Ortaya çıktı! BAE'den ABD'de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti

AA |  29 Haziran 2020 Pazartesi - 20:01 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 20:01

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Libya'daki durumu tersine çevirmek için ABD'de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti yürüttüğü ortaya çıktı.


TRT World, BAE'nin Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe adına  yazılan ve ABD'nin Libya hükümeti ile ona destek veren Türkiye'ye karşı  müdahalede bulunmasını talep eden bir e-postaya ulaştı.
 
Uteybe'nin mesajını içeren e-postanın, daha önce BAE Büyükelçiliğinde  yasal işler direktörü olarak görev yapan, şu anda ise bir lobicilik firmasında  çalışan Hagir Elawad tarafından 22 Haziran'da ABD'li yetkililere gönderildiği  belirlendi.
 
E-postada Uteybe ve BAE'li yetkililerin Libya'daki son gelişmelerden  oldukça endişeli olduğu, Abu Dabi yönetiminin, Mısır'ın güvenliği için ABD  hükümeti ve ordusunu Libya'da hükümet güçlerine müdahale etmeleri konusunda ikna  etmeye çalıştığı görülüyor.
 
Mesajında, Türkiye'nin desteklediği güçlerin Sirte yakınlarına kadar  ilerlediği ve Türk donanma gemilerinin Libya kıyısına çıkarma yaptığına yer veren  Uteybe, "Analizimiz, bunun Mısır'ın duruma müdahil olması için kasıtlı bir  şekilde yapıldığı yönünde ve şu anda Mısır bunu ciddi bir şekilde düşünüyor."  ifadelerini kullanılıyor.
 
BAE'nin Libya sahnesine girmemesi için Mısır'ı aylardır tutmaya  çalıştığını ileri süren Uteybe, ayrıca, kalın harflerle, "Türkiye'nin Libya'daki  faaliyetlerinin kontrol edilmemesi halinde durumun kolayca kötüden daha betere  doğru gideceğini" iddia ediyor.
 
BAE, 2014'ten bu yana Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri  Halife Hafter'e her türlü askeri desteği veriyor.