Ordu’nun dereleri yatırıma akıyor!

06 Şubat 2016 Cumartesi - 2:39 | Son Güncelleme : 06 02 2016 - 2:41

Ordu, değeri 2 milyar lirayı bulan dört projesiyle dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı Mipim’e katılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’ın hedefinde ‘butik’ bir büyükşehir oluşturmak var


Ordu Büyükşehir Belediyesi şehrin en büyük projeleriyle Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı Mipim’e gidiyor. Özellikle geçen yıl Türkiye’den belediyelerin yoğun ilgi göstererek il ve ilçelerini tanıttıkları fuarda Ordu’nun yaklaşık değeri 2 milyar lirayı bulan 4 projesi yer alacak.

Tanıtılacak projeler, 1.2 milyar TL’yi bulan Ünye limanı projesi, 320 milyon liralık Ordu-Giresun havalimanı, 120 milyon liralık Melet Irmağı projesi ve 50 milyon liralık Çambaşı Kayak Tesisi olacak. Yabancı yatırımcı gereksinimi içinde olmadıklarını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ortaklık ve şehrin tanıtımı için orada olacaklarını kaydetti.

Başkan Yılmaz, Mipim’de ağırlıklı olarak Avrupalılardan oluşan ve toplantı talebi aldığı 20’nin üzerinde firmayla ikili görüşmeler de yapacak.

Başkan Yılmaz, projelere kamu yatırımlarının sürdüğünü belirterek, şehrin hızla gelişiminin ardından tanıtılması ve bilinir hale gelmesinin zamanının geldiğini dile getirdi. Şehri yaşanabilir, temiz, cazip, butik bir büyükşehir haline getirmek dışında amaçlarının olmadığını anlatan Yılmaz, “Bu büyük projeleri görerek şehre gelmeleri başka yatırımlarda da Ordu’da olmalarını gündeme getirir. Mesela büyük kentsel dönüşüm projelerimiz var. Türk ve yabancı büyük firmalar gelmek istiyor, bizim daha orta ölçekli firmalarımız ise onlara ortak olabilirler” dedi.

Araplar ilgileniyor

Tamamı deniz doldurularak yapılan dünyanın ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı’nın bölgede arazi fiyatlarını 10 katın üzerinde artırdığını anlatan Yılmaz, “Havaalanından önce ve havaalanından sonra diye gelişimi ayırsak abartmış olmayız. Metrekaresi 70-100 lira arasında değişen arsalar şimdi 2 bin liraya kadar çıkıyor. Sahil hattında arazi metrekareleri ise 10 bin lirayı geçiyor” diye konuştu.

Ünye konteyner limanı, tüm Karadeniz ve ülkeye hizmet verecek şekilde tasarlanıyor. Çalışmalara, toplam 3 bin metrelik yeni dalgakıran inşası ile başlanacak ve 500 bin metrekareye ulaşacak terminal stok sahasında kaya dolgusuna geçilecek. Toplam 652 dönüm alanı kapsayan Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi ise Türkiye’nin 5. büyük kayak tesisi olacak. Melet Irmağı projesiyle de Ordu kentinin Melet ırmağı ile ayrılan batı ve doğu bölgelerini birleştirecek bir çekim merkezi oluşturmak amaçlanıyor.

Ordu’nun yapı itibariyle geniş arazileri olmadığını anlatan Yılmaz, özellikle Körfez ülkesinden şeyhlerden işadamlarına kadar herkesin Karadeniz’de ev sahibi olmak istediğini hatırlattı. Yılmaz, “Ancak yeterli arz yok. Arsa oluşturup burada yeni konut alanları yapacağız. İstanbul’daki müteahhitlerden de talep var” dedi.

ÇİKOLATA GİBİ PARK GELİYOR...

Enver Yılmaz, Ordu’nun yurtiçine ve yurtdışına en fazla göç veren şehir sıralamalarında hep ilk 3’te olduğuna dikkat çekerek, kış nüfusu 750 bin olan şehrin yazın 2 milyona çıktığını anlattı.

Yılmaz dünyanın en büyük fındık üreticisi şehri olan Ordu’da bir yıl içinde havalimanına yakın bir bölgede ‘Çikolata Park’ açacaklarını da söyledi. 64 dönüm alana yapılacak yatırımla butik çikolata üretimi yapılacağını belirten Yılmaz, “12 milyonluk yatırımı yapmadan önce Avrupa’daki örnek projeleri inceledik. Biz bu tesisin yanına gezi ve Oyun alanları da yapacağız” dedi.  

Kaynak: Milliyet