ÖSO, kurtarılan köylere sığınan Afrinlilerin güvenliğini sağlıyor

AA |  13 Mart 2018 Salı - 16:28 | Son Güncelleme : 13 03 2018 - 16:28

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları, Afrin ilçe merkezinden canlarını tehlikeye atarak kaçan ve Zeytin Dalı Harekatı'nda kurtarılan köylere sığınan halkın güvenliğini sağlıyor.


YPG/PKK'nın elebaşları ilçe merkezinden kaçarken çıkışlarına izin  verilmeyen sivillerin örgüte baskıları artıyor.
 
Canlı kalkan olarak kullanılmak istenmeyen sivillerin çıkışı örgüt  tarafından engellenirken, bir kısmı ise canlarını tehlikeye atarak kaçmayı  başarabiliyor.
 
Kurtarılan köylere traktör, kamyonet ve binek araçlarda hayvanlarıyla  gelen sivilleri ÖSO mensupları karşılıyor.
 
ÖSO, sivillerin güvenliğini sağlayarak yerleşmelerine kolaylık  sağlıyor.
 
Bir ÖSO savaşçısı sivilleri ellerinde çiçeklerle karşıladı.
 
Örgütün dayattığı araç plakalarını söküyorlar
 
Bu arada, kaçan siviller Afrin yazılı araç plakalarını söküyor.  YPG/PKK'nın bu plakaları fahiş fiyatlara satarak halka dayattığı öğrenildi.
 
Geçen cuma terörden arındırılan Anab köyünde sivilleri karşılayan ÖSO  mensuplarından Ebu Necib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Zeytin Dalı Harekatı  sayesinde arındırdığımız köylerde, Arap ve Kürt ayrımı yapmadan Afrinli sivillere  yardımcı olmak için bulunuyoruz. Biz savaş değil, barış savunucularıyız." dedi.
 
Terör örgütlerinin Afrin'deki sivillerin çıkışına engel olarak  onları canlı kalkan yapmaya çalıştığını söyleyen Ebu Necib, "Tel Rıfat ve Deyr  Cemal gibi bölgelerden halk zeytinlik arazilerden kaçarak kurtardığımız bölgelere  sığınmakta. Hatta motosiklet üzerinde bir yaşlı amca kaçmaya çalışırken mayına  bastı. Hemen en yakın sağlık noktasına sevk ettik." diye konuştu.

ETİKETLER