Öğrencisine en fazla harcama yapan üniversiteler açıklandı

AA |  04 Temmuz 2019 Perşembe - 12:10 | Son Güncelleme : 04 07 2019 - 12:12

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre, vakıf üniversiteleri arasında öğrenci başına yıllık en fazla harcamayı 143 bin 256 lirayla İbn Haldun Üniversitesi yaparken, bu üniversiteyi Konya Gıda ve Tarım ile Koç üniversiteleri takip etti.


 YÖK tarafından hazırlanan "Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2019"  raporunda Türkiye'deki vakıf üniversitelerine ilişkin detaylı akademik, idari ve  mali verilere yer verildi.
 
Buna göre, vakıf yükseköğretim kurumları arasında öğrenci başına  yıllık cari gider yani harcama miktarı en fazla olan üniversiteler sıralamasında  ilk sırada 143 bin 256 lirayla İbn Haldun Üniversitesi yer aldı.
 
Bu üniversiteyi sırasıyla öğrenci başına yıllık 86 bin 396 lira  harcama yapan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, 76 bin 350 lira ile Koç  Üniversitesi, 62 bin 633 lira ile Sabancı Üniversitesi, 52 bin 295 lira ile  Bezmialem Vakıf Üniversitesi, 32 bin 834 lira ile Bilkent Üniversitesi, 30 bin  407 lira ile Demiroğlu Bilim Üniversitesi, 26 bin 303 lira ile İstinye  Üniversitesi, 25 bin 85 lira ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve 23 bin  329 lira ile Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi takip etti.
 
Öte yandan, 25 üniversitenin öğrenci başına yaptığı harcama, 10 bin  liranın altında kaldı.
 
Tam burs veren üniversiteler
 
 Raporda, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu verilerine göre, vakıf üniversitelerinin  tam bursluluk oranları da yer aldı.
 
Buna göre, İbn Haldun Üniversitesi tüm öğrencilerine tam burs sağlayan  tek üniversite oldu. Bu üniversiteyi, öğrencilerinin yüzde 20'sine tam burs veren  Bilkent Üniversitesi ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi izledi.
 
Bu üniversitelerin ardından, öğrencilerinin yüzde 19'una tam burs  veren Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, yüzde 18'ine tam burs veren KTO  Karatay Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Lokman Hekim Üniversitesi geldi.
 
Hasan Kalyoncu Üniversitesi, öğrencilerinin yüzde 14'üne tam burs  verirken, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim  Üniversitesi ile Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi öğrencilerinin yüzde  13'üne tam burs veren üniversiteler olarak listede yer aldı.
 
En fazla vakıf üniversitesi İstanbul'da
 
Raporda vakıf üniversitelerinin illere göre dağılımına da yer verildi.
 
Buna göre, İstanbul, 48 üniversite ile Türkiye'de en fazla vakıf  yükseköğretim kurumunun bulunduğu il oldu.
 
İstanbul'un ardından 12 vakıf üniversitesi ile Ankara, 4 vakıf  üniversitesi ile İzmir geldi. Antalya'da 3, Mersin, Konya ve Gaziantep'te 2'şer,  Trabzon, Nevşehir, Kayseri ve Bursa'da da birer olmak üzere Türkiye'de toplam 77  vakıf üniversitesi bulunuyor.
 
Vakıf üniversitelerinden Fenerbahçe, Ostim Teknik ve Ankara Medipol  üniversiteleri eğitim öğretime bu yıl başlayacak.
 
Geçen yıl kurulan İstanbul Atlas, İzmir Tınaztepe, Semerkand Bilim ve  Medeniyet üniversiteleri ile bu yıl kurulan İstanbul Galata Üniversitesi ise  eğitim öğretime henüz başlamadı.
 
Üniversitelerin öğrenci sayıları
 
Öğrenci sayılarına bakıldığında, 35 bin 999 öğrencisi bulunan İstanbul  Aydın Üniversitesi, Türkiye genelindeki vakıf yükseköğretim kurumları arasında en  çok öğrenciye sahip üniversite oldu. Bu üniversiteyi, 30 bin 850 öğrencinin  öğrenim gördüğü Beykent Üniversitesi ile 30 bin 616 öğrencisi bulunan İstanbul  Medipol Üniversitesi izledi.
 
  
 

ETİKETLER