Ortalık iyice karışacak! Trump'ın ses kaydı basına sızdı

AA |  01 Haziran 2020 Pazartesi - 21:48 | Son Güncelleme : 01 06 2020 - 21:48

ABD Başkanı Donald Trump'ın, valileri, ülkede siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölmesinin ardından protestolardaki şiddet eylemlerinde "zayıf davranmakla" suçladığı bildirildi.


Trump, salıdan bu yana devam eden Floyd gösterileri ve yaşanan şiddet  olaylarına ilişkin eyalet valileri ile telekonferans görüşmesi yaptı.
 
Amerikan basınının görüşmenin ses kayıtlarına dayandırdığı haberlere  göre, Trump valileri "zayıf davranmakla" suçlayarak, "Olaylarda baskın taraf siz  olmalısınız, olmuyorsanız da vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir." ifadesini  kullandı.
 
Göstericiler konusunda valilerin çok daha sert adımlar atması  gerektiğinin altını çizen Trump, "Bunlar bir hareket, şimdi olanları  durdurmazsanız daha da kötü yerlere gider." değerlendirmesinde bulundu.
 
Trump konuşmasında, "İnsanları tutuklamalısınız, hareketlerini takip  etmelisiniz, 10 yıl hapse atmalısınız. Böyle yaparsanız, bu tarz bir durumu bir  daha yaşamazsınız." ifadelerine yer verdi.
 
Floyd'un "Nefes alamıyorum" feryadı, polis şiddetini gündeme  taşıdı
 
George Floyd (46), pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle  Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre  ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye  yalvarmıştı.
 
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından  kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen  vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki  toplamıştı.
 
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını  tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara  yol açmıştı.
 
Eyalette acil durum ilan edilirken, durumu kontrol altına almaları  için Ulusal Muhafızlar da görevlendirilmişti.