Otobüs firmalarının corona virüs fırsatçılığı! Fiyatlar üçe katlandı

DHA |  28 Mart 2020 Cumartesi - 14:55 | Son Güncelleme : 28 03 2020 - 15:04

İçişleri Bakanlığı corona virüs ile mücadele kapsamında şehirler arası otobüs seferlerinin bugün saat 17.00 itibarıyla valilik izniyle yapılabileceğini açıkladı. Otobüs seferlerine kısıtlama gelmesinin ardından otogara giden vatandaşlar ise bilet fiyatlarını görünce neye uğradıklarını şaşırdı. 90 lira olan bilet fiyatları şu an 280 TL'den satılıyor.


Otogardaki birçok otobüs firması, bugün saat 17.00'den itibaren geçerli olacak şehirler arası yolculuk kısıtlaması dolayısıyla akşam seferlerini iptal etti. Otogara son seferler gelen yolcular ise adeta şoka uğradı. Önceden 90 lira olan otobüs fiyatları şu an 280 liradan satılıyor.
 
İstanbul Bayrampaşa'da bulunan otogardaki birçok otobüs firması, bugün  saat 17.00'den itibaren geçerli olacak  şehirler arası yolculuk kısıtlaması  dolayısıyla akşam seferlerini iptal etti.
 
Otobüs firması yöneticisi Mustafa Akbulut, yaptığı  açıklamada, cuma günü rutin seferlerde kısıtlamaya gittiklerini, valilik  tarafından alınan karar kapsamında yüzde 50 kotasını uyguladıklarını aktardı.
 
Tüm seferleri askıya alıyoruz
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından bugün saat 17.00'ye  kadar olan seferleri yapacaklarını belirten Akbulut, "17.00'den ileri saat ve  tarihteki yolcularımıza da seferlerin iptal olduğu bilgisini geçtik. Tüm  seferleri askıya alıyoruz." dedi.
 
Akbulut, seferlerin iptal olduğu bilgisini mesajla vererek  vatandaşların garaja gelmelerini önlediklerini, haberi alan vatandaşların da  anlayışlı davrandığını kaydetti.Başka bir otobüs firması çalışanı Sadık Bozik de, bugün saat 14.00'ten sonra Düzce'ye düzenledikleri tüm seferleri iptal ettiklerini söyledi. İnternetten bilet alan yolculara iptal edilen seferlerin bilgisini telefon açarak haber verdiklerini aktaran Bozik, birkaç gün öncesine kadar otobüslerin dolu olduğunu, saat 17.00'ye kadar da gitmek isteyen birçok yolcu bulunduğunu dile getirdi.
 
"Tek koltuk kalmıştı, son anda yetiştim"
 
Memleketi Diyarbakır'a yola çıkmak için otogarda bekleyen Kasım Gümüş,  normalde ramazan ayında dönüş yapmayı planladığını ancak genelge nedeniyle bugün  gitmeye karar verdiğini söyledi.
 
Gümüş, "Yasak olacağını duydum. Gece 23.30'da aradım. Zaten tek koltuk  kalmıştı. Son anda yetiştim. İstanbul'da çalışıyordum. Çocuklarım aradı, dönmemi  istedi. İşimi de bıraktım, mecbur gideceğim. İş yerindeki 4-5 arkadaşım da  Düzce'ye gittiler." ifadelerini kullandı.
 
Bilet fiyatları arttı
 
Mardin'den 20 gün önce İstanbul'a gelen ve bir şantiyede iş bulan Arif  Akbulut da, "O zaman Türkiye'de öyle bir vaka (koronavirüs) yoktu. Biz de o  nedenle çalışmaya geldik. Dün bir karar alındı, şantiye kapandı. Biz de aniden  karar verdik, mecburen eve gideceğiz." dedi.
 
'20 günde önce 90 liraydı şimdi 280 lira'
 
Akbulut, ilk başta bilet bulmakta zorlandığını, bulduğu biletin de çok  pahalı olduğunu belirterek, "Mardin'den 20 gün önce 90 liraya geldim. Şimdi 280  liraya gidiyorum. Bu kadar fiyat artışı nasıl olacak bilmiyorum. Ben bu 20 günde,  daha yol paramı çıkarmadım." ifadelerini kullandı.
 
Bilet fiyatını duyunca otobüs firmasına tepki gösterdiğini dile  getiren Akbulut, "Neden bu kadar pahalı olduğunu sordum. 'Böyle bir karar alındı.  Artık her şahıs tek bir koltukta oturacak. O nedenle biz de bu fiyattan  veriyoruz.' dediler. Neye göre belirlemişler, onu da bilmiyoruz." şeklinde  konuştu.
 
'Tek araba var, o da 350 lira fiyat söylüyor'
 
Memleketi Şanlıurfa'ya dönmek isteyen Osman İhsan da hastası için İstanbul'a geldiğini ancak bilet alamadığı için mecburen burada kalacağını  belirterek, "Tek araba var, o da 350 lira fiyat söylüyor. Cebimde 20 lira var.  Kredi kartı kabul etmiyorlar. Ben gelirken 150 liraya almıştım. O yüzden biraz  sıkıntım var. Tanıdık, eş, dosttan bekliyorum, o tarafa giden olursa belki  telefon açarlar diye." diye konuştu.
 
Yolcu otobüsleri seferler için valilikten izin alacak
 
İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele  kapsamında yayımladığı genelgeye göre, şehirler arası otobüs seferleri bugün saat  17.00 itibarıyla valiliklerin izniyle yapılabilecek.
 
Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il  otogarlarında duracak ve durdukları illerin valiliklerince seyahat etmesine izin  verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabilecek.