Otomotiv devinden flaş karar! Binlerce aracı geri çağırıyor

AA |  07 Şubat 2020 Cuma - 0:14 | Son Güncelleme : 07 02 2020 - 11:26

Alman otomotiv devi Volkswagen, Japon üretici Takata'nın hava yastıklarındaki üretim hatası nedeniyle, söz konusu parçanın bulunduğu 107 bin Audi marka otomobili geri çağırma kararı aldı.


ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresinin (NHTSA) yayımladığı  belgede, söz konusu hata nedeniyle Audi'nin 2000 ve 2001 model TT Roadster, 2000  model TT Coupe, 1998 model A8, ve 1998-2000 yıllarında üretilen A6 ve A8  otomobillerinin geri çağıracağı belirtildi.
 
Belgede, şirketin Takata hava yastıklarında görülen ve kaza anında  hava yastığının işlevini yerine getirmesini engelleyen bir üretim hatası  nedeniyle geri çağırma tedbirine başvurduğu kaydedildi.
 
Şirketin araç sahiplerine bu konuda uyarı yazısı gönderdiği de ifade  edildi.
 
Hatalı hava yastıklarının neyle değiştirileceği konusunda şirketin  henüz bir karara varmadığı, ancak mart başından itibaren geri çağrılan  araçlardaki parçaların değiştirilebileceğine işaret edildi.
 
Japon otomobil güvenlik donanımları Takata, 9 Ocak'ta yaptığı  açıklamada  hava yastıklarının "sert bir savrulma" ve "çok fazla baskıyla  patlamasına yol açan imalat hatası nedeniyle 10 milyon hava yastığını geri  çağırma kararı almıştı.
 
Açıklamada hatadan Audi, BMW, Honda, Daimler Vans, Fiat Chrysler Ferrari, Ford, General Motors, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Toyota ve  Volkswagen gibi markaların etkilendiği bildirilmişti.
 
Daha önce de hava yastıklarında kaza anında hava yastığını şişiren  metal gaz tenekesinin patlamasına ve yolcunun yüzüne şarapnel şeklinde  saçılmasına yol açan bir üretim hatası tespit edilmişti.
 
Hava yastığının kaza anında şişmesi için küçük bir patlama yaratan  amonyum nitrat maddesinin yüksek basınç ve nem koşullarında yanıcılığının artması  nedeniyle içinde bulunduğu gaz tenekesini patlattığı anlaşılmıştı.
 
Hava yastığındaki üretim hatası, Avustralya'da BMW 3 Serisi binek  otomobil kullanan sürücünün ölüme yol açmıştı.
 
Alman otomotiv şirketi BMW, hatalı hava yastıklarının bulunduğu 116  bin aracı geri çağırmıştı.
 
70 milyon araç geri çağrılma sürecinde
 
Hatalı hava yastıkları nedeniyle dünya genelinde 19 otomotiv  üreticisi, toplam 70 milyon aracı geri çağırmaya hazırlanıyor.
 
Takata'nın 1995-2000 yıllarında ürettiği hava yastıklarının toplam 100  milyon araçta bulunduğu tahmin ediliyor.

ETİKETLER

Volkswagen Japon Audi