Ömer Faruk Kavurmacı hakim karşısında

AA |  06 Aralık 2017 Çarşamba - 10:42 | Son Güncelleme : 06 12 2017 - 10:42

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay ile Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 86 sanığın yargılandığı davanın 9'uncu duruşması başladı.


İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yer alan binadaki büyük salonda görülen duruşmaya, aralarında Kavurmacı ve Güllü’nün de bulunduğu 20 tutuklu sanık ile 10 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada tutuklu sanık Ömer Faruk Kavurmacı, savunma yapmaya başladı.

Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  tarafından hazırlanan iddianamede, firari sanıklar Gülen, Meral ve Günay  hakkında, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan  kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya  teşebbüs" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "terör örgütü kurmak ve  yönetmek" suçlarından ayrı ayrı 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası ve "örgüt  suçu kapsamında özel belgede sahtecilik" suçundan da ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla  kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıklardan Ramazan Erdem, Serkan Ercan ve Süleyman Tari'ye "örgüt  suçu kapsamında özel belgede sahtecilik" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçlarından 8,5 yıldan 18'er yıla kadar hapis cezası öngörülen iddianamede,  aralarında Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de bulunduğu 80 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15’şer yıla kadar hapisle  cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, sanıklarla ilgili sunulan deliller olarak da MASAK  raporları, şüpheli ifadeleri, sorgu tutanakları ile "Boran", "Demir" ve "Berat"  kod adlı gizli tanık anlatımları, TUSKON 5. Olağan Genel Kurulu sandık kayıt ve  hazirun listeleri, iletişim dinleme tutanakları, tanık Yüksel Yılmaz'ın  beyanları, ihbar tutanakları, kayyum olarak atanan TMSF raporları, "ByLock"  raporları, Bank Asya hesap dökümleri, Digitürk cevap yazısı, il dernekler  müdürlüğünce gönderilen dernek üye kayıt listeleri ve sosyal paylaşım tespitleri  yer alıyor.

Tahliye edilip tekrar tutuklanmıştı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  tarafından başlatılan soruşturma sonucunda 8 Eylül 2016'da tutuklanan sanıklardan  Ömer Faruk Kavurmacı'nın avukatları, 1 Mayıs 2017'de 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne  tutukluluğa itiraz başvurusunda bulunarak tahliye talep etmişti. İtiraz  dilekçesini değerlendiren hakimlik, dilekçe ekinde sunulan özel bir hastanenin 18  Nisan 2017 tarihli sağlık raporundaki tespitleri değerlendirerek, Kavurmacı'nın  tahliyesine karar vermişti.

Silivri Devlet Hastanesi'nin "mahkumun hayatı için kesin bir tehlike  arz etmediği" şeklindeki sağlık raporu üzerine İstanbul 23. Ağır Ceza  Mahkemesi'nce çıkarılan yakalama kararı çerçevesinde yeniden gözaltına alınan  Kavurmacı, 17 Haziran 2017'de tutuklanmıştı.