Okul servislerine "özel ehliyet ve plaka" önerisi

AA |  18 Eylül 2017 Pazartesi - 15:31 | Son Güncelleme : 18 09 2017 - 15:41

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan, okul servislerine özel ehliyet verilmesi gerektiğini belirterek, "Her ehliyeti olan bu işi yapabiliyor. Bu koşul değiştirilmeli. Önerimiz, ehliyet grubunda okul servis sürücüsünün ayrı bir harf grubu ile tanımlanması." dedi.


Bir dönem İstanbul Taşımacılar Birliği Derneğinin başkanlığını da  yürüten Orduhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul servis yönetmeliğinin  taşımacılar arasında haksız rekabete yol açtığını savundu.

Orduhan, mevcut yönetmeliğe göre velilerin, okul aile birliğinin  anlaştığı firma dışında başka bir servis şoförü ile anlaşarak taşıma  yaptırabildiğini belirterek, "Bu mevzuatı yanlış anlayan bazı firmalar okul  bahçesinde masa açarak, kampanya yaparak öğrenci kapmaya çalışmakta. Bu da  çatışmaya neden oluyor. Veliler buna izin vermesin. Okulun anlaştığı servislerle  çalışırlarsa bunun önüne geçmiş olurlar." diye konuştu.

Okul servislerine özel ehliyet önerisi

Okul servislerinin özel bir ehliyet grubuna sahip olması gerektiği  önerisinde bulunan Orduhan, şöyle devam etti:

"Her ehliyeti olan bu işi yapabiliyor. Bu koşul değiştirilmeli.  Önerimiz, ehliyet grubunda okul servis sürücüsünün ayrı bir harf grubu ile  tanımlanması. Okul servisi taşımacılığı yapacakların ehliyette ayrı bir harf  grubu ile tanımlanması, bu mesleği hem itibarlı kılacak, hem de velilerin 'bu  konu ile ilgili ehil olmuş kişi ile muhatap oluyorum, öğrencimi taşıttırıyorum'  algısına neden olacak."

Orduhan, şu an E sınıfı ehliyeti olan sürücülerin okul servisi  kullanabildiğini kaydederek, önerdikleri uygulamanın hayata geçmesi durumunda,  öğrenci taşıyan servis sürücülerinin belirli aralıklarla psikoloji, pedagoji,  davranış, iletişimle ilgili eğitimlerden geçmesi gerektiğini ifade etti.

Okul servis araçlarının mevcut haliyle fark edilemediğini anlatan  Orduhan, bu durumun araçlarda bazı değişiklikler yapılarak düzeltilebileceğini  söyledi. Orduhan, "Okul servis araçlarının mevcut ışıklandırma sisteminin yeniden  yapılması, hemen tanınması lazım. Plakası tek harf grubunda olmalı ki emniyet  kuvvetleri denetim yaptığında kolaylığa kavuşsun." değerlendirmesinde bulundu.

Rehberle ilgili düzenleme

Okul servis yönetmeliğine göre bu araçlardaki rehberlerde, adli sicil  kaydı bulunmaması ve lise mezuniyeti şartı dışında özellik aranmadığını belirten  Orduhan, "Bizim ihtiyacımız olan şey sadece lise mezuniyeti değil, bu işin  ehliyetine sahip olmasıdır. Rehberlik yapacak kişinin konuyla ilgili sertifika  programından geçmiş olması buradaki hizmetin doruğa çıkartılması için yeterli bir  uygulama." diye konuştu.

Okul servisi seçiminde velilerin dikkat etmesi gerekenler

Velilerin okul servisi seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından düzenlenen belgeye dikkat etmesi gerektiğini belirten Orduhan, şunları  söyledi:

"Bu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve kontrol  edilen toplu taşıma kullanım belgesidir. Bu belgenin görülmesi demek ilgili  şoförün tüm testlerden geçmesi, gerekli süreçlerin tümünü tamamlaması demek. Bu  belgeyi sormuş olmaları yeterli."

Velilerin çocuklarını emanet ettikleri servis sürücüsü ile iyi  iletişim kurmasının önemini de vurgulayan Orduhan, "Servis sektörü hassas ve özel  bir iştir. Yüreğinde çocuk sevgisi olan insanların bu işi yapmasını istiyoruz." dedi.