Ortaokulda yabancı dile müfredat güncellemesi

04 Ekim 2018 Perşembe - 11:47 | Son Güncelleme : 04 10 2018 - 12:32

Yabancı dil ağırlıklı eğitim veren pilot okullarda uygulanmak üzere 5 ve 6’ncı sınıfların İngilizce müfredatı güncelleme çalışmaları tamamlandı.


Yabancı dil eğitiminde müfredat değişimi, pilot okullar üzerinde uygulanmak üzere hazır. Milli eğitim Bakanlığı'nın eğitimde niteliği artırabilmek ve ihtiyaçları karşılayabilmek için yaptığı çalışmalar sonucunda hazırlanan yeni müfredat, 5'inci ve 6'ncı sınıflarda uygulanmaya başladı.

MEB, yabancı dil ağırlıklı eğitim veren pilot okullarda uygulanmak üzere 5 ve 6’ncı sınıfların İngilizce müfredatını güncelleme çalışmalarını tamamladı.

Toplam 779 okulda uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) eğitimde niteliği artırma politikaları içinde yer alan öğrencilerin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesini sağlamak amacıyla 2017-2018 eğitim öğretim yılında 81 il valiliğinden isimleri bildirilen toplamda 779 ortaokul ile imam hatip ortaokulunda yabancı dil ağırlıklı eğitim uygulaması düzenlendi.

Yabancı dil ağırlıklı eğitim yapılan okulların ilgili şubelerinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında ülke genelinde pilot olarak uygulanacak 5 ve 6’ncı sınıfların İngilizce dersi müfredatı ile bu programlar doğrultusunda destek materyalleri hazırlandı.

Ders saat sayısı değişti

Bu kapsamda, ortaokul 5’inci sınıfta olanak ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak 18 ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabiliyor. Böylece tüm şubelerde yabancı dil ağırlıklı eğitim yapma zorunluluğu ortadan kaldırıldı, uygulamanın tamamen öğrenci ve veli talepleriyle okulların imkân ve şartları dahilinde yapılması sağlandı.

Üniteler azaltıldı

2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulama yapılan okullardaki yabancı dil ağırlıklı 5’inci sınıf İngilizce dersi öğretim programı toplamda 40 üniteden oluşurken, sahadan 40 ünitelik bu programın yoğun olduğuna yönelik dönüşlerin gelmesi nedeniyle söz konusu program güncellenerek sadeleştirilerek, ünite sayısı toplam 36'ya indirildi.

Ayrıca, 2018-2019 yılında ülke genelinde pilot olarak uygulanacak öğretim programları doğrultusunda öğretmen ve öğrencilere yönelik 5 ve 6’ncı sınıf İngilizce destek materyalleri de hazırlanarak, öğretmen ve öğrencilere alternatifli olarak sunuldu. Öğretim programları doğrultusunda hazırlanan materyallere telaffuz bölümleri dahil edildi.

(AA)