O köy PKK'dan alındı! Cinderes'ye yoğun çatışma

13 Şubat 2018 Salı - 12:27 | Son Güncelleme : 13 02 2018 - 13:24

Afrin harekatının 25. gününde TSK ve ÖSO, Bülbül beldesine bağlı Ömer Simo köyünü PYD'den kurtardı. Böylece Bülbül ve Azez ceplerinin birleştirilmesi için bir önemli adım daha atılmış oldu. TSK ve ÖSO, Türkiye-Suriye sınır hattındaki yerleşimlere saldıran PYD/PKK'yı temizlemek için Cinderes'e yoğunlaştı. Cinderes'in Deviye köyündeki çatışmanın sıcak anları görüntülere yansıdı.


 TSK VE ÖSO'DAN CİNDERES'TEKİ TERÖRİSTLERE KISKAÇ

TSK ve  ÖSO, Türkiye-Suriye sınır hattındaki yerleşimlere saldıran PYD/PKK'yı temizlemek  için Cinderes'e yoğunlaştı. Cinderes'in Deviye köyündeki çatışmanın sıcak  anları görüntülere yansıdı

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri  (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), terör örgütü PYD/PKK'ya Afrin'in stratejik  Cinderes bölgesinde darbe indirmeye devam ediyor.

TSK ve ÖSO, Afrin'in batısındaki Cinderes beldesinde, Deviye köyü ve  ona hakim konumdaki 3 tepede PYD/PKK'ya yönelik operasyon düzenliyor.

 
Karadan ilerleyen ÖSO'ya havadan Türk savaş uçakları, SİHA'lar ve  Hatay sınır hattındaki topçu birlikleri destek veriyor.
Operasyon sırasında cephe hattında bulunan ÖSO savaşçılarının  teröristlerle çatışma anları AA kamerasına yansıdı.

Afrin'in güneybatısında bulunan Deviye köyü, teröristlerin Cinderes  beldesi ve çevresindeki tepelerden Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa  ilçelerindeki sivilleri hedef alması nedeniyle stratejik önem taşıyor.

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu  yana Afrin'in 5 beldesinde biri belde merkezi, 34'ü köy, 3'ü köy altı yerleşim ve  14'ü stratejik dağ veya tepe olmak üzere 52 noktayı örgütten kurtardı.

 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kuzeyindeki Ömer Simo köyünü teröristlerden arındırdı.
 
 
52 NOKTA ÖRGÜTTEN KURTARILDI
 
TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki Afrin'in 5 beldesinde biri belde merkezi, 34'ü köy, 3'ü köy altı yerleşim ve 14'ü stratejik dağ veya tepe olmak üzere 52 noktayı örgütten kurtarmış oldu.
 
Teröristlerden temizlenen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:
 
"Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz ve Ömer Simo köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde, Ayn Batman Dağı, Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana ve Kırmızı köyleri, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Muhammediye köyleri ile Mersides, Nisriyye ve Amara Tepesi'ni; Şeran beldesinde Burseya Dağı, Serincek, Kastel Cündo ve Dikmetaş köyleri ile Sirgaya Tepesi."
 
ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI BİN 439 OLDU
 
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere yer verildi.
 
PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ terör örgütü mensubu 70 teröristin bugün etkisiz hale getirildiği bildirildi.
 
Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının bin 439 olduğu kaydedildi.
 
SINIRA ASKERİ SEVKİYAT DEVAM EDİYOR
 
Suriye sınırında konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderilen zırhlı askeri araçlar Hatay'a geldi. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında farklı birliklerden gönderilen çok sayıda zırhlı araçtan oluşan konvoy, Hassa ilçesine ulaştı.
 
Vatandaşlar konvoydaki askerlere sevgi gösterilerinde bulundu. Daha sonra sınır birliklerine doğru hareket eden askeri araçların, buradan da Afrin'e geçeceği öğrenildi.

ETİKETLER