Peş peşe 'evet' açıklamaları geldi

Ajanslar |  20 Mart 2017 Pazartesi - 14:00 | Son Güncelleme : 20 03 2017 - 14:38

16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında "evet" diyecek olanlardan bugün peş peşe açıklamalar geldi.


ÖNDER İmam Hatipliler Derneği,16 Nisan'da yapılacak  anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında "evet" diyeceğini duyurdu.
 
Dernekten yapılan açıklamada, Türkiye'de çift başlı yönetim şekli  ve  vatandaşa güvenmeme üzerine kurulu sistemler nedeniyle halkın sesi ve milletin  iradesinin devlet yönetimine tam yansıyamadığı, devlet ile millet arasındaki  kopukluğun zaman zaman ciddi boyutlara ulaştığı ve halka düşmanca davranılan  dönemlerin yaşanmasına sebep olduğu kaydedildi.
 
 
Açıklamada, 16 Nisan'ın yeni bir dönemin başlangıcı olması gerektiği  ifade edilerek, şöyle denildi:
 
"15 Temmuz'da 'İşgalci ve terörist darbe girişimine hayır' diyerek  dünyanın mazlum, mağdur, sömürülen ve geri bırakılmış halklarına nasıl örnek  olduysak, 16 Nisan referandumunda da 'Sistemimizi bir başka güç veya darbeciler  değil, millet olarak ancak biz değiştiririz' diyerek özgürlüğümüzü ve  bağımsızlığımızı pekiştirerek insanlık krizi yaşayan dünyaya umut olmalıyız.  Çözümü Batı'da, taklitçi anlayışlarda, küresel emperyalist güç odaklarında ve  taşeronlarında değil, kendimizde aramalıyız. Bu vatan bizimdir, karar da bizim  olmalıdır. 16 Nisan 'millet olarak varız' deme günüdür.
 
Millete tepeden bakanlar, darbeciler, halk egemenliğine karşı vesayet  oluşturanlar ne zaman yönetime el koymuşlarsa ilk işlerinden biri olarak eğitime,  okullara, öğrencilere, müfredata müdahale etmek olmuş ve eğitim sistemimiz hem  biçimsel hem de içerik olarak ruhundan uzaklaştırılmıştır. İşte bundan dolayı  eğitim camiası ve 500'ü aşkın imam hatip mezun derneği olarak yönetim kaoslarına,  darbelere, olağanüstülüklere, vesayetlere hayır; milli iradeye, özgürlüklere,  halk egemenliğine, siyasi istikrara evet diyoruz. 16 Nisan'da gerçekleştirilecek  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunun, güçlü, özgür, gelişmiş, tam  bağımsız Türkiye için ve emperyalistlerin sömürüsünden kurtulmuş bir dünya için  yeni bir sisteme ve anlayışa vesile olmasını diliyoruz."
Edirne Roman Dernekleri Federasyonu (ROMDEF), Balkan  Roman Birliği (BAROM) ve Edirne Romanlar Derneği (EDROM) öncülüğünde "Edirne  Roman Dernekleri Evet İnisiyatifi Platformu" kuruldu. 
 
ROMDEF EVET DEDİ

ROMDEF Başkanı Erdem Güyümgüler, gazetecilere yaptığı açıklamada, 16  Nisan’daki halk oylamasında "evet" diyeceklerini belirterek, platformla "evet"  kampanyası yürüteceklerini söyledi.
 
Güyümgüler,  AK Parti hükümeti dönemlerinde Romanların toplumsal  statüsünde önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti.
 
Edirne’deki birçok Roman derneğinin platformda yer aldığını belirten  Güyümgüler, "Edirne merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren toplam 25 Roman  Derneği olarak 'Edirne Roman Dernekleri Evet İnisiyatifi Platformu' kurduk.  Edirne’de oluşturduğumuz bu platform olarak biz 16 Nisan’daki referandumda 'evet'  diyeceğiz" dedi.
 
Platformun, anayasa değişikliği paketini Roman vatandaşlara ayrıntılı  şekilde anlatacağının altını çizen Güyümgüler, şöyle devam etti:
 
"Referandum sürecinde bu kapsamda özellikle belirlediğimiz bölgelerde  bilgilendirme toplantıları yapacağız. 6 büyük toplantı yapmayı planlıyoruz.  Trakya bazında da toplantılarımız olacak. Roman vatandaşlarımızın yaşadığı  bölgeleri ziyaret edip, süreçle ilgili bilgiler vereceğiz. Ayrıca önerilen  değişiklikle ilgili bilgilendirici el broşürleri bastırıp dağıtacağız."
 
