Gazetevatan.com » Yazarlar » Şaka yahu şaka!

Şaka yahu şaka!

28 Ekim 2015 Çarşamba


 
 
Özgür Aras’ın yeni mekanını duymuşsunuzdur; Zbank... İşletmeci uzun zamandır, Ogün Canay’la birlikte, mekana dair sosyal medya paylaşımlarında bulunuyordu. Hatırlarsınız belki; ‘Türkçe müzik öldü‘ sloganı çıkıyor, arkasından ‘Zbank’ diye bir tokat patlatılıyordu... Bunlar eğlenceli, mizah içeren paylaşımlardan başka bir şey değildi. Sadece reklam amaçlı olduğunu ve Türkçe müziği aslında kötülemediğini anlamak zor değildi.
 
Gel gelelim, bu konuda Zbank ekibinin biraz üzerine gidilmiş. 
 
‘Vay, sen misin Türkçe müziğe laf atan!’ diyerek, bir ‘tu kaka’ durumu yaratılmış. Sevgili dostlar; adamlar altı üstü espirili bir reklam kampanyası başlattılar. Özellikle Aras’ın epeydir, Türkçe müzikten ekmek yediğini ve buna hâlâ devam ettiğini hesaba katarsak, buna ‘şaka’ demekten öteye gidemeyiz! Üstelik bu hafta, bir Sezen Aksu şarkısı çalarak, durumun düşünüldüğü gibi olmadığını da, sosyal medyadan duyurdular. Hepsi bir tarafa, görüntülerde ‘Türkçe müzik öldü‘ diyen karakterin de tokat yediğini unutmayalım! (Bu da bir bakış açısı.)
 
 
İSTANBUL’UN ‘HOVARDA’SI
 
Maslak bölgesinde de eğlencenin varolabileceğini ispatlayan bir mekan vardır senelerdir; Exlarge... Mekanın kaptan koltuğunda, Mustafa Doğan Yılmaz oturuyor. Şimdilerde ise ona kapı komşusu olan ‘Hovarda’ adında, yeni bir dükkan açmışlar. İsminden de anlayacağınız üzere, Türkçe müzik çalan bir gece kulubü burası... (Korkmayın! Onlar da ‘yabancı müzik öldü‘ demiyor.)
 
Son derece yüksek tavanlı, birbirinden büyük iki mekan bu adresler. Bana zamanımın ‘Discorium’ günlerini anımsattılar. Ferah alanları, ışık şovları, dansçıları derken, Avrupalı mekanları aratmıyorlar. Ayrıca Hovarda, DJ programlarının yanı sıra, konserler de düzenliyor bu haftadan itibaren... İlk Çarşamba’nın konuğu; Emel Müftüoğlu... Devamında ise, uzun zamandır dinleme fırsatı bulamadığımız Rober Hatemo sahne alacakmış. Özleyenlere duyurulur...
 
 
‘TAŞLIK’ GERİ DÖNDÜ
 
70’li yıllarda İstanbul’da büyük sükse yapmış, Taşlık Gazinosu’nu hatırlar mısınız bilmem... Fakat yeni açılan bir adres, bu ruhu yaşatmak üzere yola çıkmış. Mekan, ‘Maçka Taşlık Gazinosu’ adıyla, Frame’nin yanında yer alıyor. Yemekle birlikte mekanın fasıl grubunu dinliyorsunuz. Haftalık programlarında, sabit ekiplerinin haricinde, ünlü isimler de sahne alacaklar. Oya Aydoğan, Yılmaz Morgül ve Ayta Sözeri gibi isimler, her hafta gazino kültürünü ayakta tutmaya çalışacaklar. Meraklısına...