OYAK’tan üyelerine 6 milyar lira nema

08 Mayıs 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 08 05 2018 - 2:30

330 bin üyesinin varlıklarını doğru bir şekilde yöneterek finansal olarak uygun pozisyon aldıklarını belirten OYAK Genel Müdürü Savaş Erdem, 6 milyar lira toplam dağıtıma esas kaynak elde ederek yüzde 24.7 nema oranına ulaşmayı başardıklarını açıkladı


OYAK’ın 58’inci Olağan Genel Kurulu, OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Tümgeneral Mehmet Taş, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, iş dünyasının temsilcileri ve genel kurul üyelerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleşti.

4.4 milyar $’lık ihracat

Taş, OYAK üyelerinin birikimlerini artırmaya yönelik her türlü gayreti ve özeni gösterdiklerini belirtti. Taş, “330 bin üyemizin kalkınması, ülkemizin refahı için adım adım ve sabırla gerçekleştirdiğimiz çalışmaların karşılığını alıyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “57 yıl önce 65 bin daimi üyeyle çıktığımız yola, OYAK’ın güçlenen kurumsal yönetim yapısı ve sahip olduğu konsolide mali gücüyle birlikte 330 bin üye ile devam ediyoruz.”

Küresel bir oyuncu olma vizyonuyla hareket ettiklerini belirten OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, OYAK’ın 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı: “Üye birikimlerinden oluşan varlıklarımızı doğru yöneterek finansal anlamda uygun pozisyonları aldık. 6 milyar TL toplam dağıtıma esas kaynak elde ederek bu yıl için yüzde 24.7 nema oranına ulaşmayı başardık. Elde ettiğimiz bu sonuçla, toplam konsolide varlığımızı 73.9 milyar TL’ye, kurum konsolide net varlığını yani üye rezervlerini 29.8 milyar TL’ye çıkardık. Operasyonel kârlılığı ve verimliliği artırıcı faaliyetler, maliyet odaklı çalışmalar ve almış olduğumuz tasarruf tedbirleri neticesinde, bağımsız denetimden geçmiş konsolide bazlı faaliyet karımızı artırarak 4.7 milyar TL’den 8.8 milyar TL seviyesine yükselttik.”

Türkiye dışında 19 ülkede faaliyet gösteren grup şirketlerinin gerçekleştirdikleri üretim ve ihracat rakamlarıyla da dünya çapında oyuncular haline geldiklerini vurgulayan Erdem, “Grup şirketlerimiz 2017 yılında ülkemizin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 2.8’ine karşılık gelen 4.4 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi” dedi.

7.2 milyar TL vergiyi OYAK ödedi

2018 yılında da doğru zamanda hızlı kararlar alarak üyelerine sürdürülebilir yüksek nemalar vermek için çalışmalarına büyük bir ciddiyetle devam ettiklerini belirten Süleyman Savaş Erdem, şunları söyledi: “Üyelerimizin birikimlerini doğru bir yaklaşımla değerlendirirken, Türkiye’de birçok bölgede ve önemli sektörlerde öncü kuruluşlarımızla Türkiye ekonomisine her geçen yıl artan oranda katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Ülkemizin cari açıkla olan mücadelesine ve istihdam seferberliğine destek vermek için çabalıyor, dışa bağımlılığı azaltacak üretim alanlarına OYAK imzası atmak için gayret gösteriyoruz. Ayrıca 2017 yılında, Türkiye’de ödenen toplam vergilerin yüzde 1.34’üne tekabül eden, 7.2 milyar TL toplam vergi ödemiş olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz.”

ETİKETLER