Gazetevatan.com » Yazarlar » Yanlış üstüne kurulmuş ilk bölümdü

Yanlış üstüne kurulmuş ilk bölümdü

18 Eylül 2017 Pazartesi


Sinegraf-Osman Sınav’ın yapımcılığını ve proje tasarımını, Hasan Kaçan’ın konsept danışmanlığını, Hasan Kaçan’ın senaryosunu, Uğur Kaçan, Saadettin Tolan, Makbule Kosif ve Eda Tezcan’ın yazım ekibinde yer aldığı, Altuğ Yargıç’ın müziklerini, Osman Sınav, Mehmet Bahadır Er ve Yücel Hüdaverdi’in yönetmenliğini üstlendiği Yalaza, cumartesi akşamı TRT 1’de başladı. Didem Balçın, Sinan Taymin Albayrak, İpek Tuzcuoğlu, Erdal Cindoruk, Erol Aksoy, Gamze Karaduman, Ergül Miray Şahin, Merve Erdoğan, Lalizer Kemaloğlu, Zeynep Gülmez, Elif İnci, Ercü Turan, Kerem Muslugil, Mert Carim, Batuhan Aydar, Özkan Ayalp, Gizem Kaçar, Ömer Gecü, Tibet Turgut, Hasan Kaçan ve Kadir Çöpdemir’in rol aldığı Yalaza; Tüm Kişiler’de 2.00 reytngle 11’inci, AB’de 2.86’yla 5’inci, ABC1’de 2.68’le 6’ncı oldu. Tüm köy ahalisinin sabah namazına gelişiyle başlayan dizi; Yalaz Baba’nın türbesinden insanları camiye çağırışıyla başladı. Daha doğrusu Settar ve Santral’in oyunuyla herkesin Yalaz Baba’nın onları camiye çağırdılar oyunuyla... Olay daha sonra Nalan’ın İbrahim’i 30 yıl bekleyip kendisine isteyişiyle sonuçlandı. Bu arada İbrahim’in çocukları da Nalan’dan kurtulmak için babalarının ilk aşkı Alev’e sosyal medyadan arkadaşlık isteği gönderdi. Hedef açıktı; babalarının Nalan’la evlenmemesi için hiç tanımadıkları Alev’e razılardı.

Rabarba çöpülüğüyle geçen ilk bölüm

Ancak ne olduysa ondan sonra oldu. Dizide her şey yerinden oynadı. Alev birinden kaçıyordu. Gelen arkadaşlık isteğiyle rotasını o köye doğru kırdı. Settar küçücük yaşında gitmiş bir kızı nasıl tanıdıysa onun Alev olduğunu hemen anladı. Alev İbrahim’e çarptı. İşte ondan sonra bir saatten uzun bir süre ne izlediğimizi ben de anlamadım. Çünkü tüm köy ahalisi İbrahim’in öldüğünü söylüyordu. Ama İbrahim ölmemişti. Bir Allah’ın kulu da adamın nabzına bakmıyordu. Sağlık ocağına gittiler, hemşireler bile öldüğünü söyledi. Adamı tabuta soktular, cenaze namazını kıldılar, hatta gömmeye bile gittiler. Tabutu düşürdüler. Sonunda da her şey yine tersine döndü. Dizi bitince kendi kendime sordum. Hayır, biz izleyici olarak bu kadar mı soru sormaktan aciziz. Yani bütün ekip bunu düşünmüş olmalı ki, kimse yaralanmış bir adamın nabzına bakmadı. Tüm bölümü de bu kaza üzerine kurmuşlar. Bunun da komik olduğuna inanmışlar. Bir hikayenin ilk bölümünü rabarba çöplüğüne kurban etmişler. Ekip sağlam ama acil bu senaryoya müdahale edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde ilk bölümde meraktan bakan izleyici kendisiyle dalga geçildiğine inanıp rotasını başka kanala çevirecek?

Fazilet Türkiye’nin resmi gibi

Fazilet Hanım ve Kızları’da cumartesi akşamı yeni sezonunu açtı. Fazilet her zaman ki gibi yine yırtmanın peşindeydi. Küçücük kızını kocaman bir adama satarken bile kızını düşündüğünü söylüyordu ama ne yazık ki onunla empati kurmak imkansızdı. O gözyaşları öyle sahteydi ki, zaten kızı da ona aynı cevabı verdi. Bir yandan da Fazilet Türkiye’nin resmi gibi... Çünkü bu devirde herkes Fazilet gibi kısa yoldan yırtmak ve zengin olmanın peşinde...  Allah sonumuzu hayır etsin.