'in 50 milyar  dolarlık yatırımıyla yürütülen Gvadar liman projesi içinde enerji, ulaşım, turizm  ve inşaat alanında yatırımlar da yer alıyor.
 
Ayrılıkçı Belucistan terör örgütleri, CPEC'ten ve Belucistan'ın  zenginliklerinden adil faydalanamadıkları için sık sık CPEC projesine  saldırılarda bulunuyor.