Son 15 yılda Romanlara yönelik alınan kararlardan ve gelişmelerden  dolayı "evet" dediklerini ifade eden Güyümgüler konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"İskan Kanunu'nun dördüncü maddesinde, 'anarşistler, casuslar, göçebe  Çingeneler ülkeye alınmaz' diyordu. Biz Çingenelerle ilgili bu kanun 2006 yılında  değiştirildiği için 'evet' diyoruz. Roman mahallelerinde yaşayan Romanlara  potansiyel suçlu gözüyle bakılması değiştiği için 'evet diyoruz'. Roman  vatandaşlarımızın geçmiş dönemlere bakarak AK Parti döneminde yaşadığı  gelişmelerden dolayı 'evet' diyoruz.
 
Roman vatandaşlar artık hastane kapılarında rehin kalmadığı için  'evet' diyoruz. Romanlar için 2016-2021 strateji planlandığı ve bu devlet  politikası haline geldiği için 'evet' diyoruz. Biz Roman toplumu olarak devlet  kapılarında adam yerine konulduğumuz için 'evet' diyoruz. Reisimiz bize değer  verdiği için onu çok seviyoruz ve bundan dolayı 'evet' diyoruz.’’

SİMDER’den “evet” çağrısı
 
Sinop İmam Hatipliler Derneği(SİMDER) yaptığı açıklama ile güçlü Türkiye için “evet” çağrısına destek olacaklarını belirtti.
 
SİMDER Başkanı Osman Aksu yaptığı açıklamada, “Türkiye’de çift başlı yönetim şekli ve vatandaşına güvenmeme üzerine kurulu sistemlerden dolayı, yıllardır halkın sesi ve milletin iradesi devlet yönetimine tam yansıyamamıştır. İşgalci vesayet odakları ve darbeci zihinlerden dolayı devlet ile millet arasındaki bu kopukluk zaman zaman ciddi boyutlara ulaşmış, halka düşmanca davranılan dönemlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Köklü ve güçlü bir geçmişe sahip milletimiz; vesayet odakları, derin yapılar ve işgalci zihinlerle elinden geldiğince mücadele ederek bugünlere gelmiştir. 16 Nisan 2017 tarihi bu bağlamda yeni bir dönemin başlangıcı olmalıdır. 15 Temmuz’da ‘İşgalci ve terörist darbe girişimine hayır!’ diyerek dünyanın mazlum, mağdur, sömürülen ve geri bırakılmış halklarına nasıl örnek olduysak; 16 Nisan referandumunda da, ‘Sistemimizi bir başka güç veya darbeciler değil, millet olarak ancak biz değiştiririz’ diyerek özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı pekiştirerek insanlık krizi yaşayan dünyaya umut olmalıyız. Çözümü Batı'da, taklitçi anlayışlarda, küresel emperyalist güç odaklarında ve taşeronlarında değil, kendimizde aramalıyız. Bu vatan bizimdir, karar da bizim olmalıdır. 16 Nisan ‘millet olarak varız’ deme günüdür. Millete tepeden bakanlar, darbeciler, halk egemenliğine karşı vesayet oluşturanlar ne zaman yönetime el koymuşlarsa ilk işlerinden biri olarak eğitime, okullara, öğrencilere, müfredata müdahale etmek olmuş ve eğitim sistemimiz hem biçimsel hem de içerik olarak ruhundan uzaklaştırılmıştır. İşte bundan dolayı, eğitim camiası ve 500'ü aşkın İmam Hatip mezun derneği olarak; yönetim kaoslarına, darbelere, olağanüstülüklere, vesayetlere hayır; milli iradeye, özgürlüklere, halk egemenliğine, siyasi istikrara evet diyoruz. 16 Nisan’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi referandumunun; güçlü, özgür, gelişmiş, tam bağımsız Türkiye için ve emperyalistlerin sömürüsünden kurtulmuş bir dünya için yeni bir sisteme ve anlayışa vesile olmasını diliyoruz” dedi.