Oyak ve Boğaziçi Üniversitesi'nden dijital dönüşümde iş birliği

26 Aralık 2018 Çarşamba - 17:47 | Son Güncelleme : 26 12 2018 - 17:47

Proje ile Oyak Renault'daki üretim süreçlerinde dijital dönüşüm sağlanması ve "Akıllı Fabrika" teknolojilerine örnek olacak yeni bir model oluşturulması planlanıyor.


Oyak Renault'dan yapılan açıklamaya göre, iş birliği kapsamındaki  "Dijital Dönüşüm" projesi ile rekabet avantajını korumak için imalat sektörünün  ihtiyacı olan teknolojik dönüşümü sağlayacak ve akıllı teknolojilerin  uygulamasına örnek olacak bir model oluşturulacak.
 
Projenin ikinci fazında, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nın bir  izdüşümü üniversite kampüsünde oluşturulacak. "Model Fabrika" olarak adlandırılan  bu çalışma ile Oyak Renault'nun ihtiyaçları, pratik ve sanal düzenekler üzerinde  belirlendikten sonra dijital dönüşüm için gerekli aksiyonların alınması  sağlanacak.  
 
"Tüm otomotiv şirketleri dijital dönüşüm sürecinden geçiyor"
                          
Açıklamada görüşlerine yer verilen Oyak Renault Genel Müdürü Antoine  Aoun, "Günümüzde hep birlikte yeni bir sanayi devrimine tanıklık ediyoruz. İçinde  bulunduğumuz ekosistemde başta Renault Grubu olmak üzere tüm otomotiv şirketleri  dijital dönüşüm sürecinden geçiyor. Dijital dönüşüm kapsamında zihniyet ve  yetkinlik değişimine odaklanarak fabrikamızda çok sayıda projeyi hayata geçirdik.  Tüm bu çalışmalarla geleceğin fabrikası olma yolunda hızla ilerlerken Boğaziçi  Üniversitesi ile gerçekleştireceğimiz 'Dijital Dönüşüm' projesi ile Türkiye'de  üniversite-sanayi iş birliğine örnek olmayı arzuluyoruz." ifadelerini kullandı.
                              
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da "Türkiye'nin  en başarılı öğrencilerini mezun eden Boğaziçi Üniversitesi'nde dijital dönüşüm  için gerekli olan insan kaynağını yetiştirmenin yanı sıra Oyak Renault projesinde  olduğu gibi sanayideki mevcut nitelikli insan kaynağının dönüşümünü destekleyen  programlara da öncelik veriyoruz. Dijital dönüşümü tetikleyen akıllı  teknolojilerdeki bilimsel birikimi ve yetkinlikleriyle Boğaziçi Üniversitesi ve  otomobilde Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşu Oyak Renault ile oluşturulan iş  birliğinin ülkemizin yüksek teknolojili global ürünler çıkarma hedefine de  katkıda bulunmasını temenni ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.  

ETİKETLER

otomobil haber