Gazetevatan.com » Yazarlar » Azar azar, gün boyu

Azar azar, gün boyu

25 Mart 2017 Cumartesi


En spor halinizle, sağı solu pek düşünmeden, en son ne zaman çıktınız sokaklara? Lastik pabucunuz ayağınızda, araç kullanmak yasak! Bir yoldaşınız olsun kafi, dolanın durun butik ne kadar adres varsa... Hazır haftanın sonuna da bağlamışız, ‘Gezenti’niz size kesip kenarda saklamalık birkaç tavsiye versin istedik.

- Akaretler Yokuşu’nda sağda, ‘Şairler Kahvesi’ kahvaltı noktanız... Masaların üstünde şiirler yazılı... Her köşede ya bir özlü söze ya da enteresan bir sanatsal dekor hareketine rastlıyorsunuz. Gözlemesi, yumurtası, modern kahvaltı tabakları derken, aç kalkmazsınız söz veriyorum. Bizim ilk tabak yanlış geldi, sonra gazoz yerine soda getirdiler! Fakat bunlar bile gözünüze batmadan mutlu olabiliyorsunuz. 20 yaşını geçmeyen üniversite öğrencileri garsonluk yapıyor. Şirinliklerinden, her kusuru göz ardı edebiliyorsunuz.

- Çıkıp biraz yokuş yukarı yürüyün... Maçka Parkı’nın üst girişine yakın ‘Fua’ duruyor. Havalar güzelken, yeşillikler içinde, mutlak çayınızı yudumlayın. Çimlerde genç çiftler, etrafta köpekleriyle oynayan ziyaretçiler, bir kenarda kitabını okuyan bohem... ‘Pozitif enerji patlaması yaşamak!’ diye, buna denir herhalde... Film seyreder gibi kapılıp gidiyorsunuz taze bahar heveslerine.

- Oldukça oksijen depolayıp, biraz da tempolu hareket ettiysek, mide kazınması kaçınılmaz! Salıverin kendinizi aşağılara, Beşiktaş Çarşı anlayana cıvıl cıvıl... Müptelasının ‘Kartal Kokoreç’ diye andığı, ‘Kartal Kupa Cafe&Pub’ bir uğrayın. Günlük midye dolmasının da eşlik ettiği, mayalı köpüklü bir şeyler yudumlayın. Muhtemelen oraların en salaş noktası ama en ala lezzeti de burada yakalarsınız.

- Binlerce yurdum insanının uğrak yeri halini alan, onlarca kafe mevcut. Oturun birine, ne bileyim; iki el tavla atın. Aman kumara girmeyin ama, en fazla hesabına iddialaşın. Eğlence yaratın işte kendinize, her şey elinizin altında. Sinanpaşa’yı, Çarşı merkezini, Balık Pazarı’nı bir turlayın, bu yaşa kadar gezmediyseniz.

- Günlük tatlı ihtiyacınız için ‘Betty’s Coffee Roaster’ biçilmiş kaftan. Pastaları, şekerlemeleri, ‘Gel beni al!’ diye bağırıyor vitrinden. Sizlik değilse, envai çeşit kahveleri de mevcut. Bölgede en büyük rağbeti gören mekan orası olmuş resmen. Oturacak tabure bulursanız ne ala... Lakin şansınızı deneyin, tavsiyedir. Meyhane vesaire işine girmedik biz... Siz isterseniz, Çarşı’da sorun yaşayacağınızı sanmam.

- Ne duruyorsun daha değerli okuyucu! Yırt ucundan okuduğun sayfayı, katla cebine koy, at kendini yollara... Şehir senin, seçim senin. ‘Ha bugün, ha yarın derken’ ertelediğin sokak keyfine var artık!