Özgür çevreci hesaplı karavanla tatil

Burak Kara (bkara@gazetevatan.com) |  10 Haziran 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 10 06 2018 - 2:30

Bugünlerde karavanla tatile çıkmak hem hesaplı hem de çok popüler. Her yaz 3 bin 500 karavan en güzel ve özgür tatili yapmak için Türkiye yollarına düşüyor. Unutmayın, dört kişilik bir ailenin bir haftalık karavan tatili oldukça hesaplı.


Karavan seyahatini diğer tatil seçeneklerine göre daha zevkli bulanların sayısı her geçen gün artıyor. 80’li ve 90’lı yılların önemli seyahat figürlerinden karavanlar yeninden hayatımıza girdi. Alternatif tatil anlayışını benimseyenler, “her şey dahil” sistemden uzak duranlar ve özellikle özgürlüğüne düşkünler ailecek karavanlı tatile yöneliyor. Doğaya zarar vermemesi, bütçe dostu bir tatil olması ve mali açıdan avantajları karavanı da cazip kılıyor. Bugün birçok firma haftalık karavan kiralıyor, Türkiye Kamp ve Karavan Derneği’nin istatistiklerine göre de yılda ortalama 700 adet karavan satılıyor. 
 
Oturma odası, yemek odası, yatak odası, mutfak ve banyonun on metre kareye sığdığı biraz zahmetli ama insanları da bir o kadar mutlu eden, özgürleştiren bir kültür karavancılık. Karavan, sahiplerine öncelikle sınırsız bir özgürlük veriyor, doğanın içinde, milyonlarca yıldız altında yaşamak istiyenler iyi kötü bir karavan alıp evlerini sırtlarında taşıyor ve istedikleri yerde tatil yapmanın avantajını sürüyor. Anayol değil de patikalardan gitmeyi seviyorsanız karavan hayatı tam size göre. Dilediğiniz yerde kamp yapıp kimselerin görmediği, uğramadığı bakir güzellikleri keşfedebiliyorsunuz. Hayatı dileğiniz kadar yavaşlatıp günlerce kamp yapabilme keyfi de işin bonusu.
 
Ülkemizde 10 bine yakın karavan sahibi var. Satın alanların haricinde haftalık kiralanan karavanlar da bu kültürü deneyimlemek isteyenler için bir “startup” oluyor, hayalleri peşinde koşan Türklerin yeni tatil anlayışına yön veriyor. Bir dönem İstanbul’da Ataköy Kamping ve Çiroz’dan Avrupalı turistler eksik olmazdı, bugün malesef İstanbul merkeze yakın bir karavan kampingi yok. Şu anda İstanbul’da yerli-yabancı kampçıların ve karavancıların konaklayabileceği Kilyos’taki Mıstık Kamping, Şile’deki Woddyville ve Ağva’daki Greenpark dışında başka alternatifler yok. Bu kamp alanları da şehir merkezine çok uzak.
 
Türkiye Kamp ve Karavan Derneği 1966’da kurulmuş uluslararası bir dernek. Türkiye kuruluşundan beri bu derneğin üyesi, derneğin Genel Başkan Yardımcısı Sabahattin Ergin “Bizim tatil kültürümüzde 70’lerden 90’ların sonuna kadar karavancılık çok baskındı, tabii o zamanlar 5 yıldızlı her şey dahil tatil köyleri yoktu. Bu nedenle karavan ya da kampinglerde tatil birçok orta sınıf ailenin alışkanlığıydı. 2000’li yıllardan sonra motokaravanlar çok arttı. Daha önceleri çekme karavanlar revaçtaydı. Bugün her ikisi de tatilcilerin gözdesi” diyor. 
 
Fiyatlar 28 bin ile 160 bin TL arası
 
Çekme karavanların fiyatları motokaravanlara göre daha uygun, aracın arkasına bağlana bu modellerin fiyatları 28 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiyor. Motokaravanlara aracın şasesi de dahil olduğu için fiyatlar 130 bin TL ile 160 bin TL’ye arası seyrediyor. Her iki türün de farklı avantajı var.
 
