Özel harekat polis başvurusu hangi tarihte yapılacak?

27 Ekim 2016 Perşembe - 11:24 | Son Güncelleme : 28 10 2016 - 14:39

Özel harekat polis başvurusunun ne zaman yapılacağıyla ilgili açıklama dört gözle bekleniyor. Binlerce kişi özel harekat polis başvurusu yapmak için başvuruların açılmasını bekliyor. İlk başta 17 Ekim olarak duyurulan bu tarih daha sonra ileri bir zamana ertelendi. İşte özel harekat polis başvurusunun ne zaman başlayacağıyla ilgili bilgiler...


Özel harekat polis başvurusu ne zaman yapılacak? sorusunun cevabı merakla beklenmeye devam ediyor. 10.000 erkek öğrencinin alınacağı özel harekat polis başvurusunun 17 Ekim'de yapılacağı duyurulmuştu. Özel harekat polis başvurusunun ne zaman başlayacağı konusundaki ayrıntılı bilgi haberimizde yer alıyor.

 

BAŞVURU TARİHİ HENÜZ AÇIKLANMADI
 
Polis Meslek Eğitim Merkezleri'ne Özel Harekat polisi yetiştirmek üzere 10.000 erkek öğrenci adayı alınacağı ve online başvuruların 17 Ekim 2016 tarihinde başlayacağı bildirilmiştir.
Sistemde yaşanan teknik sorunlar sebebiyle ön başvurular ileriki bir tarihte https://www.pa.edu.tr resmi internet sayfamızdan duyurulacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
ÖZEL HAREKATÇI NASIL OLUNUR?
 
Öncelikle polis olabilmek için Polis Meslek Yüksekokulu yani PMYO'na katılmanız gerekmektedir. Lise ve dengi bir okuldan mezun olan bunun yanında gerekli başvuru şartlarını sağlayan kimseler alım olduğu sürece PMYO okuyabilmektedir. Daha sonra ise aynı tıpta olduğu gibi polislik mesleğinde de branş seçebilir ve o alana yönelebilirsiniz.
 
Özel harekat polisi olmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. PMYO öğrencisi iken seçiminizi özel harekat polisi olmak istiyorum şeklinde yapabilir ya da kadrodayken ve başka bir birimde görev yapmakta iken gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatınızı polis özel harekat olmak istiyorum şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olabilirsiniz. Peki ama nasıl? Öncelikle 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özel harekat polisi olma şartlarında bazı değişikliklere gidildiğini belirtmek isteriz.
 
POLİSLİĞE ALIM ŞARTLARI NELERDİR?
 
Polis özel harekat alımları şartları ise şöyle: 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK'ya göre, özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere,
En az lise veya dengi okul mezunu
Askerlik hizmetini tamamlamış
KPSS şartı yok
28 yaşından gün almamış
Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla polis meslek eğitim merkezlerine alınabilecek.
Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürleri