Öğretmene terörü övmek suçundan 2 yıl hapis!

AA |  30 Ağustos 2018 Perşembe - 2:48 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 2:48

Fransa'nın Grenoble kentinde mahkeme, bilgisayarında DEAŞ'ın propaganda fotoğrafları bulunan bir öğretmene, terörü övmek suçu işlediği gerekçesiyle iki yıl hapis cezası verdi


Fransa'nın Grenoble kentinde bir öğretmen, bilgisayarında  DEAŞ'ın propaganda fotoğraflarını bulundurduğu gerekçesiyle iki yıl hapis  cezasına çarptırıldı. 
 
Grenoble Mahkemesi, 24 Temmuz'da terör şüphesiyle tutuklanan matematik  öğretmeni hakkında kararını verdi.
 
Mahkeme, 53 yaşındaki öğretmenin bilgisayarında terör örgütü DEAŞ'ın  propaganda yayınları ve çok sayıda görüntü bulunduğu ve bunun da Fransa  kanunlarına göre terörü övmek suçu kapsamına girdiğine hükmetti. DEAŞ'ın  propaganda yayınlarını merak ettiği için çeşitli sitelerden indirdiğini savunan  Fas asıllı öğretmen, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
Cumhuriyet savcısı, tutuklunun bilgisayarında çok sayıda pornografik  yayının da bulunduğu bilgisini paylaşarak, 4 yıl hapis ve 6 yıl boyunca tedavi  mecburiyeti de olan sosyal ve adli takip talebinde bulundu.
 
Le Parisien gazetesi, tutuklu avukatı Corinne Beaufour-Garaude'nin  mahkemede somut delillere göre değil, niyete göre yargılama yapıldığı itirazında  bulunarak, kamu güvenliğini sağlama ve ifade özgürlüğü arasında bir dengenin  sağlanması gerektiği çağrısında bulunduğunu yazdı.
 
Fransa yasalarına göre terör örgütlerinin propagandasını yapmak ve  terörü övmek suçları, 5 yıl hapis ve 75 bin avroyla cezalandırılıyor. Bu suçların  internet ortamında işlenmesi durumunda ise cezası artırılarak 7 yıl hapis ve 100  bin avroya çevriliyor.