Önce kiralayıp bir hafta deneyimleyin
 
“Bu kadar para ödemek istemiyorum, hevesim de geçebilir” diyenler genelde bir haftalık karavan kiralamayı tercih ediyor. Minumum 8 gün olmak şartıyla motokaravan kiraları günlük 350 ile 450 TL arasında değişiyor. 4 kişilik bir aile için haftalık 3 bin TL’lik bir maliyet demek bu. Motokaravanlar kilometrede ortalama 50 kuruş ile 1 TL arası yakıt tükettiğini de unutmamak lazım. 4 kişilik karavanlarda da yok yok, mutfak, buzdolabı, duş, tuvalet... Size de yalnıca bavulunuzu hazırlayıp özgürlüğe kucak açmanız kalıyor. 
 
Dünya standartında 35 kamping var
 
Peki Türkiye karavancılık konusunda yeterince gelişmiş mi? Karavancı Özgür Duygu Durgun bu soruyu şöyle anlatıyor, “Doğal güzellikler, keşfedilecek yepyeni yerler açısından ülkemiz adeta bir cennet. Ancak kampçıların ihtiyaçlarına özel tasarlanmış tesisler derseniz işte orada biraz duralım. İhtiyaç derken en temel gereksinimler olan su ve elektriği kastediyorum ve tabii bir de temiz bir tuvalet ve duş alanını… Böyle tesisleri kullanırken genellikle bizden sonra gelecekleri pek düşünmüyoruz. Elbette sözüm dikkatli ve özenli kampçıları kapsamıyor. Ancak böyle ortak alanların temiz ve özenli kullanımında genel bir sorunumuz olduğu aşikar. Marmara bölgesinde sezon çok kısa, Ekim ayından sonra kampingler kapalı. Ama Türkiye’de karavanla gezilecek ve konaklayacak çok fazla yer var.”
 
Ege ve Akdeniz’deki her koyda konaklayın
 
Ege ve Akdeniz kıyıları hem mevsim şartları hem de daha uzun konaklama yapmak isteyenler açısından oldukça elverişli. Hatta bu bölgelerde sezon dışında kamp yapmanın keyfi bir başka. Ege’de yolculuk ve kamp yapacakların gözdesi Cunda’nın bakir koylarından birinde olan Ada Camping. Kasım başına dek kamping seçeneği var ve sezon dışı konaklama fiyatı daha makul. Çanakkale’deki Kum Hotel Kamping, Bursa’da Misi Kamping oldukça organize yerler. Daha güneye, Marmaris-Datça taraflarına uzandığınızda ise her koy sizin. Bu civarda tesis sıkıntısı da yok. İçlerinde en düzgün ve organize olanlar ise profesyonel karavancıların da tercihi olan Datça’daki Aktur ve Marmaris’teki Çubucak kampı, Antalya’da Kaş Kamping, Muğla Akyaka’daki Orman Kampı denize sıfır konumu, mis gibi havası ve yemyeşil doğası ile Türkiye’deki en güzel karavan ve çadır konaklaması için uygun kamp yerlerinden biri. Orta Anadolu’da ise Ankara üzerinden Nevşehir, Kapadokya karavanla gezmek ayrı bir keyif verecektir, Panoroma kamping bölgenin en popüler konaklama merkezi. Doğu Karadeniz sahili ise karavan için başlı başına bir rota...
 
Karavan kiralarken firmaya dikkat edin
 
Tecrübeli karavancılar bu işe yeni girenlere tek bir şey tavsiye ediyor: Karavan konforlu bir hayat değildir. Sonuçta 10 metrekarelik bir alanda tatilinizi geçiriyorsunuz. Daha az eşya ve özellikle kıyafetlerinizi daha tasarruflu kullanarak yaşamanız gerektiğini unutmayın. Karavan kiralarken kiralamayı yapan firmayı irdelemek gerekir, bazıları bir araç ve bir telefondan ibaret kişilerden oluşabilmektedir. Araçların kaskolu olup olmadığı, kaza durumunda ne olacağı sorgulanmalıdır. Aracı önceden görmek faydalı olabilir.
 
1 hafta tatil kaç lira?
 
7 x 400 TL = 2800 TL karavan kirası.
1500 km için 850 TL ortalama yakıt (Ortalama 100 km’de 10 litre mazot yakıyor) 
90TL x 7 = 630 TL kamping kirası
1000 TL yeme-içme maliyeti 
 
Toplam: 5 bin 250 TL 4 kişi
 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep