Gazetevatan.com » Yazarlar » STAR TV’de ne izleyeceğiz?

STAR TV’de ne izleyeceğiz?

12 Eylül 2018 Çarşamba


Kanalların sezonluk menüsüne bugün Star TV’yle devam ediyoruz. Geçen sezonun en çok izlenen kanalı oldu Star TV. Bu sezon hem şanslı görünenlerden, hem de şanssız... Bir yanda üçüncü sezona başlayan ileri var, diğer tarafta yeni format denemeleri... Rakipler iddialı bir hazırlık içinde ama Star’da daha temkinli bir duruş var. Kanalın yeni genel müdürü Çağatay Önal’la bir araya geldik ve Star TV’nin yeni sezon menüsünü konuştuk. 

 2018 yazı sürprizli başladı. Hem yazın en yüksek reytingli işi sizden çıktı, hem de sen kanalın başına sen geçtin. Bir durum değerlendirmesi yapalım. Nasıl bir yazdı?

 

Star TV’nin 8 yıldır genel yayın yönetmenliğini yapıyordum. Mayıs ayından beri de genel müdürlük görevini yürütüyorum. Star’da her zaman iyi hikayeleri, iyi prodüksiyonlarla izleyiciye sunma gayretindeydik. Bu yıl yaz mevsimini sektör olarak, ülkenin ve medyanın mevcut finansal şartları yüzünden, daha hafif prototiplerle geçirmiş olsak da yine aynı gayreti gösterdik ve karşılığını aldık. Erkenci Kuş; yapımcısı, senaristi, yönetmeni ve oyuncu kadrosuyla 2018 yazı için en güvendiğimiz projeydi. Sonucu da beklediğimiz gibi oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 Gündüz kuşağında nasıl bir Star TV izleyeceğiz?

Bu ay Mesut Yar’la Bugün’e başlıyoruz. Hafta içi her gün sabah ekrana gelecek. Günlük dizilerimiz Beni Affet ve Adını Sen Koy sezona başlıyor. Hafta sonları Özlem Denizmen’le Kadınca, Tülin Şahin’le Moda ve Vahe ile Evdeki Mutluluk devam edecek. Star’ın yeni led stüdyosu bitmek üzere. Burada önce Nazlı Çelik’le Ana Haber başlayacak. Sonrasında günlük bir kadın programı için çalışmalarımız devam ediyor. İç yapım programın ön hazırlıkları tamamlandı. Ekim sonunda yayında olmayı planlıyoruz.

BURAK’A KAPIMIZ HEP AÇIK

 Burak Özçivit’in sizinle anlaşması var ama TRT 1 dizisi Diriliş’te adı geçiyor. Bu durumun aslı nedir?

Burak’ı çok seviyoruz. Son dizisi Kara Sevda’yla bizimleydi. Yurt içinde ve dışında çok başarılı bir işti. Başka bir kanaldaki projeyi beğenip, oynamak isterse kendisine hayır demeyiz. Şartları düşünüp kararını verecektir. Bu sezon başka bir kanalda olabilir ama bizim kapılarımız ona hep açık olacak.

 Aslında prototipi en hazır kanal Star. Yeni bir dizi girmiyorsunuz. Bir yandan avantajlı durumdasınız ama diğer taraftan da riskiniz var. Diğer kanallar iddialı işlerle hazırlandı. Sizin yedek olarak hazırladığınız işler hangileri? 

Evet, geçen dönemden 4 dizimiz devam ediyor. Ama bu yıl sezonu yeni bir işimizle açıyoruz. Pazar akşamı Onur Buldu ile Eyvah Düşüyorum’u başlatıyoruz. Onur’un sahnedeki performansını hayranlıkla takip ediyorum. Yarışmanın sıcak provasında yıllardır sunuyormuş gibiydi. Bölüm çekimleri de çok iyi gidiyor. Dizi sezonumuzu ise 17 Eylül Pazartesi akşamı Söz ile açıyoruz. Aynı hafta tüm dizilerimiz başlayacak. Salı Ufak Tefek Cinayetler, çarşamba Nefes Nefese, perşembe Avlu, cuma İstanbullu Gelin, cumartesi Erkenci Kuş ekranda olacak. Ayrıca Gold Film’le Kardeş Çocukları projesi için el sıkıştık. Senaryosunu Sırma Yanık yazıyor. Oyuncu kadrosunda Mehmet Aslantuğ ve Ayça Bingöl var. Bunun dışında beğendiğimiz ve bizim ekranımızda olmasını istediğimiz bazı projelerimiz hazırlık aşamasında...  

Barış Arduç’u neden hala anlaşmanız olduğu halde ekranda göremiyoruz?

Çok yakında...

Format denemeleri yapacak mısınız?

Eyvah Düşüyorum ile başlattığımız eylül sezonunda prime-time format yayınlarımız devam edecek.

 Gerçekten bu devirde birinci kanal olmak mı, kar etmiş kanal olmak mı önemli?

Başarılı olmadan kar etmek zor. Kar edebilmek için ilk 4 kanaldan biri olmak, sezonda 3 veya 4 diziyi yayınlandığı günde ilk üçe taşımak şart. Geleneksel reklam gelirleri ve yurt dışı satış hedefleri bu dizilerin performansı ile tutar. Görece zayıf olduğunuz günleri de ancak böyle sübvanse edebilirsiniz.