Offline çöpçatanlıkla 4 bin kişi buluştu

Melis Güvenç / mguvenc@gazetevatan.com |  22 Temmuz 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 22 07 2018 - 2:30

Tenkap ilişki koçluğu yapan ve offline hizmet veren bir çöpçatanlık şirketi. Danışanlarına uygun partneri bulmak için algoritmayla kişinin ilişki profili çıkartan Tenkap şu an adaylarından aktif olan 1500 kişiyi ‘match etmek’ için yeni üyelerini bekliyor.


Araştırmalara göre çağımızda artık her yıl 1 milyon kişi online platformlardan tanıştığı kişilerle ilişki yaşamaya başlıyor ve evleniyor. Teknolojinin gelişmesi, hızlı hayat temposu ve insanların giderek kendilerini daha fazla yalnız hissetmeleri; girecekleri farklı bir sosyal alan bulamamaları onları online arkadaşlık sitelerine itiyor. Bu siteler sayesinde hayalindeki partneri arayan kişilerin sayısı da giderek artıyor. Buna paralel olarak gün geçtikçe çöpçatanlık ve online arkadaşlık sitelerine de bir yenisi ekleniyor. Ancak aralarından bir tanesi var ki hepsinden ayrı değerlendirilmesi gerek...

34 yaşındaki Avukat ve İlişki Koçu Yunus Sezener tarafından 2014 yılında kurulan ve bir offline çöpçatanlık şirketi olan Tenkap, ilişki danışmanları, psikologlar ve her biri yurt dışından sertifikalı olan Matchmaker ekibiyle kendilerine başvuranlara farklı bir hizmet sunuyor. Bugüne kadar 21 çiftin; yani 42 kişinin evlenmesine, 700’den fazla kişinin uzun süreli ilişki yaşamasına vesile olan şirket, profesyonel bir ilişki ve çöpçatanlık hizmeti. Bugüne kadar 4 bin kişi ile birebir algoritma yapan Tenkap, önce sizi hizmet alan diğer danışanların referanslarıyla sistemine davet ediyor. Sonrasında yapılan ön görüşme ve algoritmayla ilişkilerdeki olmazsa olmazlarınızı, beklentilerinizi onlarla beraber belirliyorsunuz.

Aktif 1500 danışan var 

Sistemde sizin beklentilerinizle uyan biri varsa o kişiyle eşleştiriliyorsunuz ve bir randevuya çıkıyorsunuz. Ancak bunun öncesinde de sistemin sizi eşleştirdiği kişinin fotoğrafı size gönderiliyor. İlişki beklentilerinize uyan kişinin fotoğrafını gördükten sonra şans vermemeye karar verirseniz, sizin için başka bir uygun aday aranıyor. Sistemde size uyan başka bir kişi yoksa da Tenkap sizin için  bulmak için  çalışıyor. Tenkap’a üye olmak için ilk şart bekar ve 18 yaşından büyük olmanız. Bir yıl içerisinde size gerekirse altı farklı kişiye kadar buluşma ayarlayabiliyor. Levent ve Suadiye’de olmak üzere iki ofis ile hizmet veren Tenkap, video konferans ile de Türkiye’nin birçok yerine ve hatta Doha, Londra, Dubai, Hollanda, Almanya gibi dünyanın birçok farklı şehir ve ülkesinde yaşayan kişilere de hizmet veriyor. Şirket şu an hali hazırda 1500 kişiye aktif danışan olarak hizmet vermeye devam ediyor. Danışanların kadınlarda yaş ortalaması 34, erkeklerinki ise 42 gelir ve eğitim seviyesi yüksek.   

Tenkap’la ilk buluşma...

