Birçok ilde okullar tatil edildi

AA / DHA / İHA |  15 Ocak 2019 Salı - 18:21 | Son Güncelleme : 16 01 2019 - 1:46

Meteorolojiden yapılan açıklamalar sonrasında olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok ilde yarın okullar tatil edildi. İşte okulların tatil edildiği il ve ilçeler...


İZMİR
 
İzmir'in Tire ilçesinde, etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle  eğitime bir gün ara verildi.
 
Tire ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan ve bugün ilçe genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime bir günlük ara verildi. Konuya ilişkin Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven, dağ köylerindeki okullarda ve taşımalı eğitimle Tireye gelecek öğrenciler için 1 gün süre ile eğitime ara verildiğini duyurdu. Öte yandan, belediye ekiplerinin yollarda çalışmalarını sürdürdügünü ifade eden Tanrıseven, tüm yolların açık tutulmaya çalışıldığını belirtti.
 
ORDU
 
Ordu'nun Gölköy ve Gürgentepe ilçelerinde, yoğun kar ve  şiddetli rüzgar nedeniyle okullar tatil edildi. 
 
Gölköy Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, ilçede olumsuz hava  koşullarından dolayı eğitim öğretime bugün ara verildiği belirtildi.
 
Gürgentepe Kaymakamlığından yapılan açıklamada ise şiddetli rüzgar ve  devam eden yoğun kar nedeniyle okulların bir gün süreyle tatil edildiği  kaydedildi.
 
MUĞLA
 
Muğla'nın Kavaklıdere ilçesinde eğitime bugün ara  verildiği bildirildi. 
 
Kavaklıdere Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, Kavaklıdere  ilçesinde yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle bugün eğitime ara  verildiği belirtildi.
 
Belediye ekipleri ilçede kar kürüme çalışması yürütüyor. 
 
Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, akşam saatlerinde etkisini  artıran kar yağışı nedeniyle ekiplerin yoğun çaba göstererek yolları ulaşıma  açmaya çalıştıklarını ifade etti.
 
Demir, çalışmaların sabaha kadar süreceğini kaydetti.
 
SİVAS
 
Sivas’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle okullar Çarşamba günü bir gün süre ile tatil edildi.  
 
Sivas Valiliği tarafından yapılan açıklamada etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde okulların Çarşamba günü bir gün süre ile tatil edildiği duyuruldu. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında görevli; hamile, engelli, diyaliz hastası, kalp ve böbrek yetmezliği bulunan hastalar, kanser gibi kronik rahatsızlığı bulunan hastaların da bir gün süre ile izinli sayılacağı belirtildi.
 
KAYSERİ
 
Kayseri'de kar yağışı beklentisi nedeniyle eğitime ara  verildi. 
 
Kayseri Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Bölge  Müdürlüğü tahminlerine göre bugün beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle il  genelindeki ilköğretim ve ortaöğretim okulları tatil edildi.
 
Açıklamada ayrıca hamile ve engelli personelin de aynı gün idari  izinli sayılacağı kaydedildi.
 
NEVŞEHİR
 
Nevşehir'de yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle okullar yarın tatil edildi.  
 
Nevşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “16 Ocak Çarşamba günü yoğun kar yağışı ve fırtına beklentisi nedeniyle il genelinde okullar bir gün süreyle tatil edilmiştir” denildi. 
 
SAKARYA
 
Sakarya'da, olumsuz hava koşulları nedeniyle 4 ilçede  eğitime ara verildi. 
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kent genelinde  etkisini devam ettiren kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitimin tatil  edilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.
 
Bu kapsamda Akyazı, Hendek, Taraklı ve Karapürçek ilçelerinde eğitime  bugün ara verildiği kaydedildi.
 
Açıklamada, diğer ilçelerde ise eğitimin devam ettiği aktarıldı.
 
Dün yapılan açıklamada, Akyazı ve Hendek ilçelerinde taşımalı eğitime  bir gün ara verildiği bildirilmişti.
 
AFYONKARAHİSAR
 
Afyonkarahisar kent merkezi ve 4 ilçesinde aşırı kar yağışı ve tipi nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.  
 
Afyonkarahisar Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, aşrı kar yağışı nedeniyle kent merkezi, Sinanpaşa, Bayat, Emirdağ ve İhsaniye ilçelerinde eğitime bir günlüğüne ara verildiği bildirildi.
 
DENİZLİ
 
Denizli'de 7 ilçe ile Pamukkale ve Honaz ilçelerindeki  bazı mahallelerde, ayrıca Babadağ ilçesinde taşımalı eğitim kapsamındaki  öğrenciler için eğitime bir gün süreyle ara verildi. 
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Baklan, Bekilli,  Buldan, Çal, Çivril, Güney ve Serinhisar ilçelerinde yoğun kar yağışının etkili  olduğu belirtildi.
 
Söz konusu ilçelerde eğitime bir gün süreyle ara verildiği aktarılan  açıklamada, ayrıca, "Pamukkale ilçesinde Gözler, Belenardıç, Uzunpınar,  Güzelpınar, Akdere ve Cankurtaran mahalleleri ile Babadağ ilçesinde taşımalı  eğitim kapsamındaki öğrencilere, Honaz ilçesi Akbaş ve Karaçay mahallelerindeki  okullar ve bu mahallelerden taşımalı eğitimle gelen öğrencilere bir gün süreyle  okullar yarın tatil edilmiştir." ifadesi kullanıldı.
 
BOLU & DÜZCE
 
Bolu ve Düzce'de kar yağışı nedeniyle yarın okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Kamuda çalışan hamile ve engellilere de yarın idari izin verildi.
 
Bolu ve Düzce Valilikleri kar yağışı ve buzlanma tehlikesine karşı yarın il genelinde okulları bir gün süreyle tatil ettiğini duyurdu. Ayrıca yarın kamuda çalışan hamile ve engelli çalışanlar 1 gün süreyle idari izinli sayılacak.
 
ESKİŞEHİR
 
Eskişehir'de etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava  koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verilecek. 
 
Valilik'ten yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle kent  genelinde ilk ve orta dereceli okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon  merkezlerinde 16 Ocak Çarşamba günü eğitime ara verildiği belirtildi.
 
Açıklamada, bu kapsamda engelli ve hamile kamu görevlilerinin de idari  izinli sayılacağı kaydedildi.
 
KOCAELİ
 
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 16 Ocak Çarşamba günü eğitime 1 gün ara verileceğini açıkladı. Meteorolojiden yapılan uyarılar sonrasında sosyal medya üzerinden açıklama yapan Vali Aksoy, olumsuz hava koşulları nedeniyle Kocaeli genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 16 Ocak Çarşamba günü eğitime ara verildiğini duyurdu. Açıklamada ayrıca hava koşulları nedeniyle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde de Çarşamba günü eğitime ara verildiği, hamileler ile engelli kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağı ifade edildi. 
 
BALIKESİR
 
Balıkesir'in 3 ilçesinde kar yağışı dolayısı ile eğitime 1 gün ara verildi.  
 
Balıkesir'in Sındırgı, Kepsut ve Dursunbey ilçesinde taşımalı eğitime kar yağışı dolayısı ile 1 gün ara verildi. Ayrıca, Dursunbey'in Akbaşlar, Kavacık, Hamzacık, Süleler, Şabanlar, Odaköy, Mıcırlar, Gökçedağ ve Durabeyler kırsal mahalle okulları ile Kepsut ilçesinin Keçidere, İsaalan, Bükdere ve Serceören ilkokulları tatil edildi.
 
KASTAMONU
 
Kastamonu'da yoğun kar yağışı nedeniyle ilk, orta ve lise dengi okullar 16 Ocak Çarşamba günü tatil edildi.
 
Kastamonu Valiliğinden yapılan açıklamada “Yoğun kar yağışı nedeniyle 16 Ocak 2019 Çarşamba günü Kastamonu il merkezi ve merkeze bağlı köylerde bulunan tüm okullar 1 gün süreyle tatil edilmiştir. Bu kapsamda yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezinde görevli engelli ve hamile devlet memurları 16 Ocak 2019 Çarşamba günü 1 gün süreyle idari izinli sayılacaklardır.” denildi. 
 
TUNCELİ
 
Tunceli merkez ve 3 ilçesinde kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.  
 
Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, "Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle 16 Ocak 2019 Çarşamba günü Tunceli merkez, Pülümür, Nazımiye, Ovacık ilçelerimizde eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir. Engeli olan ve hamile kamu görevlilerimiz de idari izinli sayılacaktır" denildi.
 
KÜTAHYA
 
Kütahya'da valilikten yapılan açıklamada, kar yağışı ve buzlanma riskine karşı yarın, il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildiği  belirtildi. 
 
Açıklamada, "Bugün öğle saatlerinde başlayıp kesintisiz olarak devam  eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ilimiz merkez ve ilçelerinde Milli Eğitim  Bakanlığına bağlı her tür ve derecedeki resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim  kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel öğretim kursları ile  diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarının 16  Ocak 2019 Çarşamba günü 1 gün süre ile tatil edilmesine karar verilmiştir."  denildi.
 
Açıklamada ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan görevli  personelden hamile, engelli, diyaliz hastası, kalp ve böbrek yetmezliği, kanser  ve benzeri kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlilerinin de  izinli sayılacağı kaydedildi.
 
ÇANKIRI
 
Çankırı Valiliği, yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde okulların 16 Ocak Çarşamba günü bir gün tatil edildiğini duyurdu.
 
Çankırı Valiliği, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Yoğun kar yağışı ve buzlanma riski nedeniyle Çankırı ili genelinde tüm resmî ve özel okullarımızda 16 Ocak Çarşamba günü eğitime 1 gün ara verilmiştir. Hamile ve engelli kamu personeli de aynı süre zarfında idari izinli sayılmıştır” denildi.
 
BURSA
 
Bursa’nın dağ ilçelerinden Büyükorhan ve Harmancık'da eğitime bir gün ara verildi.  Büyükorhan Kaymakamlığından yapılan açıklamada, "Kar yağışı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle 16.01.2019 Çarşamba günü Büyükorhan merkez ve mahallelerinde eğitim ve öğretime 1 gün ara verilmiştir. Aynı tarihte hamile ve engelli kamu görevlileri de idari izinli sayılacaktır" denildi. 
 
Harmancık Kaymakamlığı da yoğun kar nedeniyle ilçe genelinde eğitime 1 gün ara verildiğini açıkladı. 
 
MANİSA
 
Manisa'nın Kula ilçesinde, etkili olan kar yağşı nedeniyle Kula Kaymakamı Kemal Duru, eğitime 16 Ocak Çarşamba günü 1 günlük ara verildiğini duyurdu. 
 
Kula ilçesinde öğle saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı sonrasında yollar ulaşıma kapatılırken, olumsuz hava koşulları nedeniyle ilçeye bağlı tüm okullarda eğitime 16 Ocak Çarşamba günü bir günlük ara verildi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Kula Kaymakamı Kemal Duru açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 
"Meteorolojik verilere dayalı olarak yapılan değerlendirme sonucu ilçemiz merkezi ve ilçeye bağlı mahalle okullarımızda eğitim gören öğrencilerimiz için olumsuz hava koşulları nedeniyle 16.01.2019 Çarşamba günü eğitime bir gün süre ile ara verilmiştir." 
 
MUŞ
 
Muş'ta yoğun kar yağışı, buzlanma, fırtına ve tipi beklentisi nedeniyle okullar yarın tatil edildi.
 
Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, eğitim ve öğretime 16 Ocak Çarşamba günü ara verildiği duyuruldu. Açıklamada, "Yoğun kar yağışı, buzlanma, fırtına ve tipi beklentisi nedeniyle; ayrıca eğimi fazla olan bölgelerde çığ tehlikesi riski de değerlendirildiğinde; İl İdaresi Kanunu çerçevesinde 16 Ocak günü Muş il merkez ve bağlı köyler ile Hasköy ilçe merkezi ve bağlı köylerinde eğitime gün süre ile ara verilmesine valiliğimizce karar verilmiştir. Diğer ilçelerimiz ve bağlı köylerinde eğitim-öğretim devam etmektedir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin idari izinli sayılmalarına karar verilmiştir" denildi.
 
BİNGÖL
 
Bingöl'de olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde  eğitime yarın ara verildiği bildirildi. 
 
Valilikten yapılan açıklamada, ilde olumsuz hava koşullarının devam  etmesi nedeniyle il merkezi ve tüm ilçelerde okulların yarın tatil edildiği  belirtildi.
 
Açıklamada, kamuda çalışan engelli ve hamile personelin de yarın idari  izinli sayılacağı kaydedildi.
 
BİTLİS
 
Bitlis kent merkezi ve bağlı köylerinde, etkili olan yoğun kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. Resmi kurumlarda çalışan hamile ve engellilerin de idari izinli olacakları açıklandı.
 
Kentte dünden beri etkili olan yoğun kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının yaklaşık 1,5 metreyi bulduğu kent merkezi ve bağlı köylerinde, eğitime yarın ara verildi. 
 
Bitlis Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "İlimiz ve merkez ilçede devam eden kar yağışı ve olumsuz hava şartlarından dolayı 16 Ocak 2019 Çarşamba günü bir günlüğüne eğitime ara verilmiştir. Ayrıca resmi kurumlarda çalışan hamile ve engelli memurlar da 1 günlük idari izinli sayılacaktır" denildi.
 
UŞAK
 
Uşak'ta valiliğin yaptığı yazılı açıklamada, mevcut hava şartları ve meteorolojik verilere göre oluşabilecek don, buzlanma riski ve kuvvetli rüzgar nedeniyle yarın kentteki tüm okulların tatil edildiği duyuruldu. Öğrencilerin sağlığı ve ulaşım güvenliği için kararın alındığı belirtilirken, "İlimiz merkez ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı her tür ve derecedeki resmi ile özel örgün, yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kurslarıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlara ait kreş, okul öncesi eğitim kurumlarının 16 Ocak Çarşamba günü 1 gün süreyle tatil edilmesine karar verilmiştir" denildi.
 
Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan görevli personelden hamile, engelli, diyaliz hastası, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kanser ve benzeri kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlilerinin de yarın idari izinli sayılacakları ifade edildi. Uşak Valiliği ayrıca, kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı veya kar örtüsü olan bölgelerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.
 
GÜMÜŞHANE
 
Gümüşhane Valiliği, kuvvetli kar yağışı nedeniyle il genelinde taşıma yoluyla eğitime erişimi sağlanan öğrencilerin eğitim-öğretimine 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu.  
 
Kurumun web sitesinden yapılan açıklamada, “Valiliğimizce meteorolojik verilere dayalı olarak yapılan değerlendirme sonucu, Gümüşhane ve çevresinde bu gece saatlerinden sonra başlayacak kuvvetli kar yağışı nedeni ile herhangi bir olumsuzluğa ve mağduriyete meydan vermemek amacıyla tüm il genelinde taşıma yoluyla eğitime erişimi sağlanan öğrencilerin eğitim-öğretimine 16 Ocak 2019 Çarşamba günü 1 gün süre ile ara verilmesi uygun görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.
 
ADIYAMAN
 
Sincik
 
Adıyaman'ın Sincik ilçesinde, kar yağışı nedeniyle okullar yarın için bir gün tatil edildi.
 
Sincik'te etkili olan ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen kar yağışı sonrası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yarın tüm okulların tatil edildiğini duyurdu.
 
