Ofislerin yüzde 21’i boş

22 Temmuz 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 22 07 2017 - 2:30

Cushman&Wakefield’ın raporuna göre, bu yılın ikinci çeyreğinde İstanbul’daki ofislerin yarısından fazlası Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt’ta kiralandı. Ofislerin % 21’i boş kaldı.


ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık firması Cushman&Wakefield’ın raporuna göre, bu yılın ikinci çeyreği için İstanbul’daki ofislerin yarısından fazlası Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt bölgesinde kiralandı. Rap ora göre, bu yılın ikinci çeyreğinde 2016’nın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat artışla 82 bin 774 metrekare yeni ofis alanı tamamlanarak piyasaya sunuldu. 
 
Levent ilk sırada
 
Yeni kiralamalarda bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 19.3, geçen yıla göre de yüzde 72.5 artış kaydedildi. Söz konusu dönemde 69 bin 571 metrekare toplam kiralama işlemi gerçekleştirilirken, bu işlemlerin yaklaşık yarısını yeni kiralamalar, diğer yarısını da sözleşme yenilemeleri oluşturdu. Metrekare bazında anlaşmaların yüzde 53’ü Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt bölgesinde, yüzde 5’i bu bölgeler dışında kalan Avrupa Yakası’nda, yüzde 42’si Anadolu Yakası’nda yapıldı. Anadolu Yakası’ndaki işlemler ağırlıkla Ümraniye’de gerçekleşti. Boşluk oranlarına bakıldığında yüzde 21 ile bu yılın birinci çeyreğine göre sabit kaldığı dikkati çekti. 
Alt pazar boşluk oranları ayrıntılı olarak incelendiğinde Ataşehir, Kozyatağı, Göztepe, İçerenköy ve Kavacık bölgelerindeki boşluk oranlarında, arzın artması nedeniyle “anlamlı” bir yükselme oldu. Buna karşın Levent, Maslak ve Kağıthane bölgelerinde ise azalma yaşandı.
 
AVM’ler ivme kazandı
 
Rapora göre, yılın ikinci çeyreğinde Türkiye’de 116 bin metrekare depo ve lojistik alan kiralama işlemi gerçekleşti. Perakende sektöründen gelen talep yavaşlarken, kamu ve lojistik şirketleri 2017’nin ikinci yarısı için en aktif kullanıcılar oldu. Söz konusu dönemde depo ve lojistik alanında kira fiyatları geriledi. Kira fiyatlarındaki düşüşte, “belirli oranda” devam eden kur dalgalanmalarının etkili olduğu belirtildi. Söz konusu dönemde tüm Türkiye’de bir önceki çeyrekteki açılış hacminin 5 kat fazlası ile 424 bin 500 metrekare civarında alana sahip yeni AVM operasyona başlayarak, alışveriş merkezi arzının ciddi ivme kazanması sağlandı.