O şimdi bir iyilik aktivisti

EYLEM KAFTAN / kaftaneylem@gmail.com |  10 Eylül 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 10 09 2017 - 2:30

Çoğumuz onu Anadolu Rock müziğinin yıldızı olarak tanıyoruz. Ama o bugünlerde kendisini bir rock yıldızından ziyade bir iyilik aktivisti olarak tanımlıyor. Haluk Levent bugün Türkiye’nin 81 ilinde örgütlenen bir iyilik hareketinin lideri: Ahbap hareketi.


Kalbinde iyilik yapmanın kıvılcımı ilk nasıl oluştu?

20 yaşındayım. Sokaklarda gitar çalan, kimsenin tanımadığı bir delikanlıyım. Gemlik’te kızının tedavisi için yardım arayan bir babayla tanıştım. Gazete kupürlerini gösterdi. Duygulandım. Amcayı aldım, Gemlik, Armutlu, Çınarcık sahillerinde beraber dolaştık. Ben gitar çalıyordum, o kızının gazete kupürlerini gösteriyordu. Paranın yarısını topladık. Ama ben bencil davrandım. O sıralar bir sevgilim vardı. Amcaya dedim ki, “Bir kaç günlüğüne İstanbul’a gideceğim, dönünce devam ederceğiz”. O zaman cep telefonu yok. Fakat o üç gün oldu 12 gün. 12 gün sonra amcayı aradım. “Dün kaybettik kızımızı” dedi. Dünya başıma yıkıldı. Ondan sonra “Bu sana bir ders olsun” dedim, “bundan böyle senden kim yardım isterse geri çevirmeyeceksin.”

Ahbap nasıl ortaya çıktı?

Twitter’daki birçok iyilik aktivisti bilir, yıllarca gizliden gizliye pek çok yardımda yer almışımdır. Sonra dedim ki bu işin gizlenecek bir yanı kalmadı, devletin yetişemediği, hastanelerin yetişemediği bir hastanın, evi yanan bir adamın ya da sokakta yaşayan bir insanın yardımına bizler koşabilir miyiz? Bize gelen hastaların durumunu değerlendirebilecek bir altyapı kurmamız gerekiyordu. Daha önceden yardım isteyenler arasında dürüst davranmayanlar da oluyordu. Sosyal medyada bunları araştırmak için çok iyi insanlar bulduk. Şimdi gerçekten ihtiyacı olanları olmayanlardan ayırt edebiliyoruz. Biz yeter ki isteyelim, aynı gün içinde 200 bin lira para toplayabiliyoruz.

 

"Yardım etmek saklanacak birşey değil açıkça yapılabilir."

Hastaların tedavisini karşılamak devletin görevi değil mi?

Evet ama devletin üstlenmesini bekleye bekleye yüzlerce çocuk ölebiliyor.

Başka nasıl öncelikleri var Ahbap’ın?

Ahbap’ın kuruluş amaçlarından biri doğa. Gittikçe yok olan doğa, yanan ormanlarla ilgili zaten planlarımız vardı. Son Ayvalık yangınından sonra iş patladı. İkinci olarak gençlerin içindeki enerjileri ortaya çıkarmak istiyoruz. İhtiyacı olan ailelere o şehrin ahbaplarıyla oralara gidip maddi manevi yardım edilemez mi diye kontrol edip, raporlamak ve onlara ellerinden geldiğince  yardımcı olmak. Gençlerin projelerini, bilimsel projeleri mesela hayata geçirebilmek için onlara sponsorlar bulmak. Uzun vadede insanlara balık vermeyeceğiz, balık tutmalarını sağlayacağız. Twitterdan insanlar nasıl ahbap üyesi oluruz diyor. Hepiniz ahpap üyesisiniz. Hepiniz ahbapsınız zaten. Ülkemizdeki Suriyeliler’den çok hastayı tedavi ettik. En can yakıcısı da 11 yaşındaki Muhammed. Suriye savaşının yüzü o. Bombanın içinde kalmış. Her tarafı erimiş. Neşeli bir çocuk ama bürokrasiyle ilgili çok sıkıntı var. Ona hastanede yüz nakli yaptıracağız. Akdeniz Şifa Hastanesi yüz nakline sponsor oldu. Bu Ahbap hastanelere ve doktorlara ilham verdi. Çocuğun sinirleri harap olmuş. Antalya Ahbap’daki gönüllüler refaket etti çocuğa. Birkaç operasyon geçirdi. Onlarda da bulundum. Yüz naklini bekliyoruz.

