Otomotiv satışı 2 milyona çıkar

METE TANSU / VATAN |  18 Mayıs 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 18 05 2015 - 2:30

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Mustafa Bayraktar otomotiv pazarında artık ‘1 milyon’ söylemini geride bırakmak gerektiğini belirterek, “Ekonomi her yıl yüzde 5-6 büyümeye devam etsin 5 yıla kalmaz pazar 2 milyon adede ulaşır” dedi


Türkiye’de vites büyüten otomotiv satışları, 1 milyon adetlik tarihi rekora doğru koşuyor. Gelecekten umutlu olan ekonominin lokomotifi konumundaki otomotiv sektörü artık 2 milyonlu adetleri konuşmak gerektiğini belirtiyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, seçimlerden sonra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırmaması, Türkiye’de siyasi istikrarın devam etmesi halinde ikinci 6 ayda da otomotiv pazarının pozitif geçeceğini söyleyerek, “Pazar tahminlerimiz 900-950 bin arasında” dedi.

Büyük potansiyel var

Uluslararası İstanbul Autoshow öncesi iki çatı örgüt Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) bir araya geldi. Toplantıda konuşan ODD Başkanı Bayraktar, otomotiv pazarı için ‘1 milyon’ söylemini artık geride bırakmak gerektiğini belirtti ve ekledi:

“Türkiye, yarısı 30 yaş altı 80 milyonluk nüfusuyla çoktan 1 milyonluk adetlere ulaşmış olmalıydı. Benzer ülkelere baktığımızda satışların 1.5 ila 2.5 milyon arasında olduğunu görüyoruz.”

Türkiye’nin otomotiv pazarındaki büyüme potansiyeline işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti: “Türkiye’de 1.000 kişiye düşen araç sayısı 170 civarında ve benzer ülkelerin çok altında. Bu rakam Batı Avrupa’da 650, Doğu Avrupa’da 350, Kore’de 400,

Japonya’da 800, ABD’de 1.000’in üzerinde. Türkiye’nin 1.000  kişiye düşen araç sahipliğinde potansiyeli 600 civarında. Burada gidilmemiş bir  köy var. Ekonomi her yıl yüzde 5-6 büyümeye devam etsin 5 yıla kalmaz pazar 2 milyona ulaşır.”

Sektör kabına sığmıyor

ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, otomotiv pazarının ilk 4 ayda yüzde 57 büyüdüğüne dikkat çekerek, “Otomotiv pazarı son 5 yıl içinde 800-900 binli rakamlarda sıkıştı. Belli ki bu yukarı yönlü kırılacak. Pazarı daha fazla bu rakamlarda tutmak mümkün değil. Türkiye’nin potansiyeli ile yukarı yönlü bir hareket olacak. Türkiye’nin otomotiv pazarı artık kabına sığmıyor” diye konuştu.

ETİKETLER