Gazetevatan.com » Yazarlar » Dolunay’da kimya yaratılmalı

Dolunay’da kimya yaratılmalı

08 Temmuz 2017 Cumartesi


No Dokuz Productions- Yağmur Ünal’ın yapımcılığını, Çağrı Bayrak’ın yönetmenliğini, Ayşen Günsu Teker, Fikret Bekler, Elif Özsüt’ün senaryosunu, Cem Tuncer, Ercüment Orkut, Efecan Tuncer’in müziklerini üstlendiği Dolunay, salı akşamı Star TV’de başladı. Özge Gürel, Can Yaman, Hakan Kurtaş, Necip Memili, Öznur Serçeler, Türkü Turan, İlayda Akdoğan, Berk Yaygın, Balamir Emren, Alara Bozbey, Yeşim Gül, Irmak Ünal, Mert Yavuzcan ve Alihan Türkdemir’in rol aldığı dizi; Tüm Kişiler’de 5.45, AB’de 3.90, ABC1’de 4.38 reytig alarak tüm gruplarda zirveye oturdu. Nazmiye ya da Nazlı ve Ferit’in Yeşilçam’a selam gönderen tanışma ve aşık olma hikayesini anlatan Dolunay’ın duygusunu sevdiğimi itiraf etmeliyim. Aslında çok bilindik bir hikayeyi, üstelik de bildik bir rejiyle izledim ama eğlendim. Bu mevsim romantik komedilere izleyicinin şans verdiğini bir dönem. Çünkü hepimizin algısında yaz demek eğlence demek! Hava güzel, herkes tatilde, her yer buram buram aşk kokuyor. Ekranda da bunu romantik komediler karşılıyor. Dolunay bu anlamda Yeşilçam ve Kiralık Aşk birleşimi duygusuyla seyirciyi ilk bölümden yakaladı.

Öykü’den farklıydı

Nazmiye ama arkadaşları arasında Nazlı, aşçıdır. Eve katkıda bulunmak için bir titizlik hastasının evinde özel aşçılığa başlar. Ancak kurallar ağırdır. Mutfaktan bir adım bile ileriye geçmeyecektir. Patronu Ferit Aslan’ın nedenini bilmediğimiz katı kuralları vardır. İkili, birbirlerine not vererek anlaşırlar. Tanıştıktan sonra da aralarını Ferit’in yeğeni Bulut yapar. Çünkü herkesin yanında katı kurallara sahip olan Ferit, bir tek Bulut için yelkenleri suya indirir. Bir Japon davetinde karşılaşan Ferit ve Nazlı yakınlaşır. Finalde Ferit’in Nazlı’ya “Bana yakınlaşmak için çok çabaladın. İstediğin oldu, hadi içeri girelim” demesiyle Nazlı şoke olur ve ilk bölüm sona erer. Özge Gürel, yakın arkadaşım ama onu en çok eleştirenlerden biriyimdir. Her zaman açık açık eksik gördüklerimi söylerim. Dizi bittiğinde mutlu oldum. Çünkü hayalleri olan, umudundan hiç vazgeçmeyen, sorumluluk sahibi Nazlı’yı sahiplenmişti. Kiraz Mevsimi’nin Öykü karakterinden farklıydı. Zaten bu dizide en önemli sınavı da buydu. Bence bu sınavı geçmişti. Can Yaman, buzlar kralı Ferit’e bürünmüştü. Ama Ferit’e birazcık daha cool tavırlar yüklerse çok daha doğru bir Ferit Aslan karakteri ortaya çıkacaktır. Bir de Nazlı ve Ferit karakterinin aşk sahnelerinde iki oyuncunun kimyası biraz zayıftı. Bu aşk için yönetmen Çağrı Bayrak’ın oyuncularla biraz çalışması gerekiyor.

Neden buzlar kralı anlatılmalı

Öznur Serçeler’i seviyorum. 10 numara arkadaş rolünün hakkını vermişti. Hakan Kurtaş hikayeye aslında ikinci bölümde dahil oluyor. Ferit’e büyük rakip olacak gibi görünüyor. Aslında senaryonun en büyük zaafı; Nazlı karakterine bir dünya yaratılmışken Ferit karakterinin dünyası sadece ev üzerinden anlatılmıştı. Bu da o karaktere yakınlaşmamızı zorlaştırdı. Birkaç ofis, aile yemeği sahnesiyle geçiştirildi. İlerleyen bölümlerde Ferit’in neden buzlar kralı olduğuna dair düğümler atılmalı ve her bölüm açılmalı. Ayrıca toplantısına geç kalmamak için helikopterle gelen Ferit Aslan’ın ne ofisi, ne de kostümleri o dünyayı anlatıyor. Can Yaman’ın daha koyu renkler giymesini tavsiye ederim. Ezcümle; Dolunay iyi başlangıç yaptı. Bu ay böyle devam edeceği de aşikar! Ekranın romantik komedi ihtiyacını karşılıyor. Ama hem hikaye, hem reji, hem oyunculuk performansları, hem kostüm, hem de sanat yönetiminin uzun soluklu olmak için biraz daha çaba sarf etmesi gerekiyor. Herkesin emeğine sağlık!