Otomotiv devleri, Kovid-19 salgınıyla mücadele için solunum cihazı üretecek

AA |  24 Mart 2020 Salı - 14:11 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 14:11

Uluslararası otomotiv şirketleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye destek olmak için solunum cihazı ve diğer tıbbi donanımları üretmeye başlayacak.


BBC'de yer alan habere göre, ABD'de General Motors, Ford ve Tesla,  üretim kapasitelerinin bir bölümünü salgınla mücadele çabalarına destek için  kullanmaya hazırlanıyor.
ABD'li üreticiler General Motors, Ford ve Tesla, Kovid-19 hastalarının  bakımı için kritik olan ve ABD'de vaka sayısının giderek artmasıyla stoğunun  yetersiz kalacağı tahmin edilen solunum cihazlarının büyük ölçekte üretilmesi  için imkanlarını seferber edeceklerini açıkladı.
Otomobil üreticilerinin bu adımı, ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA)  solunum cihazı üretimini arttırmak için tıbbi cihazların üretiminde öngörülen  tedarik ve kriterleri hafifleteceği açıklamasının ardından geldi.
ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tıbbi  cihaz üreticileri, mevcut üretim kısıtlamaları ve arz sıkıntısına çözüm olarak  ürettikleri ürünlerde malzeme ve tedarikçi değişikliklerini çok daha kolay  yapabilecek. Otomotiv şirketleri gibi diğer üreticiler de arzı arttırmak üzere  üretim bantlarını kolayca dönüştürebilecek." ifadelerini kullandı.
 
F1 takımları da desteğe hazır
Japon otomotiv üreticisi Nissan, ABD'li spor otomobil üreticisi  McLaren ve İngiliz savunma, havacılık ve uzay şirketi Meggitt ile yeni bir  solunum cihazı üretmek üzere ortaklık kurdu.
Dünyanın en büyük traktör üreticilerinden Hint otomotiv şirketi  Mahindra Group da fabrikalarında solunum cihazı üretmek üzere çalışmalara  başladığını duyurdu.
İngiltere'de Formula 1 yarışlarında mücadele eden takımların  temsilcileri, geçen hafta yaptıkları açıklamada, tıbbi donanım üretimine katkı  sağlamak için hükümet ve sağlık kurumlarına teknoloji, tasarım ve üretim desteği  sağlamaya hazır olduklarını bildirmişti.
Çin'de ortaya çıkarak dünyaya yayılan Kovid-19 şu ana dek 380 binden  fazla kişiye bulaştı. Salgın nedeniyle 16 binden fazla kişi hayatını kaybetti.
Vaka sayılarının artmasıyla klinik durumu ileri düzeydeki hastaların  hayatta tutulması için elzem olan solunum destek cihazı stokunun, sağlık  sistemleri en gelişmiş ülkelerde dahi yetersiz kalacağı tahmin ediliyor.