Gazetevatan.com » Yazarlar » Ata Demirer Gazinosu seyahate çıkarıyor

Ata Demirer Gazinosu seyahate çıkarıyor

17 Mart 2018 Cumartesi


A

 

ta Demirer’i sinemada, televizyonda, reklamlarda izledim ama bugüne kadar hiç canlı performansını seyretmemiştim. Yıllar sonra ilk kez perşembe akşamı Ata Demirer Gazinosu’nu BKM’de izleme şansım oldu. “Tiyatroda gazino mu olur canım” dedim ama 2.5 saat boyunca da çok eğlendim. Hatta beni evden çıkarıp bu gazinoya götüren arkadaşım Şeyda Kartal’ı kahkahalarımla epey rahatsız etmiş olabilirim. Sanırım şarkılar dışında kahkahalarım durmadı. Gelelim gazinoya... Bu öyle bildiğimiz gazinoya benzemiyor. Ne masalar var, ne içkiler, ne yemek, ne garsonlar... BKM’de tiyatroda koltuğunuza oturup beklemeye başlıyorsunuz. Sahnede kocaman bir çiçek dekoru var, ortasında bir nazar boncuğu... Saatler tam 21.00’i gösterdiğinde sahneye önce Taşkın Sabah ve orkestra ekibi çıkıyor. Somon rengi ceketleri ve papyonlarıyla oldukça şık görünüyorlar. Daha sonra alkışlarla mor pırıltılı ceketiyle Ata Demirer görünüyor ve ilk şarkısını söylüyor. Sanat müziğiyle başlıyor gazino ve ardından stand up başlıyor. Tarkan’dan Flash TV’ye, Kuzey Ege’den annesine, sokak hayvanlarından sosyetik modacılara diline dolanıyor. Buralarda gerçekten çok eğleniyorsunuz.

Halktan  kopmayan espriler

Ancak asıl alameti farikası şarkıları... Orkestrayla öyle iyi bir ekip olmuşlar ki, kendinizi bir anda Zeki Müren’i dinlerken buluyorsunuz 10 saniye geçmeden İtalya seyahatiniz başlıyor. Yunanistan, Küba derken sahnede dansöz, Latin dansçıları beliriyor. Arya da var bu gösteride, Bülent Ersoy da... Bir de keman virtüözü Namık Taşpınarlı’nın esprileri var ki yerinizde gülmekten tepinirken buluyorsunuz kendinizi... Kostümler ve ses aynı anda değişiyor. Ezcümle; Ata Demirer’in çok yetenekli bir sanatçı olduğunu biliyordum. Ama gazinoda izledikten sonra saygım çok daha fazla arttı. Yıllar geçmesine rağmen esprilerinde hala halktan kopmayan hali ise asıl hoşuma giden şey oldu. Gösteriyi “Allah kimseyi sevdiğinden ayırmasın. Beni de Kuzey Ege’den ayırmasın” diyerek bitirdi. Hayal kurmak, adım atmak ve eğlenmek. Sanırım işini sevgiyle yapmanın formülü... Vaktiniz olursa gazinoya uğrayın. Eğlenmek garanti! Üstelik sizi çok güzel bir seyahate çıkarıyor.

Şahsiyet bugün başlıyor

Hakan Günday’ın senaryosunu, Onur Saylak’ın yönetmenliğini, Ay Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği Şahsiyet bugün PuHu TV’de başlıyor. Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memili, Fırat Topkorur, İbrahim Selim ve Müjde Ar’ın rol aldığı Şahsiyet’in bugün 3 bölümünü birden izleyebileceğiz. Açıkçası bu konuda merakım tavan noktasında... Çünkü ilk bölümünü izleme şansım oldu. Bir an önce ikinci bölümü görmek istiyorum. Saatler geçsin ve üç bölümü birden izleyeyim. Fazla spoiler vermeyeceğim. Bugüne kadar gördüğüm en iyi jenerikle başlıyor Şahsiyet. Haluk Bilginer oynamamış yaşamış karakteri... Benim gibi her izlediği şeyde kusur arayan bir işi olan kişinin takıldığı küçük şeyler tabii ki var. Ancak üç bölümü hem ben, hem de siz izledikten sonra yazacağım. Sanırım PuHu TV’ye bölümler yüklenmiştir. Hadi Şahsiyet izlemeye, pişman olmayacağımıza eminim.