Binlerce kadın ve erkekle  görüşmüş ve beklentilerinin neler olduğunu iyi bilen Sezener, “Kadınlar kendilerini her koşulda güvende hissettiren erkeklerle olmak istiyor. Erkekler ise cıvıl cıvıl, kendilerini takdir eden, kadınlarla olmak istiyor” diyor. Ben de bir ilişkiden beklentim ne öğenmek için Yunus Sezener’in danışmanlığıyla Tenkap’ı denemek istedim ve algoritmayla başladım. Soruları yanıtladım. Bu sorularda başlıca; beraber olacağınız kişiden beklentileriniz, spor yapmasını isteyip istemediğiniz veya sigara içmesini kabul edip etmemeniz, dövmesi olup olmamasını önemsemeniz, hobileriniz, evlenmek ve çocuk sahibi olmak isteyip istemediğiniz gibi birçok soru cevapldım. Bana yapılan algoritmadan sonra sistemde eşleşebileceğim bir aday çıktı. Ben ismine Bay X diyorum. 34 yaşında ve kurumsal bir şirkette çalışıyor. İkimizin Tenkap algoritmasına göre %88 uyumlu olduğunu söylediler.

Eski bir tanıdık gibiydi

Hakkındaki bilgileri Tenkap Matchmaker’ları bana kim olduğunu anlayamayacağım şekilde anlattı. Sonrasında fotoğraflarını gönderdiler. Bay X’e de aynı şekilde bilgilerim verildi ve fotoğrafım gönderildi. İki taraftan da onay alındıktan sonra birbirimizin numaraları paylaşıldı. İlk arayan Bay X oldu. Buluşma yerimizi ve zamanımızı da Tenkap’tan bağımsız olarak biz ayarladık. Onlara sadece buluşma yerini ve zamanını haber verdik. Görüşme yerini Bay X belirledi, Hesabı da o ödedi. Zaten bana her aşamada olasılıkları söyleyen Tenkap ekibi; erkeklerin genelde ilk buluşmayı da ödemeyi teklif ettiklerini söylemişlerdi. En azından Bay X için bu önemliydi. Şirin bir café’de bir araya geldik. Hakkında önceden çok şey bildiğim için tanıdık biriyle oturuyormuş gibi rahat hissettim. Tenkap’tan başlayıp, tatil planlarına, ‘’Seni galiba bir yerden tanıyorum’’a kadar konuştuk. Yaklaşık iki saatlik görüşmeden sonra tekrar görüşmek üzere heyecanla ayrıldık...  

Çocukluğumdan beri arkadaşlarımı eşleştiriyorum

Tenkap’ın kurucusu Yunus Sezener’in parlak bir eğitimi ve kariyeri varken neden çöpçatanlık işine girdiğini sorduğumda bunu şöyle açıklıyor; “Aslen bir hukukçuyum; ama üniversite ikinci sınıftayken bu işi yapmak istemediğimi biliyordum. Mezuniyet sonrası 3 sene Avukatlık yaptıktan sonra ise hayatımı değiştirmeye karar verdim. Yeni insanlarla tanışmayı çok seviyorum. Avukatlık bu ihtiyacı karşılar gibi gözükse de aslında daha çok evrak ve sözleşmelerle muhattap oluyorsunuz. Yurtdışında MBA eğitimi sonrasında bir işe alım danışmanlığı ve yönetim danışmanlığı şirketlerinde çalıştım. Özellikle Headhunting, yani işe alım danışmanlığı işinde kazandığım deneyimin Tenkap’a çok katkısı oldu. İnsanları bir araya getirme işi çok hoşuma gitti ve bu işi çok iyi yaptığımı gördüm. Zaten çocukluğumdan beri en yakın arkadaşlarımı birbirine eşleştiririm.”

 Evli ve bir çocuk babası Yunus Sezener Tenkap için kendi ilişkisinden ilham aldığını da anlatarak, “Eşimle yaklaşık 8 yıldan beri beraberiz, bir kızımız var. Aslında Tenkap’ı kurarken kendi ilişkimden ilham alarak da yola çıktım. Herkes için hayalim eşimle yakaladığımız uyuma yakın bir beraberlik yaşamaları. Zor günlerimizde de ilişkimizi  büyüttüğümüz biriyle beraberim. Her insanın hayatı paylaşacağı bir eşi olduğuna inanıyorum. Bu işe de ilk etapta kendi arkadaş çevremle başladım ve  referanslarla büyüdük.”   

 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep