Ordu'daki selin bilançosu açıklandı! Tam bin 100 ton...

AA |  14 Ağustos 2018 Salı - 23:24 | Son Güncelleme : 14 08 2018 - 23:29

Ordu'da yaşanan selde bin 100 ton civarında fındığın zarar gördüğü bildirildi.


Valilikten yapılan açıklamada, kentte 8-10 Ağustos'ta meydana gelen  aşırı yağışlar sonucunda sel, su baskını, heyelan ve kaya düşmesi olaylarının  yaşandığı belirtildi.
 
Ünye, İkizce, Çaybaşı, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde yağışın etkili  olduğu anımsatılan açıklamada, bir vatandaşın hayatını kaybettiği, 9 vatandaşın  yaralandığı, 356 iş yerini, 99 konutu su bastığı, 9 köprünün ise tamamen  yıkıldığı kaydedildi.
 
Afetten etkilenen bin 325 vatandaşın bulunduğu yerden tahliye edildiği  bilgisi paylaşılan açıklamada, yaşanan afetlerde yaralanan 9 vatandaştan 6'sının  taburcu edildiği, 3'ünün ise tedavilerinin sürdüğü, bir kişinin de temizlik  çalışmaları sırasında yaralanarak tedavi altına alındığı bildirildi.
 
 
Açıklamada, heyelan, toprak kayması ve sel riski nedeniyle 109 konutun  tahliyesinin yapıldığı, afetten etkilenen 60 ev, 350 iş yerinin belediye  ekiplerinin yardımı, 39 evin ise vatandaşların kendi imkanlarıyla temizlendiği, 6  evin ise ağır hasarlı olduğu için içine girilemediği belirtildi.
 
Kentte yaşanan afete bin 64 personel, 365 iş makinesi, 5 AFAD aracı ve  9 112 ambulansı ile müdahale edildiği bildirilen açıklamada,  "Fındık ürününde  meydana gelen hasarı tespit etmek üzere Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün  oluşturduğu 14 ayrı ekiple arazide yapılan tespit çalışmalarında, 3 bin civarında  fındık üreticisi ile bire bir görüşme yapılmış, fındık bahçeleri incelenmiş ve  bunun neticesinde bin 100 ton civarında fındık ürününün zarar gördüğü  değerlendirilmektedir." ifadesi kullanıldı.
 
"ÖN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI"
 
Açıklamada, Çaybaşı ilçesinde 17 bin civciv, Perşembe'de 78, Fatsa'da  40, Ünye'de ise 130 arılı kovan ile 5 büyükbaş hayvanın telef olduğu kaydedildi.
 
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
 
"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirilen 10 personel  ile ilimizdeki 30 personelden müteşekkil 40 kişiden oluşan 20 ayrı ekipçe, ön  hasar tespit çalışmaları başlatılmıştır. Hasar tespit ekiplerince şu ana kadar  257 başvuru değerlendirilmiş olup, bunlardan 13'ü ağır hasarlı, 69'u az hasarlı,  175'i ise hasarsız olarak değerlendirilmiştir. Kesin hasar tespit çalışmaları ise  devam etmektedir. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince jeolojik etüt  çalışmaları sürdürülmekte olup, şu ana kadar yapılan çalışmalarda 27 konut ve 12  ahırın nakline, 1 konutun geçici nakline, 12 konut ve 1 iş yerinin ise ıslah  edilmesine karar verilmiş olup, bölgedeki jeolojik etüt çalışmalarına devam  edilmektedir."
 
Afetzedelere, AFAD Başkanlığınca 150 çadır, 500 battaniye, Kızılay  tarafından 300 yatak, 300 battaniye, 200 hijyen paketi ve 650 kişilik sıcak yemek  verildiği belirtilen açıklamada,  Çaybaşı ilçesi Taşkesiği Mahallesi'nde evleri  tahliye edilen ve İlküvez Çok Programlı Lisesinin pansiyonunda kalan 128  vatandaşa sıcak yemek dağıtımının devam ettiği bildirildi.
 
Açıklamada, AFAD tarafından kente gönderilen 500 bin lira acil yardım  ödeneğinin, afetzedelere belirlenen kriterler doğrultusunda ödemesine başlandığı  aktarıldı.
 
"CEVİZDERE IRMAĞI ISLAH PROJESİ HAZIRLANACAK"
 
Ünye'de önemli hasarın meydana geldiği Cevizdere Irmağı'nda taşkınları  önlemek amacıyla ıslah çalışmalarının başlatıldığı belirtilen açıklamada, "Islah  çalışmalarında karşılaşılan mülkiyet sorunlarını gidermek üzere Vali Yardımcısı  Ahmet Arık başkanlığında, Ünye Kaymakamlığı, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye  Belediyesi, DSİ Samsun Bölge Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü  yetkililerinden müteşekkil bir komisyon oluşturulmuştur. Cevizdere Irmağı Islah  Projesi en kısa sürede hazırlanıp, ırmağın ıslah çalışmalarına başlanacaktır."  ifadelerine yer verildi.
 
Afet olayının meydana geldiği andan itibaren devletin, vatandaşlarının  yanında yer aldığına işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
 
"Afetin yol açtığı hasarlar ve zararlar süratle giderilmektedir. Afet  bölgesinde genel anlamda hayat normale dönmüş olup, ulaşım, elektrik, içme suyu  gibi temel hizmetlerde herhangi bir aksama bulunmamaktadır. Bakım, onarım ve  iyileştirme çalışmaları devam etmektedir.  Öte yandan, vatandaşlarımızın  karşılaştığı her türlü zarar, ziyan, hasarların tespiti için çalışmalar hızla  yürütülmektedir."
 

ETİKETLER