O’ndan ilham aldı

Mete TANSU / EKONOMİ |  30 Kasım 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 30 11 2015 - 2:30

Toyota’nın Baş Tasarımcısı, yeni Prius’u yaratırken çılgın ABD’li şarkıcı Lady Gaga’dan ilham aldı. Prius, yeni yüzüyle daha sıradışı ve seksi oldu.


Toyota, yeni nesil hibrid modeli Prius’ta dünyayı kasıp kavuran ABD’li çılgın şarkıcı Lady Gaga’dan esinlendi. Toyota Prius’un Baş Tasarımcısı Shunsaku Kodama, yeni Prius’ta Toyota’nın ulaştığı son teknolojiyi uyguladıklarını ve duyguyu ön plana çıkarmak istediklerini söyledi. Kodama, 2016 model Prius’un sıradışı tasarıma sahip olmasını arzu ettiklerini belirterek, müziği ve sahne performansının yanı sıra kendi tasarladığı sıra dışı kostümleri ile de tüm dikkatleri üzerine çeken Lady Gaga’dan ilham aldıklarını kaydetti. Kodama, yeni Pirus’un çevreci DNA’ya sahip olduğu kadar seksi bir otomobil olarak ortaya çıktığını söyleyerek, “Yeni Prius duygulara çok daha fazla hitap edecek” dedi.  Toyota dünyanın ilk seri üretim hibrid unvanına sahip olan ve 18 yılda 3.5 milyon adetlik satışa ulaşan Prius modelinin yeni jenerasyonunu 2016’da pazara sunacak.

Yeni Toyota global mimarisi (TNGA- Toyota New Global Architecture), farklı tasarım dili ve yenilenen hibrid teknolojisi ile üretilen Prius artık duygulara daha fazla hitap ediyor.

Dış tasarımda otomobil daha alçak ve daha atletik bir görünüme kavuştu. Yeni Prius’un uzunluğu 60 mm artarak 4.540 mm’ye, genişliği 15 mm artarak 1.760 mm’ye ulaştı.

Toyota, yeni nesil hibrid sistemle yakıt tüketimini düşürdü. Yeni Prius bir önceki nesil ile kıyaslandığında yüzde 18 daha tasarruflu.

ETİKETLER

Prius Lady Gaga