Gazetevatan.com » Yazarlar » Etiler’e dönüş

Etiler’e dönüş

25 Şubat 2017 Cumartesi


Bu hafta ‘Şöyle bir Etiler turu atayım!’ diyene kadar, uzunca süredir semte gitmediğimi fark ettim. Aksi gibi, genel olarak da bir uzaklaşma varmış oralardan. Nispetiye Caddesi’nde birçok köklü işletme yerini boşalttı örneğin. Eski insan kalabalığı da pek yok doğrusu... Cook Shop’un binası yıkıldı. (Şamdan’ın yerine geçeceği söyleniyor.) Kichentte kaçalı yıl oldu. En sıkıntısız duran ‘Mado’ bile kapattı şubesini.

Bunların yanı sıra, daha makul bütçelere açılan dükkanlar ayakta duracak sanırım. Son dönem yıldızı parlayan, butik bir ‘Steakhouse’ var arka sokaklarda... ‘Elbet’... İsim olarak diğer rakiplerini andırsa da, bir o kadar onlardan farklı. Özellikle ekonomik olarak. 150 TL ödedeyerek tattığımız etleri, cadde üstündeki ismi lazım değilde yesek, minimum 500 lira öderdik. Lezzet olarak hiçbir eksikleri yok üstelik. Ve en önemlisi saygılı muamele görüyorsunuz. ‘Sonu et ile biten kelimeler hala tükenmedi mi?’ diye mavrasını yapsam da, galiba ‘Steak’ canım çektiğinde başka yere gidemeyeceğim.

Büyük değişim

Etiler ziyareti yapılır da, çocukluğumuzun efsanesi ‘Akmerkez’e uğranmaz mı? Bir ton yeni AVM türemiş olsa dahi, bu kültürü memlekete tanıtan bu isimdir zira... Saatlerce gezinir dururduk içinde. O zamanlar sinemanın önünde buluşmak bile maceraydı bizim için. ‘Mac Renzi’de toplanır, sonra illa ki ‘S Cafe’ye inerdik. İstanbul’a ilk sezar salatayı öğreten ‘Home Store’yi saymıyorum bile!

Tabii ki bir hayal kırıklığı yaşama ihtimali bakiydi. Çünkü senelerdir uğramadığımız alışveriş merkezinin, diğerlerinin yanında eski kalma durumu olabilirdi. Yanılmışız! Yenilendiğini ilk duyduğumda, üç beş dekor oyunundan ibaret olduğunu düşünmüştüm. Fakat başta konsepti olmak üzere, oldukça şık değişiklikler yapmışlar. En doğru kararları ise, boydan boya kocaman açık alanlarına restoranları dizmek olmuş. En popüleri de ‘Serafina’... Kalburüstü ahalinin sıkça ziyaret ettiği yegane adres halini almış. Çaya, yemeğe, iki kadeh birşeyler içmeye, kimi ararsanız burada...

Hemcinslerimin çok hoşuna gidecek detaylar da cabası... Hanım alışveriş yaparken, bir bankta dirsek çürütmeye gerek kalmadı artık. ‘Kings Club’ adında bir nokta hazırlanmış. Eski atari oyunlarından videolara eğlencelik, terziden berbere keyfi hizmetleri var. En saygıya değer dokunuşlarını da söylemeden olmaz. -1 katında, genç girişimci fakat ofisi olmayan arkadaşlar için toplantı alanı hazırlanmış. Üstelik ücretsiz! Eğlenceli, internetli, kahveli, bedelsiz bir ofis... Alkışlar Akmerkez’e...