Obezitenin nedeni bağımlılıklar!

11 Ağustos 2015 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 11 08 2015 - 2:30

Yeme bozukluğu sağlık açısından büyük risk taşıyor. Yeşilay Dergisi'nde yer alan habere göre, obezite ile ilişkilendirilen aşırı yeme bozukluğunun kökeninde bağımlılıklar var.


 
Yeşilay, aylık yayınladığı Yeşilay Dergisi yeni sayısında önemli bir konuya yer verdi: Yeme bozukluğu. Anoreksiya nervoza (Sağlığı tehdit edecek ölçüde zayıflık), bulimia nervoza (Aşırı yeme atakları) ve tıkanırcasına yemek gibi psikiyatrik hastalıkların tanısı olan 'yeme bozukluğu' hastalığı, bedensel ve ruhsal olarak insanı tahrip ediyor. Tek bir nedene bağlanamamakla birlikte altında psikolojik sorunlar barındırıyor. Teşhis için geç kalınırsa kronik hale gelebiliyor ve hastanın yaşamını tehdit edebiliyor. En etkili tedavi yöntemi ise bir doktor ve yeme uzmanı ile birlikte psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık almak.
 
Sigara ve alkol tüketimi obeziteyi riskini artırıyor
 
Sigara ve alkol tüketimi başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Beslenme alışkanlıklarını da olumsuz etkileyen bu maddeler, yüksek kalorili yiyeceklere yönelmeye neden oluyor. Psikoterapist Çiğdem Alper, ise bu durumda; “Aşırı derecede kilo kaybı varsa ya da aşırı yemek yemek ve aşırı diyet yapmak arasında gidip geliniyorsa bir doktor ile konuşmak önemlidir” diyor. Kilo alma, yemek konusunda kontrolsüz hissetmek, kendine güvenin düşük olması, depresyon, tedirginlik, kiloda azalma, yiyecekleri gizlemek, suçluluk duygusu ve utanç gibi değişimler hastalığın belirtileri arasında gösteriliyor.
 
BED Hastalarının büyük bölümü erkek
 
İştahsızlık, bulimia, Tek seferde aşırı yemek yeme sendromu (BED Binge Eating Disorder) olarak bilinen 'aşırı yeme bozukluğu' na göre adları çok daha fazla duyulmuş rahatsızlıklar. Ancak BED her ikisinden de daha yaygın. Farkı ise, iştahsızlık ve bulimianın kadınları etkilemesi, BED hastalarının ise yüzde 50’sinden fazlasının erkek olması. Doç. Dr. Halil Coşkun, BED’li kişilerin özelliklerini şöyle sıralıyor; “Bir oturuşta ya da iki saatlik periyodlarla büyük miktarda yemek için tekrarlayan krizler geçirirler. BED’li bireyler aşırı yemek yemenin verdiği utançtan dolayı tek başlarına yiyebilirler. Bu kişilerde aşırı yedikten sonra ortaya çıkan nefret, suçluluk ya da depresyon duyguları bulunabilir.

ETİKETLER