O ülkede evlerden ve hastanelerden 500 ceset toplandı

AA |  08 Nisan 2020 Çarşamba - 1:35 | Son Güncelleme : 08 04 2020 - 1:35

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen Guayaquil kentinde evlerden ve hastanelerden son bir haftada 500 cesedin toplandığı açıklandı.


Ekvador basınında çıkan habere göre, ülkede 12 Mart'ta ilan edilen  karantina nedeniyle evlerden ölüler alınmadığı ve defin hizmeti verilmediği için  kriz yaşanan Guayaquil'de, ordunun da yardımıyla kurulan Ortak Görev Gücünün  Lideri Jorge Wated, geçen hafta evlerden ve hastanelerden 500 cesedin  toplandığını, 450'den fazla da defin işlemi yapıldığını söyledi.
 
Daha önce hastanede ölenlerin yetkililer tarafından gömüldüğünü  hatırlatan Wated, şimdi ise ölen yakınını 24 saat içinde hastaneden alan  kişilerin, defin işlemlerini kendilerinin yaptığını belirtti.
 
Wated daha önce yerel basına yaptığı açıklamada, 23 Mart'tan bu yana,  Guayaquil'de yaklaşık 1300 cesedin toplandığını, bunlardan kaçının Kovid-19  nedeniyle öldüğünün bilinmediğini belirtmişti.
 
Ekvador'daki Kovid-19 vakalarının yüzde 60'tan fazlasının görüldüğü  Guayaquil'de, sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, halkın ölen yakınlarını  sokağa bıraktığı, bazılarının sokakta yaktığı görülmüş ve bu durum krize yol  açmıştı.
 
Wated, kentte tabut yetersizliğinden dolayı ölenlerin karton tabutta  gömülmesine ilişkin, "Karton tabut, ölüyü bir poşete koyup atmaktan veya hiçbir  şey olmadan gömmekten daha iyidir. Halk ve basın hala yaşadığımız krizi özümsemiş  değil. Öyle bir kriz ki günde 250'den fazla insan ölüyor." ifadelerini  kullanmıştı.
 
Guayaquil Belediye Başkanı Cynthia Viteri de, Kovid-19 salgınından  ölenlerin gömülmesi için şehre iki yeni mezarlık yapılacağını açıklamıştı.
 
Ekvador'da Kovid-19'un merkez üssü olarak nitelenen, başkenti  Guayaquil olan Guayas eyaletinde 2 bin 500'den fazla Kovid-19 vakası görülmüş ve  virüs nedeniyle 130 kişinin öldüğü duyurulmuştu.
 
Nüfusu 16 milyonu aşan Ekvador'da şimdiye kadar 191 kişinin hayatına  mal olan Kovid-19 virüsü 3 bin 747 kişide görüldü.