OPEC'ten flaş 'petrol' kararı! 2021 Ocak ayında...

AA |  03 Aralık 2020 Perşembe - 21:53 | Son Güncelleme : 03 12 2020 - 23:31

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), gelecek yıl ocak ayı için günlük petrol üretimini 500 bin varil artırma kararı aldı.


OPEC  üyesi 23 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının, videokonferans  yöntemiyle bir araya geldiği 12. Bakanlar Toplantısı sona erdi.
 
Toplantı sonrasında OPEC'ten yapılan açıklamada, OPEC  ülkelerinin  ocak ayı için petrol üretim kesintisini günlük 500 bin varil azaltacağı ifade  edildi. Böylece, mevcut durumda uygulanan günlük 7,7 milyon varillik üretim  kesintisi 7,2 milyon varile düşürüldü.
 
Açıklamada, OPEC  ülkelerinin bakanlarının piyasa koşullarını  değerlendirmek üzere gelecek ay itibarıyla her ay düzenli olarak toplanacağı ve  üretim artışının günlük 500 bin varili geçmeyecek şekilde belirleneceği  kaydedildi.
 
Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, toplantının ardından  yaptığı konuşmada, her ayın başında toplantı yapılması konusunda anlaşıldığını  vurgulayarak, ocak, şubat ve mart aylarında yapılan görüşmelerde bir sonraki  üretim düzenlemesine karar verileceğini ifade etti.
 
Novak, bu durumun aylık talebe daha kesin ve doğru yanıt verme imkanı  sunduğunu anlattı.
 
OPEC  anlaşması
 
Nisanda varılan anlaşma uyarınca, üretim kesintisini 1 Temmuz-31  Aralık dönemi için günlük 7,7 milyon varile düşürme kararı alan OPEC  grubu, söz  konusu üretim kesintisini salgının oluşturduğu belirsizliğin de etkisiyle bir ay  gecikmeli olarak 1 Ağustos'tan itibaren uygulamaya koymuştu.
 
Söz konusu anlaşmaya göre, 1 Ocak 2021 itibarıyla kesinti miktarının  günlük 2 milyon varil azaltılması gerekiyordu.