"Türkiye'de 4 milyon obez çocuk var"

AA |  23 Mayıs 2019 Perşembe - 16:15 | Son Güncelleme : 23 05 2019 - 16:53

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan obezite merkezi hizmete açıldı.


 Hastane Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, merkezin açılışı  dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, obezitenin son yıllarda tüm  dünyada giderek artan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.
 
 
Araştırmalara göre, Türkiye'de kadınların yüzde 40'ının, erkeklerin  ise yüzde 23'ünün obez olduğunu ifade eden Tekin, "Obezite tedavi edilebilir,  hatta önlenebilir bir hastalıktır. Hastanemiz bünyesindeki obezite merkezinde hem  üreme çağındaki hem de menopoz dönemindeki kadın hastalarımız öncelikle hizmet  alacaklar ancak erkek hastalarımız da buradan yararlanabilecek." dedi.
 
Prof. Dr. Tekin, kadın sağlığı açısından bakıldığında obezitenin,  kısırlıktan gebe kalındığındaki döneme kadar hepsini etkilediğini belirterek,  şöyle konuştu:
 
 "Bir anne adayı obez olarak gebeliğe başladıysa pek çok gebelik  komplikasyonunu da beraberinde getiriyor. Hipertansiyon, kalp hastalıkları, omuz  takılması gibi komplikasyonların bu durumda ne kadar arttığını yapılan çalışmalar  da bize gösteriyor. Anne adaylarımızın vücut kitle indeksine ulaşmaları için  merkezimizde multidisipliner bir anlayışla kendilerine yardımcı olacağız."
 
 "Türkiye'de 4 milyon obez çocuk var"
 
  Sağlık Bakanlığı Ayaktan Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Hatice Kınık  ise obezitenin 1998'den itibaren Dünya Sağlık Örgütünün gündeminde bulunduğunu,  Bakanlığın da öncelikli konularından birinin bu olduğunu söyledi.
 
 Türkiye'de açılan obezite merkezi sayısının 75'e ulaştığını bildiren  Kınık, "Etlik Zübeyde Hanım Hastanesi bünyesinde kurulan obezite merkezine  başvuracak hastalarımız da çok güzel bir hizmetten faydalanacak. Hastalarımız,  buraya gelirken sanki bir tatil yerinde gibi kendilerini hissedecek. Hastanemizin  bahçesi ve merkezimizdeki fiziki ortam bu konforu kendilerine sağlayacak." dedi.
 
Kınık, gebelik öncesi ve sonrasında oluşan obezitenin, obez çocuklar  anlamına geldiğine işaret ederek, "Türkiye'de şu anda 4 milyon obez çocuğumuz  var. Bu sayı, çocuk sayısı açısından çok büyük bir risktir. Çocukluğunda obez  olan kişiler, gelecekte obezite hastaları haline geliyorlar. Obeziteyi birlikte  çalışarak, Türkiye'de ciddi bir sağlık sorunu olmaktan çıkaracağız." ifadelerini  kullandı.
 
Konuşmaların ardından obezite merkezinin açılışı yapıldı.
 

ETİKETLER