 

 

Bir genç kıza kavalye oldum

Mezuniyet törenlerinde kavalyelik yapıyorsun bir de!

Devamlı bana mesaj atıyordu bir genç kızımız. Kafayı takmış, Haluk abi kavalyem yok diye. ‘Geliyorum kız!’ dedim. Lise mezuniyeti törenine gittim. Koluma girdi. O kadar tatlıydı ki. Arkadaşlarıyla tanıştım. Bunun gibi bir sürü hikaye var. İki yıldır akülü sandalyesi olmadığı için evinden çıkmayan adam evinden dışarı çıktı biz akülü sandalyeyi bulunca. Bu yıl yüz öğrenciye burs veriyoruz dernek olarak. Muş’ta çok iyi piyano çalan ama piyanosu olmayan bir çocuk vardı. Bugün yarın piyanosu eline ulaşacak. Ahbap gönüllüsü bir iş kadını benim piyanom var dedi. İstanbul’dan kargoyla piyanoyu Muş’a yolladık.

Geçmişte kriz yönetemedim

İnsanların kalbinde yardım kıvılcımını yaktın mı?

Son 5 ayda her şehir kendi içinde aileler bulup, çocukları sevindiriyor. Yoksullara yardım ediyorlar. Biz ahbap olarak hak da arıyoruz. Tacize uğrayan kızlarımızın hakkını da arıyoruz.

Geçmişte olumsuz haberlerle gündeme geldin.

Bir krizi yönetemedim. Bu bana 21-22 davaya patladı. Kumar alışkanlığım başladı. İnsanları üzdüm de. Bir yandan çocukları hastaları, yetimleri kurtarmak isteği içindesin, bir yandan 3-4 tane şirketin sahibi senin yüzünden batma noktasına geliyor. Toplum için uğraşırken, bu insanları üzmenin verdiği üzüntü de vicdan yaramı iyice derinleştirdi. Ama belki bu hatalar olmasa şu anda hayatımı bu işlere adayan bir adam haline de dönmeyebilirdim.

İyilik değer kaybetmez

40’lı yaşların sonunda hayat muhasebeni yaptığında ne görüyorsun?

İcra dosyalarından içeri girdiğim dönemde küçük bir kızın tedavisini üstlenmiştim. Hiçbir medyaya yansıtmadan içine düştüğü sıkıntıyı çocukları mutlu ederek geçirmeye çalışan bir adamdım. Bu kadar çırpınırken benle ilgili çıkan çirkin haberlere üzülüyordum tabii. Ama yine de sesimi çıkarmadım. Eğer ‘bakın, ben ne kadar güvenilirim aslında, ne kadar çok çocuğa yardım ediyorum’ deseydim iyiliğim değerini kaybederdi.

Ayrım gütmeden kucak açmalıyız

Karın doyurmak, hayatta kalmak, iyileşmek piramidin en alt tabakası. Ahbap; piramidin üstüne de çıkıyor mu, kültür, kimlik, eğitim?

Bizim kuruluş amacımız zaten piramidin üstüne çıkmak. Anadolunun vicdanı olan insanlarını siyasi kimliğe bakmadan ortak değerler etrafında buluşturacağız. Ahbap kadın haklarını da savunur, hayvan haklarını da savunur. Engellilerden sorumlu arkadaşlarımız var. Siyasi olarak bölünmüş, kutuplaşmış bir haldeyiz. Biz insanların birbirlerine ayrım gütmeden kucak açmalarını sağlamaya çalışıyoruz.


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Performansınızı artırmanın 10 yolu
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Uzak ve yakını görme sorunu aynı anda tedavi ediliyor
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
Dünyayı gezin trendleri takip edin asla vazgeçmeyin
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
Yeşilçay klişe, Müjde Uzman şahane
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Peru mutfağı dünyayı fethetti
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
MTV’nin en şıkları kırmızı halıdan geçti
Berna Laçin Berna Laçin
3 milyondan fazla genç için heyecanlı günler
Füsun Saka Füsun Saka
Diyetisyenlerin asla yemedikleri gıdalar
Cem Ceminay Cem Ceminay
Survivor adası diye başladılar aşk adasına çevirdiler
Teoman Hünal Teoman Hünal
Aşçıların anavatanı Bolu
Süha Derbent Süha Derbent
Siena’da Orta Çağ’a yolculuk
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Moda köye indi
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
Beğenmediğiniz göçmenler...
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep