Ordu'nun Fatsa ilçesinden 56 ülkeye ihracat!

AA |  07 Ekim 2019 Pazartesi - 10:35 | Son Güncelleme : 07 10 2019 - 10:35

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar; "Fatsa OSB'den Hong Kong'dan İngiltere'ye, Avusturya'dan Vietnam'a kadar 56 ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir" dedi.


Ordu'nun Fatsa ilçesi Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar,  ilçedeki Organize Sanayi Bölgesinden (OSB) Hong Kong'dan İngiltere'ye,  Avusturya’dan Vietnam'a kadar 56 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. 
 
Kibar, sanayi bölgesindeki bazı fabrikaları gezerek işletme  sahiplerinden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
 
İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Kibar, Organize  Sanayi Bölgesi'nde 30 fabrika bulunduğunu ve bu fabrikalarda yaklaşık 4 bin 300  kişinin istihdam edildiğini söyledi. Kibar, fabrikalarda tekstil, ahşap ürünleri,  bentonit, ceviz ve fındık gibi ürünlerin işlendiğini belirterek Fatsa OSB'den  Hong Kong'dan İngiltere'ye, Avusturya’dan Vietnam'a kadar 56 ülkeye ihracat  gerçekleştirildiğine dikkati çekti.
 
Yaklaşık 116 bin nüfuslu ilçeden 56 ülkeye yapılan ihracatın önemine  işaret eden Kibar, emeği geçen firma yetkililerine teşekkür etti. Kibar,  hedeflerinin ihracat gerçekleştirilen ülke sayısını artırmak olduğunu da aktardı.
 
Fatsa OSB'de Ordu Valiliğinin girişimleriyle iki fabrika daha  kurulmasının hedeflendiğini dile getiren Kibar, "Bu fabrikalarla bin 500 kişilik  ek istihdam sağlanacak. Bununla bölgedeki istihdam sayısı yaklaşık 6 bin kişiye  ulaşacak." dedi.
 
Kibar, OSB'nin bölge ekonomisine çok ciddi katkı sunduğunu belirterek,  bölgede kalifiye elaman sorununu aşacak meslek lisesi kurulumuna hız verdiklerini  söyledi.
 
Kibar, dünyanın bütün ülkelerine ihracat yapılmasını, yeni  kamulaştırmalarla OSB'nin kapasitesini artırarak istihdam sayısını 10 bine  çıkarmayı amaçladıklarını da kaydetti.