Öğle arasında çalışanlar fazla mesai ücreti alabilir mi?

14 Mayıs 2019 Salı - 9:48 | Son Güncelleme : 14 05 2019 - 9:48

Çalışanlar adına ara dinlenmesi de denilen öğle arasında çalışmaya devam ettikleri takdirde bunun günlük çalışma süresinden sayılıp sayılmayacağını merak ediyor. Peki öğle arası çalışma süresine dahil midir? İşte detaylar…


Çalışanların günde en fazla kaç saat mesai yapabileceği ve bu çalışma saatleri için ne kadar süre dinlendirilmesi gerektiği İş Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Çalışanlara genellikle öğle yemeği amacıyla verilen öğle arası çalışma süresinden sayılır mı sorusunun cevabı ise merak ediliyor. Öğle arasında çalışan işçi fazla mesaiye hak kazanmış olur mu?

 ÖĞLE ARASI ÇALIŞMA SÜRESİNDEN SAYILIR MI?

Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere; Dört saat veya daha kısa süreli işlerde on beş dakika, dört saatten fazla ve yedi buçuk saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat, yedi buçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat ara dinlenmesi verilir. Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilmelidir. Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz. İşçinin sözleşmesinde yazan haftalık çalışma süresine öğle araları dahil değildir. Öğle arasında dinlenmek yerine çalışmayı tercih eden kişi de bu sebeple fazla çalışma yapmış sayılmaz ve dolayısıyla ekstra bir ücrete hak kazanamaz.