Oktay: Ordu'da can kaybı yok, 66 konut zarar gördü

AA |  09 Ağustos 2018 Perşembe - 13:11 | Son Güncelleme : 09 08 2018 - 14:12

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sel felaketinin yaşandığı Ordu'da açıklama yapıyor. Oktay, "Bir can kaybı olmadı. Hasarın boyutu alt seviyelerde. 66 konut, 264 işyeri ve 60 araç zarar gördü" dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ordu'daki sel  nedeniyle 66 konut, 264 iş yeri ve 60 aracın zarar gördüğünü bildirdi. 
 
Oktay, Ordu Valiliğinde, sel felaketinin yaşandığı bölgedeki son  duruma ilişkin Vali Seddar Yavuz ile beraberindeki kurum yetkililerinden brifing  aldı.
 
Ardından basın toplantısı düzenleyen Oktay, sıkıntı yaşanan bölgelerde  ilk andan itibaren devletin tüm birimlerinin çok yakın bir şekilde olayı takip  ettiğini söyledi.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ilk andan itibaren  olayı yakinen takip ettiğini vurgulayan Oktay, kendisinin gerekli talimatları  ilgili bakanlara ve yereldeki yetkililere verdiğini aktardı.
 
Oktay, saat 00.05'te brifing aldıklarını belirterek, "Sabah son  gelişmeleri tekrardan gözden geçirdik. Fındık üreticilerimizin ne durumda  olduğuyla, zararı olup olmadığıyla alakalı geniş kapsamlı değerlendirme yaptık."  ifadesini kullandı.
 
"Bakanlığımız en kısa sürede hizmete açıyor olacak"
 
Fuat Oktay, şu anki durum hakkında da bilgi vererek, can kaybı  olmadığını, hasarın boyutunun da basındaki algı boyutuna göre daha alt  seviyelerde bulunduğuna dikkati çekti.
 
Devletin tüm birimlerinin işbaşında olduğunu vurgulayan Oktay, şöyle  devam etti:
 
"Ne tür zarar varsa köprülerimiz başta olmak üzere, Ulaştırma  Bakanımız da buradalar, sabah da sahada ziyaret ettiler. Karadeniz Sahil Yolu  üzerindeki Çaydere mevkisindeki köprümüzün özellikle gidiş-geliş ulaşımı  aksatması sebebiyle orada bir hasar vardı.
 
Yine daha içeri bölgelerde Çaydere mevkisinde, farklı bölgelerimizde  irili ufaklı küçük çaplı bazı köprülerimizde hasarlar var. Bunların tamamının  üzerinden geçtik. Ulaştırma Bakanlığımız çok hızlı bir şekilde bunlarla ilgili  hemen projeleri geliştiriyor ve hızlı bir şekilde de o uygulamayla tamamını en  kısa sürede hizmete açıyor olacak. Projeler tekrar tamamlandığı zaman tarihleri  itibarıyla da bunları yine paylaşıyor olacağız."
 
Oktay, mümkün olduğu kadar Orduluları ve ana güzergahı kullananları  mağdur etmemeye özen göstereceklerini dile getirdi.
 
Hasarla alakalı konutlar noktasında bakıldığında 66 konutta, 264 iş  yerinde ve 60 araçta zarar görüldüğünü bildiren Oktay, hasar tespit çalışmaları  tamamlandığında bunların netlik kazanacağını söyledi.
 
Oktay, vatandaşların mağdur edilmeyeceğine işaret ederek, Orduluların  yanlarında bulunacaklarını yineledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da geçmiş olsun dileklerini ileten Oktay,  "Cumhurbaşkanımız da hafta sonu bölgede olacağı için konuyu çok çok yakinen takip  ediyorlar, herhangi bir mağduriyet yaşanmayacaktır. Çaydere mevkisindeki tekstil  fabrikasından kurtarılan 165 kişi buna dahildir. Bine yakın mevsimlik işçimiz  vardı, hepsinin tahliyesi yapılmış, sabaha kadar da hepsi ilgili yerlerde misafir  edilmişlerdir, her türlü ihtiyaçları karşılanmıştır." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Şu an itibariyle mağdur, herhangi bir  ihtiyacı olan ve karşılanmayan vatandaşımız bulunmamaktadır." dedi.
 
"Dere yataklarına konut ve iş yeri yapımıyla alakalı..."
 
Açıklamasında bir konuyu yeniden hatırlatmak istediğine değinen Oktay,  şunları kaydetti:
 
"İklim değişiyor ve Türkiye de bu değişimden ister istemez payını  alıyor. Dolayısıyla bir zihinsel dönüşüme ihtiyacımız var. Dere yataklarına gerek  konut gerek iş yeri yapımıyla alakalı, zaten hassas olmamız gereken bir konu ama,  bundan sonrasında çok çok daha hassas olmamız gereken bir döneme giriyoruz.  Burada her bir vatandaşımızın, konut yapan vatandaşlarımızın, belediyelerimizin  ve ilgili birimlerimizin çok daha hassas olmasını özellikle arzu ediyoruz.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın beklentisi bu yöndedir. Buna hazırlıklı olmak  zorundayız, yani afet olduktan sonra değil, olmadan tedbirlerimizi almak  zorundayız. Bu anlamda da gerekli dönüşümü önce zihinsel boyutta, sonra da  yapısal anlamda gerçekleştirmek zorundayız. Zaten kentsel ve kırsal dönüşüm  projelerimiz de bunun parçası. Bu da hızla devam ediyor, edecek."
 
Oktay'ın açıklaması sırasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit  Turhan, AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Ordu Büyükşehir Belediye  Başkanı Enver Yılmaz ile milletvekilleri de hazır bulundu.

ETİKETLER