Gazetevatan.com » Yazarlar » İnsanlık Suçu’nun mayası sağlam!

İnsanlık Suçu’nun mayası sağlam!

02 Nisan 2018 Pazartesi


Pastel Film-Efe İrvül’ün yapımcılığını, Can Sinan’ın proje tasarımını ve T. Alper Çağlayan’la birlikte senaryosunu, Sound’un müizklerini, Barış Yöş’ün yönetmenliğini üstlendiği İnsanlık Suçu, cumartesi akşamı Kanal D’de başladı. Kaan Yıldırım, Gizem Karaca, Melike İpek Yalova, Laçin Ceylan, Deniz Uğur, Serkay Tütüncü, Cankat Aydos, Ayşe Akın, Oğuz Öztekin, Müşerref Göksever, Dursun Poyraz Saygılı ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın rol aldığı, ilk bölümde Özcan Varaylı, Nilüfer Kılıçarslan ve Necmiye Demir’in konuk oyuncu olarak ter aldığı İnsanlık Suçu; Tüm Kişiler’de 2.66’yla 12’nci, AB’de 2.67’yle 8’nci, ABC1 20+’da 3.02’yle 10’uncu oldu. Geçtiğimiz hafta final yapan Gülizar’ın yerine gelen İnsanlık Suçu, kanalı sıralamada yükseltti ama yüksek bir reyting farkı ortaya koyamadı. Gelelim dizinin detaylarına... İnsanlık Suçu, seyirciye bazı sorular soracak yolculuğuna başladı. Bir günde değişen kaderini anlatan Cemal karakteri önce bizi dikkatli olmamız konusunda uyardı. İnsanın ihanet eden, iki yüzlü olan bir varlık olduğunu kendisinden pay biçerek gösterdi. Ardından da kalkıp aynada kendimize bakmamızı ve şu soruyu sormamızı istedi: “Para için, zenginlik için, güç için siz neleri göze alabilirsiniz? Mesela onurunuzdan, gururunuzdan, şerefinizden hatta insanlığınızdan vazgeçebilir misiniz?”

 

Kaza Serbes olayını hatırlattı

Biz bu soruyu düşünürken dizi birkaç sene önce Adana diyerek başladı. Bir restoranda garson olan Cemal Gökdemir’i yaşadığı sefil hayatın içinde kendince mutlu bir halde gördük. Yaşadığı yoksul mahalleden çıkamayacağına çok emin, kız kardeşi evden kaçmış, hasta babasına ilaç almak için çalışan, hayalleri olmayan hayatla kavga eden bir karakterdi Cemal. İlk kavgasını eczacıyla yaptı. Babasının ilaçları için 15 lirası yetmeyince onu döverek babasına koştu. Evdeyse dualar ediliyordu. Babası son nefesini vermeden önce Cemal’e zengin bir amcası olduğunu ve hakkını almasını söyledi. Cenazede o zengin amca Sami Gökdemir karşısına çıktı ve hakkını vereceğini söyledi. Ancak annesiyle ilgili tüm bildiklerinin de yalan olduğunu söyledi. Bizim gururlu gencimizde o serveti elinin tersiyle itti. Ama hayat bu ya, en yakın arkadaşı Selim onu bu sefaletten çıkarmak için her türlü zorlamayı göze almıştı. Çalıntı arabayla alkollü bir şekilde giderken Cemal’in o kadar üstüne gitti ki, kaza yaptılar ve bir kişinin ölümüne sebep oldular. Selim Cemal daha iyi koşullara sahip olsun ve ona da baksın diye suçu üstüne aldı ve Cemal soluğu İstanbul’da amcasının yanında aldı. Tıpkı Emrah Serbes olayına benziyordu bu sahne... Ama Cemal’in hevesi kursağında kaldı. Çünkü tam parayı cebine koymuş, basına zengin bir Gökdemir olarak lanse edilmişken adam öldürmek suçundan tutuklandı ve ilk bölüm sona erdi. Bu arada kuzeninin nişanlısı Suna’dan etkilendi, bir de fabrikada çalışan Cevher şimdiden onu gözüne kestirdi.

Kaan Yıldırım’a kocaman alkış

Hikayede bolca entrika, bitmeyen sırlar var. Çoğu tahmin edilebilir olaylar yaşanacak İnsanlık Suçu’nda... İlk bölüm neredeyse bir karakterin dönüşümü üzerine kurulmuş olmasına rağmen temposu oldukça yüksekti. Dizi ne zaman başladı ve bitti anlamadım. Rejiye tebrikler... Kaan Yıldırım’a kocaman alkışlar. Bölümün yüzde 80’ini yüklenmiş ve gerçekten Adanalı, o mahallenin çocuğu Cemal olmuş. Bundan bir an bile şüphe etmedik. Gizem Karaca’yı henüz kendisini göstereceği bir performansta göremedik. İlk bölüm rolü nişanlısının yanında süs bebeği olmaktı. Arada Cemal’e sataşsa da pasif bir roldeydi. Melike İpek Yalova’nın diziye girişi ise oldukça dişi oldu. Aynı yerden buldular Cemal’le birbirlerini, yoksulluktan... Ahmet Mümtaz Taylan’ı izlemeyi çok seviyorum. O bir dizide varsa hem sakinlik, hem de iç aksiyon çok yükseliyor.

O Hayat Benim’i hatırlattı

Ezcümle; İnsanlık Suçu’nun mayası sağlam! Seyirciyi ilk bölüme maruz bırakılırsa haftaya reytingleri artacaktır. İnsanlık Suçu bana 16 Şubat 2014 yılında ilk bölümü yayınlanan, yine aynı yapım şirketinin dizisi O Hayat Benim’i hatırlattı. Yine büyük bir sefalet ve o çukurdan çıkmaya çalışanlar ve zengin akrabalar var. Onun da ilk bölümü reytinglerde karşılığını alamamıştı. Ancak yayınlandığı kanal bizi iki hafta boyunca neredeyse her saat diziye öyle bir maruz bırakmıştı ki, dizi bir hafta sonra 8’inci olmuş, sonraki haftalarda da adım adım zirveye oturmuştu. İnsanlık Suçu’nda da aynı strateji uygulanırsa yükselme şansı yüzde yüz! Herkesin emeğine sağlık!