O öğretmeni destekleyen öğretmene de soruşturma

03 Ocak 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 03 01 2018 - 2:30

Beden Eğitimi dersinde eşofman giyen kız öğrencilerin zina yaptığını söyleyen öğretmene Facebook’tan destek veren din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Ahmet Fatih Kap hakkında soruşturma açıldı


Konya Merkez Selçuklu ilçesi Ayşe Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan felsefe öğretmeni Ercan Harmancı, Twitter hesabından beden eğitim derslerinde eşofman giyen kız öğrencilerin zina yaptığını öne süren mesajlar paylaştı. Harmancı’nın mesajları sosyal medyada büyük tepki topladı. Paylaşılan mesajların kamuoyunda tepkiyle karşılanması hemen ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ercan Harmancı hakkında soruşturma başlattı. 
 
‘Bana da dava açsınlar’
 
Milli Eğitim Bakanlığı da Harmancı’yı açığa aldı. Meram’daki Ahmet Naci Gücüyener İlkokulu’nda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Ahmet Fatih Kap, sosyal medya hesabından Harmancı’yı desteklediğini belirten mesaj yayınladı. Kap, mesajında, ‘Hocam sen halkı söyledin, biz şahidiz. Ben bir meslek dersleri öğretmeniyim, kızların vücut hatlarını gösterecek şekilde giyinmelerinin zinaya davet olduğunu aynen söylüyorum. Kuran talebesi olan herkes böyle düşünür, böyle söyler. Buradan yetkililere söylüyorum, bu yüzden soruşturma açacaklarsa bana açsınlar’ ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü, Ahmet Fatih Kap hakkında da soruşturma başlattı. 
 
Pedagog: Öğretmen öğrenciye çocuğu gibi bakmalıdır
 
Uzman Pedagog İshak Orhan, öğretmen Ercan Harmancı’nın rehabilite edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Öğrenciler, öğretmenlerinin çocukları gibidir. Kendi çocuğu için bu ifadeyi nasıl kullanamıyorsa, öğrencileri içinde asla böyle bir ifadeyi kullanmaması gerekir. Bu tür öğretmenlerimizi mutlaka rehabilite etmek zorundayız. Geri plana almak zorundayız” dedi. Öğrencilerin bu olaydan psikolojik olarak etkilenmemelerinin mümkün olmadığını söyleyen Orhan, şöyle konuştu: Bu çocukların öğretmenleri açığa alındı. Çocukların öğretmenleri ile ilgili bu bilgiyi duymaları o öğretmenden soğumalarına neden olacaktır. Sadece o öğretmenden soğumayacak diğer öğretmenlere de bakış açıları farklı olacaktır. Onlardan da uzak durmaya çalışacaktır. Demek ki öğretmenler bize yanlış bakıyor diye.

ETİKETLER