Organ bekleyen 660 hastaya şifa oldu

AA |  20 Haziran 2019 Perşembe - 15:55 | Son Güncelleme : 20 06 2019 - 15:55

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan ve başta Doğu Anadolu'daki 13 il olmak üzere Türkiye'nin her yerinden hastalar ile yurt dışından gelenlere de hizmet verilen Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezine şu ana kadar müracaat eden hastalardan 660'ı, böbrek ve karaciğer nakliyle hayata tutundu.


Kentte 15 yıl önce kurulan Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama  Merkezinde, güçlü alt yapısı ve başarılı cerrahi ekibiyle Prof. Dr. Gürkan Öztürk  başkanlığında hastaları hayata bağlamak için zamanla yarışan doktor ve sağlık  görevlilerince hem canlıdan hem de kadavradan alınan organlar, yetişkinler ve  çocuklar olmak üzere organ bekleyen hastalara dünya standartlarında naklediliyor.
 
 
Son yıllarda ortalama 70 hastaya nakil yapılan merkezde, bugüne kadar  400'ü böbrek 260'ı da karaciğer olmak üzere toplam 660 hasta şifa buldu.
 
 Merkezde Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın  destekleriyle kısa sürede kalp nakli yapılabilmesi için de çalışmalar  yürütülüyor.
 
 Merkez Müdürü Prof. Dr. Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  merkezinin 2004 yılında kurulduğunu belirterek, ilk kez kadavradan böbrek  nakliyle organ nakline başladıklarını söyledi.
 
Daha sonraki yıllarda kadavradan ve canlıdan böbrek ile karaciğer  nakilleri ve canlı vericili karaciğer nakli yapıldığını aktaran Öztürk, merkezde  15 yıldır bölge halkına hizmet etmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.
 
 Öztürk, yaklaşık 4 yıldır merkezin müdürlüğünü yürüttüğünü ifade  ederek, "Bugüne kadar merkezimizde 400 civarında böbrek, 200 civarında da  karaciğer nakli yapıldı. Bizim için nakil sayılarından ziyade hastalara hizmet  etmek önemli. Merkezimize bölgemizden başvuran insanların tüm ihtiyaçlarını  karşılayabiliyoruz. Şu an merkezimizde hem canlıdan hem de kadavradan böbrek ve  karaciğer nakillerini erişkin ve çocuklara yapıyoruz. " diye konuştu.
 
Merkezde özellikle çocuklarda rahatlıkla karaciğer ve böbrek nakli  yaptıklarına işaret eden Öztürk, bunun hastanenin donanımı ve güçlü alt yapısı  ile başarılı cerrahi ekibi sayesinde gerçekleştiğini vurguladı.
 
Prof. Dr. Öztürk, güçlü bir kurum olan Atatürk Üniversitesinin bu  gücünü merkezlerine aktardığına işaret ederek, Rektör Prof. Dr. Çomaklı'nın  çalışmaları yakından izleyip her türlü desteği sağladığını ifade etti.
 
"Dünya standartlarında ne yapılıyorsa merkezimizde aynısı yapılıyor"
 
Organ Nakli Merkezinin dünya standartlarına uygun çalıştığına dikkati  çeken Öztürk, "Türkiye ve dünyada organ nakli merkezlerinde ne yapılıyorsa  merkezimizde de aynı düzeyde hizmet veriliyor. Bugüne kadar bütün üst yönetimimiz  bizleri destekledi. Rektörümüz Çomaklı da merkezimize çok büyük önem veriyor. Bu  anlamda hocamıza müteşekkiriz. Yönetimin desteği olmadan bu başarıları yakalamak  zor. " değerlendirmesinde bulundu.
 
Öztürk, böbrek ve karaciğer nakli dışında ihtiyaç halinde diğer organ  nakillerini de yapabildiklerini ve bu nakiller için her türlü alt yapılarının  bulunduğunu kaydetti.
 
 "Kalp nakli için hazırlıkların çoğu tamamlanmak üzere"
 
 Çomaklı'nın merkezde kalp nakli yapılabilmesi için girişimleri  olduğunu anlatan Öztürk, "Orta vadede hastanemizde kalp nakli işlemi  gerçekleşecek ve bunun için hazırlıklarımızın büyük çoğunluğu tamamlanmak üzere.  Bizim listemizde böbrek bekleyen 300, karaciğer bekleyen 170 civarında hasta var.  Bunların büyük kısmı da kadavra listesinde bekliyor. Canlı nakil hazırlığına  devam ettiğimiz hastalarımız da var. "
 
Öztürk, merkeze başta Azerbaycan-Nahçivan olmak üzere yurt dışından da  hastaların canlı nakil için geldiğini belirterek, Gürcistan ve Kırgızistan'dan da  başvurular olduğunu aktardı.
 
Yabancı hastalarının merkezi ve başarılarını araştırıp kendilerini  tercih ettiğini anlatan Öztürk, bu hastaların ulaşım rahatlığı ve fiyat avantajı  dolayısıyla merkezi tercih ettiğini dile getirdi.
 
 "Organ bağışçı sayısı artıyor, ama yeterli değil"
 
Öztürk, Türkiye'de kadavradan organ bağışı sayısının giderek arttığını  ancak bunun yeterli olmadığını söyleyerek, şunları kaydetti:
 
 "Organ bağışı konusunda insanları bilinçlendirmeliyiz. Türkiye'de  nakil yapan 9 merkeze bakıldığında 13 ilden sorumlu Erzurum bölgesi bağışçı  anlamında sondan ikinci sırada. Bizim insanımız aslında çok merhametli ve  gönlünden hediye etmeyi sever. Organ bağışını bu anlamda dilimiz döndüğünce bu  yörede anlatmak zorundayız. Temennimiz orta ve uzun vadede organ bağışını daha  iyi anlatmak ve daha fazla organ bağışçı sayısına ulaşmak."
 
Nakil sonrası hastaların sağlığına kavuşmasıyla büyük mutluluk  yaşadıklarını vurgulayan Öztürk, organ naklinin ekip işi olduğunu sözlerine  ekledi.
 

ETİKETLER