Öğrencilerinin "umut ışığı" oldu

AA |  08 Aralık 2016 Perşembe - 12:19 | Son Güncelleme : 08 12 2016 - 12:24

Maddi zorluklara rağmen üniversiteyi bitirip geçen yıl Harran'a 30 kilometre uzaklıktaki Sıralı İlkokuluna atanan Aydınlı sınıf öğretmeni Işıl Yıldırım, harabe halde bulduğu okulu, bölgede görevli bir grup öğretmenin yardımıyla ve Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle neredeyse yeniden inşa etti


Memleketine yaklaşık bin 400 kilometre  uzaklıktaki Şanlıurfa'nın Harran ilçesi Sıralı Mahallesi'ndeki ilkokula geçen yıl  atanan, geldiğinde harabe halde bulduğu okulu kısa sürede bambaşka bir hale  büründüren Aydınlı öğretmen Işıl Yıldırım, güzel bir hikayenin kahramanlığını  üstleniyor. 
 
Henüz çiçeği burnunda 25 yaşındaki genç öğretmen, kırsal bir mahallede  binbir güçlükle okuyan 21 öğrencisinin yaşamına adı gibi ışık oldu. Konik kubbeli  evleriyle meşhur tarihi Harran ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Sıralı  Mahallesi'ne büyük umutlarla gelen Işıl öğretmen, okula geldiğinde hiç ummadığı  bir görüntüyle karşılaşmasının ardından kolları sıvadı.
 
Çatısı yağmurda akan, sıra ve masaları eskimiş, boyası rutubet  nedeniyle solan, yer yer kabaran okula, civarda görevli öğretmenlerin yardımıyla  ve Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle yeniden hayat veren genç öğretmen, eski  boyaları kazıyıp yeniden boyadığı okulu ve sınıfını resimlerle süsledi.
 
Çatısını onardığı, sıra, masa ve tahtasını yenilediği, sıralarına  örtüler bile diktiği okulunda kendi deyimiyle "çiçeklerini" yetiştiren Harran'ın  "topuklu efesi", geçirdiği kaza nedeniyle belden aşağısı tutmayan bir  öğrencisinin de adeta eli ayağı oldu.
 
 
Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluk döneminde maddi  anlamda sıkıntılar yaşadığını ve babasının borçları nedeniyle zor bir öğrencilik  dönemi geçirdiğini belirtti.
 
Öğretmenliğin hayalindeki meslek olduğunu vurgulayan Yıldırım, bunu  gerçekleştirdiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi.
 
Çocukken dayısının bakkalında çıraklık yaptığını, bu nedenle zorluğun  ne olduğunu da iyi bildiğini anlatan genç öğretmen, bu sayede öğrencilerinin  yaşamına daha kolay dokunabildiğini ifade etti.  
 
"Harran'a atandığım için sevinçten ağladım"
 
Afyon Kocatepe Üniversitesinden mezun olduktan bir yıl sonra Sıralı'ya  atandığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Birleştirilmiş sınıf çıktı diye üzülmedim. İsteyerek geldim. Hele  Harran çıktı diye çok sevindim hatta ailemle sevinçten ağlamıştık. Başta çok  zorluklar çektim. Hiç bilmediğim bir yer, tek başımayım, yol gösterecek kimse yok  ama yavaş yavaş alıştım. Bu yıl kendimi daha tecrübeli hissediyorum.  Arkadaşlarıma 'Harran nasıl bir yer' diye sorduğumda 'köy gibi' dediler. Ben de  bizim oradaki köyler gibi düşünmüştüm ama gördüğümde burası çok farklıymış.  İlçede bir ev tuttum. İlçeden buraya ulaşım çok zordu. Taksiyle gidip geliyordum  ve bayağı masraflı oluyordu. Her ay 500 lira falan gidiyordu. Bu beni zorlamaya  başladı. Dönüşü artık yoldan araç çevirerek yapmaya başladım. Burası sapa bir yer  arabalar geç geliyordu. Allah razı olsun insanlar almamazlık yapmadı. Kimi zaman  ana yola kadar yaya olarak yürüyüp sonra arabaya biniyordum. Özellikle kışın zor  oluyordu."
 