Besni
 
Adıyaman'ın Besni ilçesinde, yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ve bazı köylerdeki okullar yarım gün tatil edildi. Kar lastiği ve zinciri olmayan araçların kayması sonucu hasarlı kazalar meydana geldi.
 
İlçede dün akşam başlayan ve etkisini arttıran kar yağışı, günlük yaşam ve ulaşımı olumsuz etkiledi. İlçe merkezinde kar kalınlığı 20 santime ulaşırken, okullar öğleden sonra Besni Kaymakamlığının almış olduğu karar ile tatil edildi.
 
Kar lastiği ve zinciri olmayan araçların kayması sonucu hasarlı kazalar meydana gelirken, karayolları ve belediye ekipleri yol açma ve tuzlama işlemini aralıksız sürdürdü. Polislerin uyarısının yanı sıra belediye hoparlörlerinden sürücülerin dikkatli olmaları konusunda uyarılar yapıldı.
 
Çelikhan
 
Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde, kar yağışı nedeniyle okullar bir gün tatil edildi.
 
Çelikhan'da etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle okullarda eğitime ara verildiğini duyuran İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Acar, "İlçemizde kar yağışının devam etmesinden dolayı 16 Ocak Çarşamba günü ilçe genelinde tüm okullarımız için tatil kararı alınmıştır dedi.
 
ADANA
 
Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde kar nedeniyle yarın  okullar tatil edildi. 
 
Tufanbeyli Kaymakamı Ferhat Atar, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  yoğun kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeniyle ilçedeki okullarda 16 Ocak Çarşamba  günü eğitime ara verildiğini belirtti.
 
Atar ayrıca, hamile ve engelli kamu personelinin de yarın idari izinli  sayılacağını kaydetti.
 
BİLECİK
 
Bilecik'te de yoğun kar yağışı nedeniyle yarın için eğitime 1 gün ara verildi. Bilecik Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "İlimizde kar yağışı ve buzlanma riskine karşı İl Merkezi,  Bozüyük, Söğüt, Pazaryeri ve Yenipazar İlçelerine bağlı tüm ilk ve orta dereceli okullarda 16 Ocak 2019 Çarşamba günü 1 gün süre ile eğitime ara verilmiştir. Gölpazarı ve İnhisar İlçelerinde taşımalı eğitime 16 Ocak 2019 Çarşamba günü bir gün süre ile ara verilmesi ve taşımalı eğitimle gelen öğrencilerin belirtilen tarihte bir gün süre ile idari izinli sayılmalarına karar verilmiştir. Ayrıca: İl Merkezi ve anılan İlçelerde kamuda çalışan hamile ve engelli personel 16 Ocak 2019 Çarşamba günü idari izinli sayılacaktır." denildi
 
KAHRAMANMARAŞ
 
Kahramanmaraş'ın 4 ilçesinde yoğun kar ve olumsuz hava şartları nedeniyle Göksun, Çağlayancerit, Ekinözü ve Nurhak ilçelerine bağlı mahallelerdeki okullarda 16 Ocak Çarşamba eğitime ara verildiği belirtildi.
 
BAYBURT
 
Bayburt Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Bayburt'ta özellikle köy yollarında ulaşımı kesintiye uğratan kuvvetli fırtına, kar yağışı ile aşırı rüzgara bağlı olarak oluşan yoğun tipi nedeniyle çarşamba günü il genelinde eğitime bir gün ara verilmiştir" denildi.
 
ARDAHAN
 
Ardahan’ın Göle ilçesinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi.  
 
Göle Kaymakamlığından, bir süredir etkisini sürdüren kar yağışından dolayı 16 Ocak 2019 Çarşamba günü okullarda eğitim ve öğretime 1 gün ara verildiği duyuruldu. Açıklamada, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ilçe merkezi ve taşımalı eğitim kapsamındaki tüm okulların tatil edildiği bildirildi.
 
Açıklamada ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin de aynı gün idari izinli sayılacağı belirtildi.