Öğretmen atama başvuru ekranı: Atama ön başvuru ve sınav merkez tercihi nasıl yapılır? 15 bin öğretmen atama başvurularında son gün!

08 Ekim 2021 Cuma - 9:29 | Son Güncelleme : 08 10 2021 - 9:29

Öğretmen atama başvurularında son gün geldi. 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması için ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerinin son gününde adayların araştırmaları hızlandı. Öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır, sorusuna yanıt arıyor. İşte öğretmen atama başvuru ekranı…


MEB tarafından yayımlanan 15 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri için bugün son gün. Ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 27 Eylül-8 Ekim'de yapılacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 25 Ekim'de ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 12-27 Kasım'da gerçekleştirilecek. Peki, öğretmen atama başvuru nasıl yapılır, sınav merkezi nasıl seçilir? Öğretmen atama başvuru ekranı…

Öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?

MEB'in ilkatama.meb.gov.tr adresinden Elektronik Ön Başvuru Formu doldurarak gerçekleşecek olan15 bin öğretmen ataması başvuruları 8 Ekim tarihinde sona erecek. Adaylar başvurularını yaparken e Devlet şifresi ve T.C kimlik numaralarını kullanacak.

ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURU EKRANI

Atama sonuçları 31 Ocak 2022'de

Karantina uygulaması nedeniyle sözlü sınava katılamayan adayların başvuruları ise 12 Kasım-9 Aralık'ta alınacak ve bu adayların sözlü sınavları 13-17 Aralık'ta düzenlenecek. Sözlü sınav sonuçları 27 Aralık'ta ilan edilecek.

Öğretmen adaylarının atama tercihleri 21-26 Ocak 2022'de alınacak ve atama sonuçları 31 Ocak 2022'de açıklanacak.

Bu takvime göre yapılacak atama işleminde, 2020 ve 2021 KPSS puanları ile başvurular alınacak.

Milli sporcuların beden eğitimi alanına sözleşmeli öğretmen olarak atanması için ayrılacak kontenjan, bu atamaya ilişkin alan bazlı kontenjan dağılımı sonrasında belirlenecek ve atama sayısından düşülecek.