Sadece ulaşımda değil, okulda da ilk sene pek çok konuda sıkıntı  yaşadıklarını, yağmur yağdığında çatısı akan, sınıfı su dolan, rutubetli okulu  evine gidip gelirken yolda tanıştığı bir grup öğretmenin yardımıyla onardığını  anlatan genç öğretmen, şu anda okulunun tam da istediği gibi olduğunu söyledi.
 
Yıldırım, "Duvarları kazıp yeniden boyadık, boyalar tutsun diye.  Tahtamızı değiştirdik, panolarımızı yeniledik. Sıra örtüsü diktirdim. Masalar,  sıralar değişti. Çatımız onarıldı. Yağmur yağdığında çatı akacak mı diye bir  derdimiz yok artık. Okulumu çok seviyorum, güzelleştiğine inanıyorum. Boyadık,  renkli resimler yaptık, açıkçası istediğimiz okul haline getirdik. Öğrencilerimin  daha çok beğenebileceği, benim de içeri girdiğimde sınıf havasını teneffüs  ettiğim bir yere dönüştü çok şükür." diye konuştu.
 
 
Engelli öğrencisi için rampa yaptırdı
 
Milli Eğitim Müdürlüğünün de kendilerine onarımda destek verdiğini  aktaran Işıl öğretmen, "6'sı Suriyeli 21 öğrencim var ve hepsini çok seviyorum.  Sabah erkenden gelip sobayı yakıyorum. Çünkü şimdilerde havalar bayağı soğudu.  Bazen zorlanıyorum. Yakamadığım zamanlar oluyor. Bazen tutuşmuyor inatçı odunlar  ama ben 9 yaşımdan beri yakıyorum sobayı. Annem hastaydı, babam çalışıyordu, o  yüzden ben kırardım odunu ve sobayı da ben yakardım." dedi.
 
Üçüncü sınıf öğrencisi bedensel engelli İzzet Gündoğan'la ayrıca  ilgilendiğini anlatan Yıldırım, onun daha rahat hareket etmesi için okul kapısına  engelli rampası yaptığını belirtti.
 
Öğrencisinin diğer arkadaşlarından soyutlanmaması için çalıştığını  belirten fedakar öğretmen, "İzzet küçükken trafik kazasında silindirin altında  kalmış. O yüzden belden aşağısı tutmuyor. Tekerlekli sandalyede yaşamını  sürdürüyor. Beraberce aşağı teneffüslere iniyoruz, bahçede birlikte oynuyoruz.  Sabah gelince bağırır 'Öğretmenim ben geldim' diye. Hemen iner onu alırım.  Çıkışta da evine gitmesine yardımcı olurum. Onun mutlu olmasını istiyorum. Geçen  yıl okula çıkarırken zorlanıyordum, bu yıl rampayı yaptık rahat oldu. Bu şekilde  mutluyuz." diye konuştu.
 
Öğrencileri onu çok seviyor
 
Öğrencilerine öğretmen kimliğinin yanı sıra bazen anne, bazen de bir  abla gibi yaklaşan Işıl öğretmeni, yaşamlarına renk kattığı öğrencileri de çok  seviyor.
 
Engelli 9 yaşındaki İzzet Gündoğan, Işıl öğretmen sayesinde okulu  sevmeye başladığını belirterek, "Birinci sınıftayken okula gelmek istemiyordum,  şimdi herkesten önce ben geliyorum, çünkü öğretmenim benimle çok ilgileniyor."  dedi.
 
 Suriyeli 3. sınıf öğrencisi Esma Hıdır da ülkelerindeki iç savaş  nedeniyle 4 yıl önce Türkiye'ye geldiklerini, akrabaları bulunan Sıralı  Mahallesine yerleştiklerini anlattı.
 
 Okula gittiği için mutlu olduğunu dile getiren Hıdır, "Işıl öğretmenle  anlaşmaya çalışıyoruz. O biraz Arapça, biz biraz Türkçe konuşuyoruz ve güzel  vakit geçiriyoruz. Öğretmenimizi çok seviyoruz. Bize karşı çok iyi, anlayışla  yaklaşıyor, bizi hiç üzmüyor." diye konuştu.